"Стандарт" разгръща визия за стратегията на "Коалиция за България" в битката за "Дондуков" 2. Генерал срещу ГЕРБ. Така може да изглежда основната интрига в битката за президент догодина.
Ако спряганият за фаворит на червените Стефан Данаилов се откаже да влезе в надпреварата, генералското крило в БСП може да заложи на ген. Никола Колев.
"Сега" представя тезата, че лидерите на десницата пак ще помагат на Първанов. Борисов, Костов и Янев помогнаха на президента за втория мандат.
Четири години Борисов прави партия и не я направи като хората. През 2006 г. Първанов се сдоби с (не)очаквани приятели. Първо Иван Костов издигна неизбираемия Неделчо Беронов, а после РЗС на Яне Янев кандидатира Георги Марков. Стана ясно, че единен десен кандидат с шанс за балотаж няма да има.
По-късно дойде признанието, че Янев и РЗС са работели за БСП, а гарант за дружбата им е бил Първанов (каза го Румен Овчаров, почти в прав текст). БСП е в ступор. Мълчи, оглежда се, ще утвърди Станишев на конгреса и ще зачака партийното чудо откъм президентството.Янев и Сидеров не пеят, а Бойко Борисов прави най-голямата услуга на Първанов - със серия безсмислени и плитки конфликти го позиционира като единствен свой опонент.
"Сега" коментира бюджет 2011 г., като крепящ се на вярата, че икономиката ще потръгне и ще се съберат рекордни приходи.
Догодина държавата ще пести от здравните вноски на бедните: през 2011 г. управляващите не смятат да плащат здравните вноски на над 4 млн. души - пенсионери, деца, социално слаби, чиновници, които се осигуряват от държавата.
В проектобюджета е записано, че 760 млн. лв. от тези пари ще отидат директно във фискалния резерв вместо за лечение. Общо разходите на здравната каса за лечение ще скочат с едва 90 млн. лв., което означава, че в системата отново ще има сериозен недостиг на пари.
Темата присъства в "Труд" под заглавие: Проектобюджет 2011: Пенсии и заплати във фризера.
Икономически оптимизъм лъха от проектобюджета за 2011 година, който са съставили експертите от Министерството на финансите. Догодина българската икономика ще произведе рекордните 77,113 милиарда лева (такава е планираната стойност на БВП).
Това означава, че икономическият ръст догодина ще е 3,6%. Правителството ще похарчи 40% от стойността на брутния продукт на страната или 27,807 милиарда лева - точно толкова, колкото са планираните разходи и за тази година.
Приходите на хазната ще са на стойност 25,844 милиарда лева. Това предполага бюджетният дефицит ще бъде овладян до 2,5 на сто от БВП или 2 млрд. лева. Така недостигът в хазната ще се вмести в допустимия от ЕС размер - до 3 на сто от БВП.
Лошата новина обаче е, че догодина правителството няма да може да покрива непостъпилите в бюджета пари с фискалния резерв. Той ще е на минимално допустимото си ниво - 4,5 милиарда лева.
Вместо това държавата ще задлъжнее. Пенсиите и заплатите ще бъдат замразени и през следващата година. Издръжката на министерствата, както и държавните субсидии на общините, също са лимитирани - почти на тазгодишното си ниво. Има изключения. С над 420 милиона лева са увеличени парите за благоустройство, жилищно строителство и екодейности.
Няколко нови проекта за наредби на Министерството на здравеопазването са на път да орежат почти напълно лекарствата, плащани от държавата и от здравната каса, информира "Дума". Здравното министерство се оплете напълно с последните си наредби. 2 милиона души ще са без достъп до болница, констатира изданието.
"Или вдигане на стажа, или нов модел" е заглавието на анализа на Георги Ангелов, икономист от "Отворено общество", в "24 часа". След няколко фалстарта правителството изглежда решено да направи пенсионна реформа. Възниква въпросът каква пенсионна реформа е нужна?
Министерството на труда и НОИ предлагат основно вдигане на осигурителния стаж. Синдикатите - вдигане на облагането с осигуровки. Но и едните, и другите искат да запазят сегашната пенсионна система.
"Стандарт" проектира: "Хората няма да доживеят до пенсия". Страната ни е с много ниска продължителност на живота, което означава, че хората малко време ще могат да получават пенсии, а голяма част изобщо няма да могат да се пенсионират, твърди Николай Ненков, вицепрезидент на КНСБ.
"Новинар" стряскащо обявява, че над 50 на сто от хората със сензорни увреждания са жертва на насилие, а работодателите отказват да наемат незрящи служители.
Основно малтретирани биват слепите младежи. Това заяви Цветелина Димитрова от сдружение "Отворено общуване". По думите й децата са обект на тормоз от страна на здравите хора. Агресията спрямо децата с увреждания води до проблеми с адаптацията им.
Вследствие на наложения им тормоз те се затварят в себе си. Хората със сензорни увреждания се сблъскват с дискриминация и когато търсят работа.
"Класа" съобщава, че земеделци искат референдум за изравняване на субсидиите от ЕС. Полша и Румъния са много настоятелни, отдавна лобират в Брюксел за промяната. Не е коректно в присъединителния договор да пише, че България е равноправен член, а нашите фермери да получават доста по-малко помощи от европейските.
4000 топки антистрес ще стискат българите, които са обект на оперативната програма "Развитие на човешките ресурси", съобщава "24 часа".
По нея се отпускат европари за курсове за квалификация и преквалификация, обучение, подобряване условията на труд, подкрепа за стартиращи предприемачи. Любопитната топка антистрес е част от списък от още 33 артикула на стойност 1,14 млн. лева.
За "24 часа" Елена Поптодорова, посланик на България във Вашингтон, уверено заявява, че ни трябва нов проект с Америка като "Видима Идеал" в Севлиево.
Тя коментира посещение на премиера Бойко Борисов в САЩ, което ще се реализира догодина. "В САЩ ме питат най-често по енергийни въпроси. Падането на визите няма да се реши на двустранна основа, а в пакет с други страни от ЕС", казва посланик Поптодорова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!