ГЕРБ си устрои капан с онколекарствата точно за изборите, коментира "Сега". Заради недомислени експерименти и некадърни решения медикаментите ще струват по-скъпо, а пациентите едва ли ще получат повече.
В здравеопазването ясно личи страхът на ГЕРБ от реформи. Единственото, което ГЕРБ посмя да промени тази година, е редът за снабдяване с лекарства за рак, редки болести и състояния след трансплантация.
Там бяха взети две решения. Едното е безумно и очевидно неработещо за всеки с капка здрав разум - прехвърлянето на търговете за онколекарствата от МЗ към болниците.
Второто е принципно положително и отдавна чакано, но зле планирано и изпълнено - преминаването на част от медикаментите за рак и тези за редки болести и за трансплантирани към здравната каса.
Всеки ден средно по един лекар, медицинска сестра и акушерка напускат страната, алармира "Дума" на Световния ден на здравето - 7 април.
И коментира, че цялото общество очаква резултати от обещаната преди близо две години реформа в здравеопазването. Макар че с досегашните си действия управляващите изпразниха от същинското му съдържание този израз.
И го идентифицираха с пестене на пари. С "пестенето" се стигна дотам, че властта дори национализира парите от здравни вноски на хората.
Обещаната реформа се превърна в грозен експеримент със здравето на хората и подигравка с професионализма на медиците.
ГЕРБ може и да не влезе в парламента, прогнозира в интервю за "Труд" Михаил Миков, депутат от БСП. По думите му в годините на прехода избуяваха много добре популистки явления, които печелеха доверие.
И НДСВ, и ГЕРБ възникнаха по този начин. Тези партии се появяват, консумират властта и изчезват. Те нямат идейна основа, те възникват поради разочарованието от традиционните политически партии и имат бърз период на разпад.
На изборите през есента Миков очаква отрезвяване на избирателите и връщане към ясните политически послания и политическите партии, които са доказали, че могат да бъдат отговорни както на власт, така и в опозиция.
Групата за анализи на "Труд" прави своите заключения за партиите извън властта.
Политолозите отчитат, че БСП изглежда в добра кондиция. Може би не толкова поради собствените си усилия да се утвърди като позитивна алтернатива на ГЕРБ, колкото поради кризата в управлението.
Вече е ясно, че политическият процес дава нова перспектива пред БСП, и поне да изборите наесен лидерството на Сергей Станишев ще бъде бетонирано.
ДПС преживява най-сериозната криза за цялото си съществуване. Профилът на привържениците на отстранения Касим Дал разкри важно разделение в електората на ДПС.
С наближаването на изборите "Атака" проявява повишена чувствителност към местни проблеми. В национален мащаб присъствието й е повече от неубедително. "Синята коалиция" продължава напред в по-единна форма от преди.
Депутати от ГЕРБ писаха оценки на министрите на заседанието на групата си късно във вторник, съобщава "24 часа". Анкетите са анонимни и ще бъдат предадени на премиера Бойко Борисов. Идеята е на шефа на групата Красимир Велчев.
Така той иска да помогне на премиера да добие реална представа за това как групата работи с министрите. В интервю за "24 часа" Валентин Николов, заместник-председател на ПГ на ГЕРБ допълва:
"Никой от министрите не може да работи качествено, ако не работи добре с групата, защото тя прокарва неговите политики. Затова искаме да покажем на премиера с кой министър работим добре. Той да си направи качествена оценка защо е влошена работата между парламента и даден министър и съответно да вземе мерки".
Крайно време е да се види кой кой е в БСП и за какво се бори, казва в интервю за "Сега" Георги Близнашки, номиниран за кандидат-президент от районната организация на БСП в столичния кв. "Слатина".
Той посочва, че този път редовите социалисти вземат инициативата в ръцете си и не чакат указания от партийната централа.
"Кандидатурата ми тръгна отдолу, защото винаги съм срещал разбиране сред по-широките партийни и обществени среди. А това е сигурен знак, че се търси промяна, тъй като създаденото статукво задушава партията, обезсилва я и дори поставя под въпрос самото й съществуване.
А що се отнася до моето "инакомислие", то е свързано най-вече с мотиви от държавническо естество, тъй като не крия, че гледам на партиите като на инструмент за постигане целите на държавата, а не като на средство за преследване на частни и корпоративни интереси", допълва Близнашки.
"Труд" коментира преброяването на населението през февруари. Посочва се, че страната ни първа в Европейския съюз приключи кампанията и дори обяви експресни резултати.
Преброяването показа, че интернет вече не е забавление за младежите, а е навлязъл в живота на хората в активна възраст. Над 40% от населението се преброиха по интернет.
В никоя държава досега не е постиган подобен процент на участие в онлайн допитване.
Това пък показва, че явно съществува критична маса, която от виртуалното пространство може да генерира енергия и да влияе върху реалната действителност.
В интервю за "24 часа" математикът Михаил Константинов отбелязва, че хората над 18 г. с изборно право на глас са 5,9 млн. Ако НСИ при сегашното преброяване е отчел 6,2 млн. население над 18 г., това означава, че демографският коефициент за "умираща нация" е минал критичната граница от 0,8 и е на 0,82.
Не знам друга бяла държава да има такъв катастрофален резултат, казва Константинов.
И прогнозира, че избирателните списъци наесен отново ще съдържат близо 7 млн. имена. Или около 1 млн. фантоми. Това може да се избегне чрез активна регистрация.
Според нея само онзи, който се регистрира да гласува, влиза в списъка.
Калпава политика и лоши ръководни кадри унищожават земеделието, заявява в интервю за "Новинар" депутатът Венцислав Върбанов.
Според него няма ясна визия какво трябва да е земеделието ни. "Какво ще развиваме - животновъдство ли? Ами 80% от месото, което консумираме, е вносно. Това е срамно. Смятам, че България има ресурси сама да си произвежда селскостопанската продукция. Сега за разлика отпреди 10 години има повече пари, но няма политика. Няма организация за използването на парите от ЕС за развитие на селските райони. Това е непростимо."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!