Десният вираж, който обещава лидерът на ДПС Ахмед Доган, не е нищо повече от технически маньовър по овладяване на свободни политически пространства, коментира "Сега".
Месеци преди местните и президентските избори алтернативата на властта са отслабена левица, раздробена десница и поне двама мераклии за центъра.
Самите управляващи пък постепенно губят рейтинг и все повече се засилва нуждата им от съюзници. Разположението на силите благоприятства завръщането на Доган през парадния вход на политиката.
Без негова подкрепа ГЕРБ трудно ще спечели президентския пост. Оттам и снизходителното отношение на премиера към онази част от безобразията на тройната коалиция, свързани с ДПС.
Същевременно Доган предвидливо си оставя още една възможност за маневриране - казано условно, "надясно". Така залогът скача и тече реално наддаване. В тази надпревара печелившият е само един.
Дали ще е наляво или надясно, завоят на Доган е винаги в една посока - към властта.
Ударното препускане през законите в последните предколедни дни от работата на парламента логично се спъна в Конституционния съд, пише на първа страница "Сега".
Сините, ДПС, БСП и независими депутати се оказаха на едно мнение по одържавяването на пенсионни активи и атакуваха текстове в Кодекса за социално осигуряване. 56 депутати от БСП и ДПС се обърнаха към КС заради скандалната поправка в закона за филмопроизводството, която на практика го обрича на безпаричие.
ДПС не отстъпва от намерението си да атакува Изборния кодекс пред КС заради текста за уседналостта, но първо ще изчакат ветото на президента. Мнозинството изненадващо претупа и промените в Закона за съдебната власт в последния работен ден на НС за 2010 г.
Какво ни очаква през 2011 г. - икономически възход или депресия? Според Владимир Каролев, член на икономическия екип на НДСВ и столичен общински съветник от НДСВ, има два сценария.
В интервю за "Сега" той посочва: "Аз смятам, че официалната прогноза на правителството - за 3,6% ръст на икономиката, е реалистична. Прогнозите на МВФ, Световната банка и др. са по-сдържани - за ръст между 2 и 2,5%.
Аз дори съм по-голям оптимист от Симеон Дянков и смятам, че и ръст от 4-4,5% е постижим. Но само ако се случат няколко важни неща, които са управляеми, не зависят от външни фактори, а от правителството.
Българската икономика е отбелязвала най-голям ръст, когато е имало поток от инвестиции. Сега няма. Ако искаш да привлечеш, трябва да пуснеш фирми за приватизация. България има какво да предложи", смята Каролев.
"Вече не съм убеден, че правителството ще изкара мандата си", е озаглавено интервюто в "Класа" със съпредседателя на "Синята коалиция" Мартин Димитров.
ГЕРБ се опитват да компенсират липсата на достатъчно компетентност с повече полицейщина, което, не само че е опасно, но и не носи резултати, е оценката на лидера на СДС. Правителството не само стана пазител на статуквото, завещано от тройната коалиция, но и открито се противопоставя на всяка промяна, допълва той.
Учудвам се, че в някои интервюта министър-председателят говори за следващ мандат. Бойко Борисов не си дава сметка, че като не изпълниш обещанията, които си давал наляво и надясно има последствия, и то много тежки, казва Мартин Димитров.
"Ние сме от година и половина в управлението. Опитът, който имаме, е недостатъчен и трябва да се обогатява. Донякъде се обучаваме в движение и в управлението, и в парламентаризма. Но пък умеем да си признаваме грешките. И другото, което е най-важно - реагираме веднага на всяка ситуация", заявява за "Класа" Пламен Нунев, член на Изпълнителната комисия на ППГЕРБ.
В резултат на съвместна работа и синхронни действия между НАП, МВР, ДАНС и прокуратурата за година и половина са предотвратени ДДС измами за 1,3 млрд. лв., отбелязва "Класа".
В същото време за последните 10 години от престъпни схеми щетите за бюджета възлизат на 9 млрд. лв. несъбираеми вземания. Това съобщи директорът на НАП Красимир Стефанов на съвместна пресконференция с ръководствата на МВР, финансовото министерство, НАП и Агенция "Митници".
Той обясни, че огромната сума са натрупаните задължения назад във времето, но вече има обща воля за справяне с проблема и затова се създава междуведомствена работна група и специален ресор в данъчното ведомство.
През месеца на равносметката - декември, "Труд" представя резултатите от актуалното изследване на агенция "Медиана". Според тях в края на 2010 г. най-харесваният политик е еврокомисарят Кристалина Георгиева (57%) - титулувана на европейската сцена, но без пряк ангажимент към вътрешната политика на държавата.
Големият губещ - поне на обществено доверие, през тази година се оказва премиерът Бойко Борисов (52%). За 12 месеца той се е разделил с 14% одобрение. Въпреки това остава на втората позиция като най-популярния политик вътре в страната.
Най-колебливо изглежда представянето на вътрешния министър Цветан Цветанов (47%). Той е на четвъртото място, след като месеци наред оглавяваше всички политически класации.
Трети през декември 2010 г. е президентът Георги Първанов (51%), чийто рейтинг остава относително стабилен.
Комисията по досиетата е проверила 4763 души за агентурно минало в Държавна сигурност през последните 6 месеца и е обявила принадлежност към тоталитерните служби на 683-ма от тях, съобщава "Труд".
Това пише в редовния отчет на комисията пред парламента. От юни до декември органът е проверил за агенти на ДС 27 институции, сред които ДАНС, МВР, дипломатите, областните управители.
Решителна приватизация ще ни извади от кризата, коментира в "Труд" финансистът Красимир Ангарски. Според него буди недоумение защо десетките и стотици държавни активи в цялата страна, които стоят недовършени, не се пускат за приватизация или публично-частно партньорство.
Това се отнася и за обекти в централната градска част на София. Не е задължително да бъдат продадени на всяка цена, но все пак трябва да се опита да се намерят инвеститори.
За целта всяко министерство и ведомство трябва да си анализира активите и да изготви програма за приватизация за тези, които не са им необходими и няма възможност да довършат, препоръчва Ангарски.
6,6 млрд. лева приходи са събрани от агенция "Митници", което е 100% изпълнение на годишния план, съобщава "Труд". Това обяви вчера вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.
Очаква се приходите от ДДС от внос да възлязат на 2,877 млрд. лева, което е с половин милиард повече спрямо 2009 г. От акцизи в бюджета ще постъпят около 3,6 млрд. лева, а от мита - 177 млн. лева.
Безспорно на първо място сред успехите на властта е възстановеното доверие към страната ни от Брюксел и отпушването на еврофондовете, е оценката на Юлий Павлов, шеф на Агенция за анализи и маркетинг.
В интервю за "Стандарт" той прогнозира, че Цветан Цветанов ще стане президент на България. А колкото и да намалява доверието в ГЕРБ, тази партия реално не губи гласоподаватели - разочароват се хора, които не са пускали бюлетина за ГЕРБ, но са се надявали на тази власт да подобри повече неща в живота им.
Ако сега се гласува, много вероятно е ГЕРБ да получи пълно мнозинство, смята Юлий Павлов.
Икономиката е в застой и нищо не се предвижда за стимулирането й. Това ще има дългосрочно негативен ефект - и върху приходите, и върху заетостта, а оттам и за доходите, прогнозира в интервю за "24 часа" Лидия Шулева.
Наскоро тя получи лична покана за членство в Съвет към ООН, който пише дългосрочни стратегии за развитието на света. Шулева предупреждава, че скоростта, с която намаляват парите във фискалния резерв, е застрашителна и има опасност той да падне под минимума, изискуем за поддържане на стабилността на валутния борд.
Що се касае до Сребърния фонд, според Шулева такъв изобщо няма. Има една фикция, която също е част от държавния резерв. Целта сега е да се увеличат възможностите да се жонглира с тези пари, за да се представи една по-симпатична картина на държавните финанси.
Половината българи са готови без угризения да мамят с данъци и осигуровки държавата, акцентира "Монитор". Това показва проучване на Асоциацията на индустриалния капитал за дела на сивата икономика у нас.
Според него 46,3% от анкетираните работници и служители нямат нищо против да работят на трудов договор за една сума, а друга да получават под масата.
До 30% от тях са съгласни да бъдат осигурявани на по-малки доходи, макар това да е в тяхна вреда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!