В очакване на по-малкото "зло", коментира "Сега"
Изборите минаха, резултатите са ясни, но правителството не е. Прогнозите са полюсно различни. Някои песимисти вече вещаят скорошни нови избори. Други черногледци казват: преди тройната коалиция крадеше по формулата 3-5-8, сега двойната коалиция БСП-ДПС (смятана за най-вероятната) ще краде 50 на 50.
Оптимистите виждат на хоризонта кабинет от експерти с надпартийна програма, който ще има стегнат набор от отговорности и задачи и затова ще свърши повече работа от всеки партиен, многопартиен или служебен кабинет. Народното събрание, в което няма силно мнозинство, което да гази като валяк останалите партии, също може да се окаже по-действено и по-полезно от предните парламенти.
В кошмарния сценарий БСП и "Атака" следват с фанатично упорство програмите си и докарват до фалит България. Банкрутът няма да ни се размине, ако двете леви партии изпълнят заканите си да "демонтират" сегашната данъчна система, да национализират частните енергийни дружества и златодобива, ако тръгнат да удвояват пенсиите и заплатите, да строят АЕЦ "Белене" и прочие.
Заради лош синхрон между две държавни ведомства България губи милиони като компенсация по приватизационната сделка за БТК, пише "Капитал".Ако някога започнете да се съмнявате вредно ли е държавата да бъде собственик на някое предприятие - спомнете си БТК. Не заради архаичните технологии, не заради раздутия щат, а още по-малко заради споровете изгодно или не е продадена. Всичко това е минало.
По-скоро заради последното развитие около опитите на ведомствата да получат някакви пари от неспазените ангажименти на първите купувачи на телекома - Viva Ventures. Те са най-яркият пример колко безплодни са обърканите стъпки на държавата в корпоративния свят, пише вестникът.
Държавата губи и едни готови над 100 млн. лв. и още 9 млн. лв., които можеше сравнително лесно да прибере. Причината? Елементарна липса на синхрон в работата на две ведомства - Агенцията за приватизация (АП) и Министерството на финансите. Поводът? Четири арбитражни спора с купувача. По едно от тях - вече спечелено - финансовото министерство най-вероятно няма скоро да си получи въпросните 100 млн. лв. По другите три предложената сума за извънсъдебно споразумение също е на път да се изпари, а и делта изглеждат обречени.
Брюксел: Не вдигайте данъците, а ги събирайте, пише "Труд".Данъчната система на България в сегашния вид е сравнително добра и няма нужда от реформи. Основният проблем пред страната е неплащането на налозите, поради което спешно трябва да се вземат мерки за борба с данъчните измами. Това е основният извод за България от мащабно изследване на ЕК на данъчните системи в ЕС, публикувано в края на м.г. от главна дирекция "Икономически и финансови въпроси" на Европейската комисия.
280 л топла вода на ден такса, ако няма водомер, пише "Труд".
280 литра на човек от домакинството на денонощие ще се начисляват, ако в апартамента не е монтиран водомер за топлата вода. Това става ясно от проект за промени в наредбата за топлоснабдяване. Ако водомерът е повреден или не са допуснати отчетници, се записват по 140 л.
Новите текстове въвеждат още приблизителни равни сметки за парно през зимата, а реалните ще излязат в изравнителната. Целта е да се намалят високите суми, които се плащат през декември и януари.
Всяко десето бебе недоносено, алармира "Монитор".
"Ако приемем, че средно раждаемостта в България е 50 000 деца годишно, около 5000 деца са недоносени", обясни завеждащият отделението за недоносени деца към Първа градска болница д-р Велимир Симов.
Голяма част от недоносените деца били заченати инвитро.
Според медиците недохранването на майката увеличава рискът бебето да се роди преждевременно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!