Бойко Борисов е изолиран. И десни, и леви искат да го видят да отговаря в съда, пише в статия на австрийския вестник "Дер Щандарт", цитирана от БГНЕС.
Към социалната криза в България се добави и скандалът с подслушванията, допълва изданието и подчертава, че резултатите от предстоящите в неделя избори са трудно прогнозируеми и не е ясно кои от малките партии все пак може да влязат в следващия парламент.
Социалната криза в страната е толкова дълбока
и доверието на българите в техните политици е сходно с това в съседна Гърция, където фашистите се превърнаха в трета политическа сила, пише "Дер Щандарт".
Един от създателите на системата за валутен борд в страната, финансистът Мартин Заимов отбелязва, че България е земеделска патриархална страна с много силна антилиберална традиция.
Вестникът припомня, че през 1997 българите щурмуваха своя парламент и свалиха тогавашното правителство.
16 години по-късно кръгът се е затворил. Населението в най-бедната страна в Европа отново въстана. "Разликата е огромна.
Днес няма голяма политическа алтернатива
Никой не знае какво да прави", коментира пред "Дер Щандарт" Заимов.
Тази зима протестите срещу високите цени и ниските доходи, с които едва се преживява, бяха толкова силни, че министър-председателят Бойко Борисов беше принуден да подаде оставка. От март страната се управлява от временно правителство, оглавявано от дипломат от кариерата.
"Нито партията на Борисов ГЕРБ, нито коалицията анти-Борисов, водена от социалистите, може да победи в неделя", пише "Дер Щандарт" и добавя, позовавайки се на местни наблюдатели, че не е изключено служебното правителство да остане на власт и през лятото до провеждането на нови избори.
"През последните години 53-годишният бивш каратист Борисов управляваше с кабинет на малцинството, в някои случаи подкрепян от десните екстремисти или консерваторите.
Но този път е изолиран
Големият скандал с подслушванията вероятно му остави само един възможен коалиционен партньор: "Движение България на гражданите" на бившия еврокомисар Меглена Кунева. Десните, както и левите искат да видят Борисов, заедно с неговия могъщ бивш вътрешен министър Цветан Цветанов, в съда, пише "Дер Щандарт".
Този вторник Борисов вече имаше среща с главния прокурор, човек поставен от неговия кабинет и смятан първоначално от мнозина за негова марионетка, продължава изданието, припомняйки записа от подслушване в Банкя, където бившият премиер заедно с прокурора Николай Кокинов и обвиненият в корупция Мирослав Найденов обсъждат възможностите за избягването на наказателна отговорност, с което вероятно самите извършват престъпление.
Борисов се опита да омаловажи скандала, заявявайки по време на предизборната кампания, че българите не се интересуват от това. Много вероятно е това да е така, защото
картинката става все по-объркваща:
подозренията за подслушванията падат върху бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, дясна ръка на Борисов. А защо той ще подслушва шефа си, остава неясно.
А социалните проблеми в България са сериозни - пенсиите са към 100 евро, а заплащането на труда е най-ниското в целия ЕС - 3,70 евро. Това е добре за големите инвеститори като Австрия, но не и за семействата в България, които трябва да изхранват децата си.
"Дер Щандарт" се спира и на положението във Варна, "градът на мощната картелна група ТИМ". Вестникът припомня самозапалването на 36-годишния Пламен Горанов през февруари. След неговия акт Борисов подаде оставка, а малко по-късно това стори и кметът на Варна.
Самозапалилият се Горанов е един от шестимата българи, посегнали по този начин на живота си.
Изданието цитира Николай Маринов, един от лидерите на екологичните протести в защита на Морската градина във Варна, който заявява мрачно: "Имаме една номинална демокрация. Системата обаче е толкова прогнила и контролирана от хора с бизнес интереси, че хората са загубили доверие".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!