"Спирането на работата на рафинерията не е от критично значение за "Лукойл". В случай, че тя не работи до края на годината, най-голямата руска частна петролна компания ще загуби печалба между 50-100 млн. долара. Това е около 1% от прогнозираната печалба за тази година", коментира експерт за руския "Ведомости" по повод отнетите лицензи на данъчните складове.
Изданието коментира, че в сряда се е състоял първия кръг от преговори на "Лукойл" с митниците и министерството на финансите на България. Днес е вторият и "Лукойл" се надява да се договори, пише "Ведомости", като се позовава на представител на компанията.
Предвидената за 10.00 ч. тази сутрин среща в Министерство на финансите между министър Симеон Дянков, ръководството на Агенция "Митници" и представители на "Лукойл Нефтохим-Бургас", се отложи, съобщиха от пресцентъра на финансовото министерство.
В съобщението се посочва още, че актът за отнемане на лиценза на данъчните складове на Нефтохим Бургас и Нефтен терминал "Росенец" остава в сила. Причината за отлагането на срещата не се съобщава.
Работата на Лукойл в България, където в Бургас той притежава най-големия на Балканите нефтопреработвателен завод, се оказа под заплаха, пише в. "Комерсант".
Компанията започна спирането на предприятието, на което се падат 9% от нефтопреработването, заради проблем с лиценза за съхраняване на гориво, отбелязва изданието.
От Лукойл са посочили, че още миналата седмица са обсъждали с българските митници отсрочка до края на годината за въвеждане на измервателните уреди, за което са необходими 11 млн. долара, и били уверени, че е постигнато съгласие.
"Комерсант" цитира икономиста от "Отворено общество" Георги Ангелов, който припомня, че "Нефтохим" е настоявал за по-голям контрол в борбата със сивата икономика на пазара на горивата, а сега той сам не го изпълнява.
"Ако променяме законодателството заради "Лукойл", държавата дава лош знак, т.е. че правилата не са еднакви за всички и връзките с правителството могат да гарантират привилегировано отношение", пояснява експертът.
Като информира за отнетия лиценз и възможното спиране на рафинерията в Бургас "РБК Дейли" посочва, че за руската корпорация, според експерти, това ще доведе до загуби в размер на 7% от дневните печалби от продажбата на петролни дестилати, докато българският пазар на петролни продукти може да изпита сериозен дефицит на горива.
Изданието цитира анализатори, според които конфликтната ситуация в България може да е и политически мотивирана.
"Спирането на толкова голямо предприятие е неизгодно за самата България, но е възможно властите да са решили да постигнат своите искания в ущърб на икономическата целесъобразност".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!