Държавните университети отново започнаха да обучават студенти в неакредитирани специалности.
Просветното министерство не е упражнило контрол и е одобрило прием в такива програми, въпреки че това нарушава закона за висше образование, показа проверка на "Сега".
Висшите училища нямат право да издават дипломи в неакредитирани специалности.
За тези студенти не би следвало да се отпуска и държавна субсидия.
Въпреки оптимистичните прогнози на управляващите и лекия ръст през ноември родната икономика отново се върна към мрачните времена, съобщава "Сега".
През декември спадът в строителството е 13%, на химическата промишленост - 21%, на производството на напитки - 8%. Като цяло промишленото производство е паднало с 1%.
Това сочат данните на Националния статистически институт. В търговията през декември има застой спрямо ноември, а спадът спрямо декември 2009 г. е с малко над 3%.
Според икономисти обаче не може да се прави извод, че движението надолу ще е тенденция, особено що се отнася до индустрията.
Бюджетният дефицит да не надхвърля 3% от брутния вътрешен продукт, държавният дълг да не надвишава 40% от БВП, а преразпределителната роля на държавата да се ограничи до 38%. Екип на финансовото министерство под ръководството на Симеон Дянков предлага тези ограничения за държавните разходи да се запишат в конституцията, информира "Дневник".
Целта е по този начин не само да се въведе фискален борд в страната, но и той да се бетонира в основния закон, за да не зависи от смяната на управляващите мнозинства.
Идеята на финансовия министър Симеон Дянков преките данъци да се вдигат с референдум най-вероятно ще се трансформира в утежнена процедура за гласуване в парламента, с квалифицирано мнозинство от 160 депутати.
20% от колите у нас могат да минат на ток, посочва в интервю за "24 часа" Трайчо Трайков, министър на икономиката, енергетиката и туризма.
По думите му електромобилите са изключителна възможност за България.
Първо, това е нова индустрия, при която има място за нови играчи на пазара.
Второ, технологията е иновативна и ще развива и други сфери, които носят добавена стойност - наука, развойна дейност, високотехнологични производства.
Трето - това е мярка за енергийна ефективност - ще намали отделяните емисии парникови газове и зависимостта ни от изкопаеми горива.
И не на последно място - България има силно развит енергиен сектор и евтина електроенергия.
Електроенергията на свободния пазар има значителен дял - около 50-60%. Сега обсъждаме какъв да е обхватът на регулирания пазар. Смятам, че сегашните критерии за защитените потребители не работят и трябва да се променят в новия закон за енергетиката, казва в интервю за "Дневник" Ангел Семерджиев, председател на ДКЕВР.
Предлагаме такива критерии, така че защитените потребители да бъдат само присъединените на ниско напрежение - възприето е от много държави. Останалите трябва да бъдат задължително на свободния пазар и ако не си изберат доставчик или търговец, да им се осигури такъв.
Смятам, че е още е рано за пълна либерализация за битовия пазар. Битовите потребители имат нужда от защита и трудно биха се справили с избора си на доставчик, обяснява Семерджиев.
Сините искат да знаят как Борисов ще накаже Цветанов, пише "Труд". Премиерът Бойко Борисов до сряда да отговори как вътрешният министър Цветан Цветанов и шефът на ДАНС Цветлин Йовчев ще понесат отговорност, след като подкомисията за контрол на СРС заключи, че двамата са отговорни за скандалите с подслушването.
Това призова вчера съпредседателят на "Синята коалиция" Иван Костов.
МВР шефът се сниши, но СРС бурята едва ли ще го отмине, коментира "Сега". След доста категоричния депутатски доклад за злоупотребите при използване на СРС не става ясно какво ще се предприеме оттук нататък.
Вече се усеща, че нещата отиват към добре познато замазване. Идеята службата за прилагане на СРС да премине от МВР към Министерството на правосъдието не е особено полезна. Какво точно ще се промени при тази уредба и при тази безконтролност и тайнственост? Нищо.
Обвързването на подслушването и следенето с финансови нормативи не е достатъчно, за да даде гаранции, че скандалът с безразборното подслушване и изтичане няма да се повтори.
Трябват строги санкции за всички, които се възползват от властта си и разрешават незаконно използване на СРС. Крият папки, копират дискове и справки, не унищожават навреме негодните като доказателства материали, филтрират информация.
В интервю за "Труд" евродепутатът от БСП Илияна Йотова лансира свое обяснение, че скандалът със СРС е повлиял много силно за отлагането ни за Шенген.
В скандала има един неизменен участник - шефа на агенция "Митници" Ваньо Танов. А точно българските митници би трябвало да работят с Шенгенската информационна система.
Тя съдържа лични данни, данни за престъпления по европейските граници, за митнически нарушения, за определени личности, които са ги извършили.
Как европейските партньори да имат доверие в човек, който оглавява агенция "Митници" и открито признава, че има огромен процент контрабанда на цигари, с който не може да се справи.
И обяснява, че има политически натиск за протекция над определени фирми. Сега ние отново ще трябва да обясняваме, че сме надежден партньор.
Масовото подслушване ще ни докара санкции от Брюксел, предупреждава Борислав Цеков, шеф на Института за модерна политика. За "Труд" той коментира, че тревогата е в три посоки.
Първо, злоупотребява се с използването на СРС. Затова е нужен независим от правителството, парламента и партиите държавен орган, който да контролира МВР и службите, които слухтят.
Второ, през 2010 г. видимо ескалира полицейското насилие. Че проблемът е хроничен, показва рекордният брой осъдителни решения на Съда в Страсбург през м.г. - общо 11.
Трето, службите за сигурност по недопустим за правова държава начин се намесват в свободата на изразяване и на съвестта. Последният пример е проверявана от ДАНС гражданска подписка.
Според Цеков добре би било правителството навреме да се върне на пътя на европейското развитие, при което има върховенство на правата.
"У нас спецслужбите вече са като разплетена кошница. Тя тече отвсякъде. Има някакви огромни проблеми в тази система, която в нормалните общества създава национална сигурност и стабилитет", казва в интервю за "Новинар" д-р Константин Тренчев, президент на КТ "Подкрепа".
Междувременно процесите в обществото, които са наистина важни за хората, са оставени встрани и на самотек. Икономическата политика не е правилна. А финансовият министър Симеон Дянков няма поведение на разумен мъж, който е на ключова позиция в държавата. В резултат на неговите хаотични действия се стигна да обявяването на тази година като време за оздравителни фалити. Те в макроикономически аспект може и да са оздравителни.
Но в микроикономически план са гибелни за стотици българи. Според Тренчев "тенденциите в нашето общество отиват към драматично влошаваше".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!