Столична община вдига тайно данъци, алармира "Сега". Стотици софиянци се оказаха с увеличени тайно данъци и научиха това едва когато получиха уведомленията си от столичните данъчни служби.
Увеличението засяга райони извън промените в зонирането на града, които бяха публично оповестени в края на миналата година. повишението на данък сгради е 20-25% и засяга отделни улици и карета в целия град, твърди изданието.
И "Дума" акцентира върху темата за данъците в София. Изданието подчертава, че Столичната община увеличава цените на 13 действащи такси и осем услуги.
Въвеждат се и девет нови административни и три технически услуги. Поскъпването ще е между 15 и 100%. Вече ще се събира такса от 10 лв. и за регистрацията на етажна собственост.
Промените, разписани в проект за промяна на Наредбата за определяне и администриране на местни такси и цени на услуги, ще бъдат гласувани на следващото заседание на СОС в средата на месеца, уточнява вестникът.
От началото на кризата в България фалитите на фирми са скочили с 80%, а броят на компаниите в процедура по несъстоятелност се е удвоил, извежда под глава "Дневник".
Това показват данните на Агенцията по вписванията. Ако през 2008 г., в края на която кризата се прояви за пръв път, имаше 239 фалита, през миналата година заради невъзможност да плащат и да покриват задълженията си от търговския регистър са заличени 428 дружества.
През 2010 г. съдът е открил производство по несъстоятелност за 523 фирми, като се увеличават случаите, в които самата компания подава искане за това.
Дебатите на политическата сцена трябва да се водят с идеи, а не с компромати, съветва в интервю за "Монитор" Искра Фидосова, зам.-председател на ПГ на ГЕРБ.
"Безспорно наближаващите избори са една от причините за цялата тази компроматна война, която върви срещу ГЕРБ. Нелегитимни лица "с каскети" и "без каскети", с флашки и обаждания поднасят на обществото през последния месец и половина компромати, с които целят дестабилизиране на правителството на ГЕРБ и изместване на дневния ред на обществото...
Тези лица, вместо да представят свои идеи за управление на страната, вадят компромати... Втората основна причина за тези нападки са нарушените икономически интереси на организираната престъпност и на свързаните с нея фирми и лица", коментира Фидосова.
Пред "Сега" директорът на социологическата агенция "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова прогнозира, че вътрешният министър Цветан Цветанов е вън от президентската игра.
"Причините обаче не са само в спада на доверие. Атаките срещу него изиграха своята роля, но стана ясно и друго - колко лесно политик, за когото се е смятало, че стои на сериозен фундамент (да не забравяме, че Цветанов е създател на партийните структури на ГЕРБ, познава всички РПУ-та, оперира с огромна информация и пр.), може да загуби влиянието си.
Липсата на стабилно и автентично представителство е обща слабост за българските политици, поради което те са толкова бързо преходни", анализира Димитрова.
В интервю за "Стандарт" кметът на София Йорданка Фандъкова съобщава, че в София ще отворят врати още два музея: Музеят за съвременно изкуство и Музеят за тоталитарно изкуство, които културното министерство финансира с подкрепата и на външни донори.
"Класа" съобщава: "Петролът продължи възходящата си тенденция, подкрепен от задълбочаващия се конфликт в Либия. Дори новината, че САЩ могат да отворят своя стратегически петролен резерв, не помогна за укротяване на цените.
Началникът на канцеларията на Белия дом Уилям Дейли заяви в неделя, че САЩ не изключват възможността да отворят възлизащия на 727 милиона барела стратегически петролен резерв като един от начините за укротяване на повишаващите се цени на суровината".
Съкращавания през 2011 г. в железниците няма да има, отбелязва "Труд" като акцентира върху изказване на транспортния министър Александър Цветков:
"Сближаваме позициите си с тези на синдикатите. Надявам се скоро да подпишем споразумение и да не се стига до предупредителна, нито ефективна стачка. Тази година категорично мога да обявя, че никой няма да бъде съкратен".
В интервю за "Труд" Даниела Доковска, председател на Висшия адвокатски съвет, акцентира върху закона "Попова":
"Този закон е насочен не срещу организираната престъпност, а срещу частната собственост. Застрашен е всеки гражданин, който има имущество над 60 000 лв. - той ще бъде длъжен да доказва приходите си 20 години назад. Как ще ги докаже? Държавата съхранява имотните декларации на гражданите 5 години, банките пазят документи за отпуснатите кредити най-много 8 години. Гражданинът не води счетоводство, той не е предполагал, че от него ще се изисква "доказване".
"Ако законът се приеме, той след време ще засегне и своите създатели. Но това не е толкова важно за българския народ. Същественото е, че този закон прави всеки гражданин зависим, а следователно - послушен".
България ще приеме бежанци от Либия в случай на гражданска война в джамахирията, съобщи Кристалина Георгиева след лекция в СУ "Св. Климент Охридски", пише под глава "Сега".
Засега не е ясна точната бройка, но според евродиректива, подписа и от България, страната ни трябва да предостави на бежанците домове и условия на живот за период до една година.
"Знаем, че в Либия има над 1,5 млн. чуждестранни работници. Освен това знаем, че ако днес много малко либийци напускаха страната - значи истински бежанци, сега това число се увеличава. Колкото повече се стреля вътре, толкова повече хора ще бягат.
И това, което ние виждаме, е, че конфликтът се затяга. И това по всяка вероятност няма да приключи нито бързо, нито лесно, така че ние сме готови за сериозна работа", категорично заявява в интервю за "Пари" еврокомисар Георгиева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!