Защо се сгромоляса кабинетът на Борисов, коментира в. "Сега".
Далеч преди да се роди Бойко Борисов, мъдрият български народ е измислил изразите "иди ми, дойди ми" и "търчи-лъжи". Целият мандат на правителството на ГЕРБ мина под мотото "Иди ми-дойди ми". Премиерът остана верен на този стил до последно - в деня преди оставката си обяви, че твърдо няма да подава оставка.
За близо 4 години кабинетът "Борисов" спечели една-единствена битка - успя да наложи строга финансова дисциплина, при това в трудни времена. Но изгуби всички останали - с монополите и "октоподите", с безработицата и бедността, с разпада в образованието и здравеопазването, с бюрокрацията и чиновническите привилегии.
Лошото наследство от Тройната коалиция и враждебната външна икономическа среда са незаобиколими фактори. Но на България й трябва правителство, което може да решава проблемите, не да се оплаква от тях.
Над 10 заплахи за живота на премиера, пише "Труд".
Три от сигналите за смъртна опасност на Борисов постъпват от Сърбия в нашите спецслужби. Първите два са от 2003 г. и 2004 г. и са свързани с мафиота Сретен Йосич. Той е издирван от Интерпол и заловен в България през 2002 г. Предаден е на властите в Холандия.
Заплахата е адресирана до главния секретар на МВР Бойко Борисов и холандския прокурор Кооф Плой, поискал екстрадицията на Йосич.
МВР започва през 2002 г. разработка на Йосич под името "Лале", в която попада и Милчо Бонев-Бай Миле. Нашенецът е близък до СИК, оцелял е при бомбен атентат през 2001 г. и убит заедно с още петима души през 2004 г.Ченгетата засичат разговор на Йосич с Бай Миле.
Нашият бос казва: "Бойко взе парите и до Варненеца нищо не е стигнало." Разговорът е бил проведен един ден преди задържането на Йосич в София и екстрадирането му в Холандия. Така и до днес не е ясно нито кой е Бойко, нито кой е Варненеца, нито за какви пари и от какъв бизнес става дума.
Две са по-сериозните заплахи към Бойко Борисов от страна на наши групировки. За първата става известно в края на 2001 г., когато в хотел "Хаят" край Солун убийството на Борисов планират Константин Димитров-Косьо Самоковеца и Мето Илиенски от ВИС, заедно със Стоил Славов от СИК. Срещата е засечена от гръцки антимафиоти, които предават информацията на нашите.
Руското лоби финансира протестите, то загуби милиарди от "Белене", казва Емил Кошлуков пред "24 часа".
"Според мен тези хора търсят повод да създават проблеми. Всички искания са изпълнени, правителството е в оставка. Ако продължаваш да викаш, значи си търсиш претекст да създаваш главоболия в държавата", коментира Кошлуков за протеста.
"В други страни това успокояване става в полиция и арести. В България обаче винаги са притеснени, когато законът се прилага, затова очевидно ще трябва гражданите на София и съседни градове да разберат, че когато им чупят през нощта колите и контейнерите за боклук, е добре да подкрепят полицаите."
Улицата да си намери своите политици, призовава омбудсманът Константин Пенчев.
"Нещата се отлагат за следващия парламент. Сами разбирате, че той първо трябва да се конституира, да се изберат комисии, правителство. Зависи колко и кои партии ще влязат. Надявам се, че няма да има последващи избори. Поне една година не виждам да се гледат сериозни законопроекти", казва Пенчев пред "Стандарт".
"Ами тези партии са ваши, вие сте гласували за тях. Ако не вярвате, тогава вие се обединете. От друга страна, с тези предсрочни избори протестиращите няма да имат технологично време да направят партии. И да се регистрират в ЦИК. Тук като че ли самите хора не бяха наясно.
Събраха се от различни възрасти, интереси, различни политически възгледи. Съвсем нормално е да имат социални искания. Но когато те се превърнат в политически, вече става много сложно.
Това се опитвам да обясня на протестиращите - няма как да се променят нещата, ако вашите представители не бъдат избрани за депутати, примерно. И членове на правителството дори", казва още омбудсманът.
Въпросът за нова Конституция не може да бъде решен на крак, казва пред "Новинар" бившият конституционен съдия Димитър Гочев.
"Въпросът за нова Конституция не може да бъде решен на крак и с уличен натиск. Въпросът е изобщо дали трябва да има нова Конституция. Другият въпрос е в какво направление трябва да бъде новата Конституция и какво трябва да се направи.
Протестиращите казват: Да се смени политическият модел. Какво означава това? Да се премине към президентска република, или да се забранят политическите партии? Това са сериозни въпроси, които не могат да се решат на коляно."
"Премахването на политическите партии е стъпка към диктатура, каквато ни е позната от двадесетте и тридесетте години на миналия век. Начинът на водене на политика е единствено чрез партиите.
Ето защо те не могат да бъдат премахнати нито забранени. Това нещо според мен е една идея от времето на Хитлер, на Мусолини и т.н. Идея на тоталитарните режими на миналия век. Политическите партии имат място в живота на една страна, защото чрез тях се осъществява политиката в една държава. По друг начин не може и не бива", обяснява юристът.
Граждани пишат конституция за "ръчно управление", пише по темата "Сега".
Група във "Фейсбук" набира скорост в изработването на онлайн проект на нов основен закон на държавата, който да бъде приет от Велико народно събрание, свикано веднага.
Въпреки юридическите си лутания членовете й предлагат радикални, често взаимно изключващи се идеи, както и връщане към ненаучени исторически уроци като "народен съд за участващите в управлението след 2001 г.".
Член първи от новата конституция може да гласи "Да съградим чиста и свята република". По въпроса за парламентарното управление групата е разделена.
Според едните е необходимо закриване на Народното събрание, разпускане на партиите и въвеждане на пряко народно управление през интернет платформа - евентуално "Фейсбук" - с електронен подпис или анонимно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!