Това смятат експерти от Европейската комисия и Световната банка, които вчера участваха в конференция в Брюксел. Целта на срещата бе да направи изводи от приключилата в средата на годината в Унгария европейска програма за социално микрокредитиране "Кютпрограм" и да препоръча нейния опит в други държави от Източна Европа, където има големи ромски общности.
Сред тях е и България. Световната банка предлага разгръщане на схемите за микрокредитиране на ромското малцинство, тъй като съществена част от работещите представители на това малцинство се определят като "самонаети", т.е. развиват икономическа дейност, без да търсят работодател.
Властта превърна атаката срещу съда в мода, коментира "Сега". Вестникът цитира изявлението на вицепрезидента Маргарита Попова:
"В основата на всички обсъждани в обществото теми, свързани с икономическата криза и финансовия недостиг, стоят неудачи в правосъдието."
Обругаването на съда и съдебната система като цяло се прави от политици, политически партии и високопоставени представители на изпълнителната и законодателната власти с някаква особено настървение.
И защото е модерно и атрактивно, нито един от тези хора не се и усеща дори какво всъщност прави. Защото: що за политик може да си, що за управленец, премиер или вътрешен министър с реплики, че съдебната система е импотентна или пък, че тя тегне като воденичен камък върху народа и върху просперитета на държавата.
И що за държава имаме, след като са всекидневни репликите от страна на съдиите, че ще търсят помощ срещу думи и действия на кабинета чак в Брюксел и надигащи се, включително и от съдебната система гласове, че България се превръща в полицейска държава, където и осъдителните, и оправдателните присъди се раздават от МВР и службите.
Посланиците на ЕС и САЩ похвалиха новата процедура, по която ще бъде проведен изборът на Висш съдебен съвет, пише "Телеграф".
За разлика от други години този избор ще бъде направен прозрачно, подчертаха те, след като вчера се срещнаха с депутатите от правната комисия в парламента. 108 въпроса от 4 неправителствени организации ще зададат депутатите на кандидатите за членове на новия ВСС.
Новият ВСС ще е от стари лица, казва в интервю за "Труд" омбудсманът Константин Пенчев. Кръгът на номинираните е доста ограничен, отбелязва той.
"Много от издигнатите кандидатури са до болка познати. Те са свързани с прехода и с това, което се случи на съдебната система и заради което вече толкова години говорим за реформа.
Не мога да си представя, че същите тези хора ще реформират съдебната система. Вторачихме се в това, че ако бъдат избрани достойни членове на ВСС, съдебната реформа е извършена.
Това не е вярно. За реформа са нужни години бавен, сложен, последователен процес. Реформата трябва да е постепенна и в една посока, без връщане назад, както се случва в момента. Не може да има свръхочаквания от новия състав на ВСС", коментира Пенчев.
Депутатите откриха вчера есенния политически сезон, информира "Труд". Работният следобед започна с декларации на всички парламентарни сили. Председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев даде обещание за още магистрали, зали, стадиони, реформи, продължаващо повишаване на доходите и разкриване на работни места.
Той обяви здравеопазването и образованието за приоритет.
Лидерът на левицата Сергей Станишев формулира политическите цели на БСП - да е безкомпромисна опозиция на властта, да се бори за честни избори и да информира ЕС за всеки опит на ГЕРБ за манипулации.
Заместник-председателят на ДПС Лютви Местан призова парламента да се разпусне и да се предизвикат предсрочни избори още тази есен. От името на десницата бившият лидер на СДС Мартин Димитров обяви, че това управление съсипва икономиката с чисто леви и популистки решения.
Лидерът на "Атака" Волен Сидеров разкритикува ГЕРБ за "тюркофилска политика".
Социолози и политолози коментират в "Труд" новия политически сезон под заглавие "ГЕРБ трудно може да бъде изместена".
Юрий Асланов очертава три възможни сценария. Първият, който е най-вероятен, е да продължи плавният отлив на доверие към управляващата партия. Вторият, по-малко вероятен сценарий, е ГЕРБ за запази предимството си и БСП да се задържи на сегашните нива. Най-слабо възможен е третият сценарий, при който ГЕРБ възстановява загубата на доверие.
Асланов не очаква появата на нова партия през интернет. Нов цар, нов Бойко Борисов не се очертава. Димитър Аврамов посочва, че последната година от мандата е най-слаба. Възможно е да бъде запазена финансовата стабилност и ГЕРБ да довърши част от планираните инфраструктурни проекти. Аврамов не очаква да започнат нови, стратегически полезни за България действия.
Това, което пречи да има нов фаворит за спечелване на изборите, не е толкова доброто управление, колкото липсата на ясна заявка за промяна.
Според Васил Тончев много важно е дали Сергей Станишев ще остане на председателското място на ПЕС. Това ще доведе до размествания в левицата. БСП ще издигне нов лидер и ще има нов кандидат за премиер. Това означава, че ще има ново младо лице, което може би ще бъде подкрепено от Георги Първанов.
Антоний Гълъбов прогнозира: новият сезон ще увеличи дистанцията между дневния ред на политиците и гражданите. За управляващите предстои период на нестабилност, която няма да доведе до загуба на равновесие.
За гражданите следващите месеци носят риск от ограничаване на доходи, увеличаване на несигурността на работното място, разширяване на сивата икономика, ограничаване на потреблението и загуба на перспектива за развитие.
Циркът се завръща, коментира "Стандарт". Тази сесия на 41-вия парламент ще се проведе де факто в предизборна ситуация, в която можем да очакваме настървяване на депутатите и зачестяване на дребните, но шумни скандали, ритането по кокалчето и засилване на атаките срещу врага с повод и без повод.
По тази логика може да се очаква, че опозицията ще цели непрекъснато слабите места на ГЕРБ - движението на цените на основните храни и горива, мъчните преговори за приемането ни в Шенген и въвеждането на еврото, както и разследването на атентата на летище Сарафово.
Досегашните парламентарни представления не оставят съмнения, че ще гледаме качествено зрелище и занапред.
Подозренията обаче касаят това дали покрай панаирите, които устройват, депутатите могат да решат пълноценно и някои от наболелите проблеми на населението.
"Доходите нагоре? Да не се окаже кратка радост", е анализът в "24 часа". Авторът припомня, че цели три години и половина пенсионерите затягаха коланите и тънеха в дългове.
Увеличението на пенсиите от януари в никакъв случай няма да компенсира лишенията им. По данни на КНСБ инфлацията за периода юли 2009-юли 2012 г. е 10,2%, което е доста над обещаното вдигане на пенсиите със 7,6%.
Освен това тепърва ще се усети ударът от увеличението на тока, което според експерти ще вдигне цените с поне 1,7% до декември. Поскъпването на горивата ще напомпа инфлацията за годината до близо 4%.
Предвидената актуализация на доходите не ни приближава дори към страните в Европа, които намалиха пенсиите си.
"За да има резултати едно управление, е нужно малко повече време. Затова ни е нужен втори мандат", казва в интервю за "Стандарт" вицепремиерът и заместник-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов.
"ГЕРБ ще се яви сам на изборите, а всеки, който харесва политиката на партията, програмата, която тя гради за България, може да помогне, като ни подкрепя. Важното е обаче ние да носим отговорността и да няма коалиции, защото тогава нещата се разводняват", допълва той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!