Бизнесът иска да работи в устойчива юридическа среда. А не споровете да се точат 5-6 г., и то с неясен изход. Да вземем пример с пушенето в заведенията.
Трябва веднага да се върне старият режим, защото ресторантьори се оплакват, че 30 000 са съкратени. Куп държави върнаха пушенето в заведенията. Ето, това е нещо, което ще доведе до оживление в сектора и до създаване на работни места, казва в интервю за "Стандарт" лидерът на "Подкрепа" Константин Тренчев.
Като най-остър и нетърпящ отлагане проблем той посочва енергетиката. "В България енергийната система беше настроена при недостиг на еленергия, а сега се случва обратното - излишък. Трябва бързо да се действа, защото потреблението е ниско и голяма част от икономиката не функционира. С тези енергийни мощности са свързани съдбите на много хора", смята д-р Тренчев.
Лидерът на КНСБ Пламен Димитров смята, че най-важното сега е да се осигури нова финансова политика, която да даде стимули за бизнеса да създава работни места, да плаща регулярно и по-високи заплати.
По думите му е нужна спешна актуализация на бюджета. Трябва да бъдат разширени приходите на базата на по-висока събираемост, както и да се разкрият някои контрабандни канали на горива, цигари, алкохол, които водят до загуба на ДДС и акцизи.
По оценки на различни експерти подобни мерки може да доведат до 400-500 млн., та дори 1 милиард лв. допълнителни приходи. Така ще има възможност за въвеждане на необлагаем минимум в размер на минималната работна заплата в страната за всички работещи българи.
Като втора стъпка искаме от 1 юли минималната заплата да бъде увеличена на 340 лв. Ако това стане, до края на годината у нискодоходните българи ще останат между 250 и 300 млн. лв. допълнително. Това е най-бързият начин да стигнат средства до бедстващи работещи хора, казва Димитров.
"Кворум даден! Кворум приет!", коментира "Сега".
Волен Сидеров заслужава "Оскар" за най-добра поддържаща роля в българската политика, пише изданието.
Игричките с кворума винаги са били част от арсенала на парламентарните партии. В началото на този мандат обаче те се оказаха най-силното им оръжие. От това дали ще има или няма да има кворум не зависи просто приемането на един или друг закон, а съставянето на бъдещото правителство. Тези игрички се пренесоха и в ЦИК, където членовете на комисията от квотата на ГЕРБ с отсъствието си провалиха заседание. И забавиха с един ден решението кои са новите депутати от БСП, влизащи в парламента на мястото на двама, отказали се от депутатските банки.
Ако съдим по схемата, по която бе избран шеф на НС, то очевидно БСП и ДПС, когато му дойде времето, ще разчитат на "Атака" да им осигури кворум в парламента, след което да не участва в гласуването.
С промени в закони ще спират поскъпване на тока с 16%, пише "Труд".
С 16% трябва да поскъпне токът според сегашните правила за ценообразуването, заложени в законите. Това обяви в парламента шефката на ДКЕВР Евгения Харитонова.
Служебният премиер Марин Райков, министърът на енергетиката Асен Василев, шефовете на ДКЕВР, на БЕХ и на НЕК бяха повикани от депутатите, за да дадат информация за състоянието на енергетиката и цените на тока.
За да се спре увеличението, са нужни промени в законите за енергетиката и за ВЕИ, които парламентът може да приеме, каза още Харитонова. Целта е нова методика за цените на тока.
Доктрината "Дянков" и демографският упадък, коментира в "Труд" Ивайло Дичев.
Всеки знае от собствен опит, че гнездо се свива, когато има перспектива за стабилност и спокойствие. Аз тук не правя разлика между семейство в юридическия смисъл и трайно съжителство, независимо дали с деца или не, хетеро- или хомосексулно. За обществото важното е неговите членове да се установят на стабилни места, да правят едно и също, да са предсказуеми.
Политиките за това също са известни - жилищно настаняване, данъчни предимства, институцията на CV-то, което награждава стабилния и увеличава подозрението към бързо движещите се свободни електрони. Трябва да има някаква символична капитализация на това, че дълго време си тежал на мястото си - някой трябва да следи това и да възнаграждава постоянството.
Наред с общественото мнение в развития свят има и нещо като административно мнение, което е невидимо, но изключително важно. За жалост у нас винаги всичко почва от нулата.
Търговете продължават да са слабото място на администрацията, пише "Капитал Daily".
Възлагането на обществени поръчки и управлението на публични имоти са областите, в които администрацията най-често допуска нарушения. Това сочи анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ).
В него се разглеждат всички публикувани одитни доклади на Сметната палата за период от 14 години (от 1998 до 2012 г.). В обхвата му влизат около 40% от похарчените бюджетни средства за периода, което според ИПИ дава добра представа за работата на администрацията. И тя съвсем не е оптимистична.
Изчисленията на института са, че за 14-годишен период администрацията се е провалила в над 40% от дейностите си, което е струвало на българския данъкоплатец поне 50 млрд. лв. Ефективно изразходваните публични пари за същия период (1998 - 2012 г.) възлизат на 31,4 млрд. лв.
От направения преглед от ИПИ се вижда, че за 2011 г. нарушения има при 60% от общия брой на проверените процедури за възлагане на обществените поръчки и за около 73% от стойността им.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!