Тайната на ценообразуването на "ЛУКойл" най-сетне бе разбулена от министъра на енергетиката Трайчо Трайков, съобщава "Сега".
Компанията формира цените не спрямо производствените си разходи, а според стойностите на бензина и дизела в съседните държави, от които може да се внесе гориво.
Трайков изиска тази информация през представителя на държавата в дружеството - транспортния зам.-министър Камен Кичев, но допълни, че така нещата изглеждат на пръв прочит. Предстои задълбочен анализ.
"Труд" се включва по темата под глава с коментар на Валентин Николов, зам.-председател на ПГ на ГЕРБ и на комисията по бюджет и финанси в НС:
Ако се окаже, че при формирането на цените на бензина и дизела вносителите и търговците трупат огромна печалба, цялата мощ на държавата ще се стовари върху тях.
Вносители и търговци са поканени на 1 април да обяснят пред икономическата комисия как изчисляват цените, та се различават само с няколко стотинки.
Повече от 200 фирми са лицензирани да продават горива в България, а 56% от пазара държи "Лукойл". Когато цените на всички търговци са почти същите като на "Лукойл", има съмнения за картел, подчертава Николов.
Биогоривата осигуряват независимост от вноса на петрол, заявява в интервю за "Дневник" икономистът Емил Доцев. По думите на експерта най-важното е да има действително работещ закон за възобновяемите енергийни източници и биогоривата, който да стимулира тяхното използване.
"Всеки лев, вложен в тези източници, след това ще бъде върнат многократно. В много европейски страни стимулират производството и използването на биогорива, най-вече в Латвия, Унгария, Франция, чрез намаляване или напълно премахване акциза върху биокомпонентите.
Това е пътят, по който трябва да върви и България, а не да ги премахва или да отлага тяхното използване във времето", допълва Доцев.
Цените на храните ще вървят на горе, прогнозира "Труд". "Всички фактори предвещават, че храните ще продължат да поскъпват. Въпросът е да се намери начин как да се вдигат и доходите", предлага шефът на Софийската стокова борса Васил Симов.
Пазарът в момента е изключително объркан. От една страна поради войната в Либия, от друга поради страшното природно бедствие, което сполетя Япония, уточнява Симов.
Трябват нови правила за запор на имуществото, твърди в интервю за "Монитор" Константин Пенчев, национален омбудсман. "В тази връзка ще проведа среща с Камарата на съдебните изпълнители. Досега винаги е имало регламентация в закона за пари или имот, които не могат да бъдат отнети, независимо че човекът има задължения.
Обикновено става дума за единствено жилище, за част от заплатата като единствен доход, детски надбавки, някои пенсии. Тези пари си оставаха за съответния човек, за да може да съществува. Сега обаче с повсеместните плащания по банков път се оказва, че всички пари, с които разполага, са в една сметка, и тя се запорира.
Така на този човек не му остава нито лев, с който да живее, лишен е от препитание изобщо. Този въпрос трябва да се реши законодателно.
Съдебните изпълнители нямат вина в момента, те действат спрямо закона. Но очевидно той не е съобразен с новите правила, в които хората разполагат с много малко пари на ръка и всички други са по сметки."
Киселинен дъжд е валял в сряда над много области в страната, съобщава под глава "Новинар". "Границата, под която ние смятаме, че по всяка вероятност валежът е киселинен, е pH 5", уточни зам.-шефът на Националния институт по метеорология и хидрология /НИМХ/ Валери Спиридонов.
По първоначални данни станциите на НИМХ са измерили стойности, близки до границата в няколко градове. Тепърва предстои да бъде направен анализ, като след 2-3 дни ще се знае със сигурност дали дъждовете са киселинни. Според Спиридонов обаче стойностите на валежите в Добрич, Драгоман, Враца, Сливен, Бургас и Шумен са със сериозно подозрение за киселинност.
Според челото на "Монитор" цепят матурата на две. Просветното министерство ще въведе в новия закон за училищното образование елитна матура с повишено ниво на трудност, която да пресява масовия поток за кандидатстване в университетите.
В концепцията за закона се предвижда учениците да държат задължително матура по български и литература, както е и досега. Втората задължителна матура ще бъде по профилиращ предмет или държавния изпит за професионалните гимназии.
Европейската комисия съобщи, че е прекъснала да плаща проекти за България по Оперативна програма "Околна среда" от ноември миналата година поради лошо управление и контрол, отбелязва "Труд" на икономическата си страница.
"Общата стойност на молбите за плащания, които в момента не се обработват от службите на комисията по ОП "Околна среда", е 14,6 милиона евро", пояснява за изданието говорителят на еврокомисаря по регионално развитие Йоханес Хан.
Според министъра на околната среда и водите Нона Караджова проблемът е в липсата на качествени проекти, допълва "Труд".
Изгубено е ценно време от 4 години да се подготвят такива проекти, затова екоминистерството ще се концентрира да подпомага общините в разработването им.
Финансист номер 1 Симеон Дянков е поправил само наполовина грешката си от 2009 г., когато блокира плащанията на държавата и общините към бизнеса и остави куп фирми без пари насред кризата, коментира под глава "Сега".
Просрочията през 2010 г. са се стопили значително - с 46%, но остават на тревожно високо ниво - близо 432 млн. лв., сочат най-актуалните данни на Министерството на финансите към 31 декември 2010 г.
От справката става ясно още, че държавата и общините никога преди не са задлъжнявали към частния сектор толкова бързо и драстично, както през последните три месеца на 2009 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!