Съветът за електронни медии разгледа случая, при който водещият на ТВ7 Николай Бареков скъса демонстративно един брой на вестник "Труд", за да демонстрира отношението си по лекарствената политика.
Според СЕМ късането на вестника не е нарушение на Закона за радио и телевизия, съобщи БНР.
Надзорниците решиха да напишат писмо до телевизията, което да отразява позицията им. Съветът смята, че
с казуса трябва да се занимава Етичната комисия за електронни медии.
Това беше случай, който повдигна вълна на обществен интерес, но едва ли има в себе си достатъчно обществена енергия, за да поддържа тези реакции, този интерес дълго. Това е един неприемлив жест за българското общество, каза по-рано днес председателят на СЕМ Георги Лозанов.
Това е втори случай през последните месеци, при който СЕМ се занимава с изяви на Бареков. През декември СЕМ на открито заседание реши да глоби ТВ7 заради речта на водещия сутрешния блок за протестиращите зърнопроизводители. Глобата, която може да наложи СЕМ, е между 3 хил. и 20 хил. лева и размерът й трябваше да бъде определен от председателя на СЕМ.
Позицията си в ефира на "Преди всички" по случая със скъсания вестник изрази и Александър Кашъмов от Етичната комисия за електронните медии.
"В Етичния кодекс на българските медии съществува глава "Взаимоотношения между медиите", това е точка 4 от Кодекса и там се разглеждат въпросите, свързани с тази тематика, и по-специално това, че медиите дължат помежду си взаимно уважение и не трябва да се занимават с нелоялна конкуренция. Аз самият съм малко затруднен да определя дадения казус, защото, както се случва често у нас, той е доста уникален.
За мен този случай е симптом по-скоро за криза,
отколкото за реален етичен проблем. Истинският проблем на медиите е как да отразяват важните въпроси, а не да засягат повече от необходимото лични или колективни права, заключи Кашъмов.
"Мисля, че аналогиите с Хитлер и нацизма бяха преувеличени, това също беше нещо като свръхреакция", коментира пред БНР преподавателят по журналистика Орлин Спасов.
Според него по-скоро става дума за една професионално незряла постъпка, за липса на усет къде трябва да се спре. Става въпрос за граници, които минеш ли ги, възниква въпросът принадлежиш ли на професията, добави Спасов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!