Кабинетът разселва половината еврочиновници из страната, пише на първа страница "Сега". Поне 950 служители на еврозвената по оперативните програми ще сменят работното си място в София с провинцията, но срещу сериозни бонуси.
Това обяви вчера министърът по усвояване на еврофондовете Томислав Дончев. Той лансира идеята от няколко месеца, но тя придоби особена популярност, след като я прегърна и премиерът Бойко Борисов. Той обаче имаше още по-грандиозен замисъл.
"По някои от магистралите трябва усилване на трафика, за да може да навлезем по европейските програми за финансиране. Така че, ако трябва, ще децентрализирам още доста министерства особено по трасето на "Хемус". Това е и начинът да се съживяват регионите", обясни той наскоро.
Не по-малко от 16,5 млрд. лв. можем да получим от еврофондовете за следващия програмен период 2014-2020 г., съобщи вчера Томислав Дончев, министър по управление на средствата от Европейския съюз, пише "Класа".
Дончев обясни, че това са парите, които директно ще дойдат от ЕС, без държавното съфинансиране. Средствата, които България получи за настоящия период от 2007-2013 г. по 7-те оперативни програми, са 13 млрд. лв. Те са равни приблизително на 2,5 % от брутния национален доход.
16-годишните младежи ще могат да взимат временно удостоверение за управление на автомобил и да шофират с придружител до навършване на пълнолетие, отбелязва "Сега".
Това е записано в националната стратегия за подобряване на безопасността по пътищата, която обхваща периода 2011-2020 г. Тя е подготвена от представители на различни министерства и инспекции, приета е от държавната комисия по безопасност на движението и предстои да се гласува от МС.
В момента законът позволява младежите да карат шофьорски курсове след 16-ата си година, но до навършване на пълнолетие - 18-годишна възраст, нямат право да сядат зад волана.
Идеята за по-ранна възраст на шофьорите контрастира със статистиката, според която най-често младите водачи предизвикват тежки произшествия на пътя. В стратегията също е отчетено това и се предлага да се ограничат правата на младите водачи.
И "Лукойл" сит, и законът цял, коментира "Труд". Да спре или да не спре рафинерията в Бургас - това бе въпросът на деня във вторник, след като митниците изненадващо "пуснаха" производството в "Лукойл".
Но не се отказаха да обжалват решението в съда, наредил рафинерията да не спира. Прецедентът доведе до юридически разнобой в държавата.
Как така пускат рафинерията, като не е изтекъл срокът за обжалването. Казусът "Лукойл" е добър повод Върховния административен съд да излезе с тълкувателно решение, което да постави на място азбучните истини в правото.
Няма риск за бюджета заради акцията срещу "Лукойл", твърди в интервю за "Сега" заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ Димитър Главчев. По думите му съдбата на бюджета не би трябвало да се влияе само от едно предприятие.
Какво се случва всъщност със затварянето на данъчен склад? Би трябвало това, което оттук насетне ще излиза на пазара, да бъде облагано веднага, т.е. губи се възможността за прилагане на режим на отложено плащане на акциз.
Не мога да си представя, че заради отнемането на лиценза за данъчен склад на което и да е предприятие то ще спре производство, коментира Главчев.
А цените на горивата не е задължително нито да паднат, нито да се качат. Ценообразуването не зависи само от това, дали има монополист на пазара, или няма. Има доста фактори, които влияят на стойностите на горивата, и основният от тях са международните котировки.
Скоро ще знаем всеки длъжник в държавата, уверява в интервю за "24 часа" Красимир Стефанов, изпълнителен директор на НАП. Той потвърждава, че от началото на прехода хазната е загубила 12 млрд. лв., защото реално през последните 20 г. не е имало обмен на информация между ведомствата.
Така са се трупали задължения, които няма и никога не биха могли да влязат в хазната. Става дума за прехвърлянето на топката между данъчната администрация и агенцията за държавни вземания.
В момента усилено се работи по единна информационна система. За първото полугодие на т.г. са събрани 494 млн. лв. стари дългове.
Селектирани за ревизия са 360 дружества, за които има съмнение, че умишлено са намалили печалбата си и са скрили данък. Вече текат ревизии за уточняване на 400 млн. нереални разходи и фиктивни загуби.
Никой не лъже за безработицата, казва в интервю за "Труд" Росица Стелиянова, изпълнителен директор на Агенцията по заетостта. Просто безработицата се отчита по различни методики и няма защо да се спекулира по този въпрос.
По-ниската безработица през юли не се дължи само на сезонната заетост, смята Стелиянова. Някои браншове, като шивашката промишленост, започнаха усилено да наемат хора.
Очакванията са в строителството процесът да се оживи, когато започне санирането на жилищните сгради. В реалната икономика през юни има обявени около 11 800 работни места. Основно те са в търговията, в операции с недвижими имоти, хотелиерство, ресторантьорство.
Вдигат бонусите за труд след пенсионна възраст, акцентира "Монитор". Пенсията да расте рязко нагоре за всяка година работа след пенсионна възраст. Това предвижда пакет от мерки, който социалното министерство е разработило и до 2 седмици ще разпрати до социалните партньори в съвета за тристранно сътрудничество за обсъждане.
Според заместник-социалния министър Деяна Костадинова, която вчера откри кръгла маса за демографските проблеми и пазара на труда у нас, мерките ще бъдат представени и на ЕС заради забележките към пенсионната ни реформа.
Предвижда се също да се вдигне осигурителната вноска в универсалните фондове, да се стимулира доброволното осигуряване в т. нар. Трети стълб и да се ограничи ранното пенсиониране.
Брюксел натиска България за по-евтин GSM , акцентира "Труд". Цените на разговорите по мобилен телефон в България трябва да продължат да намаляват. Това е позицията на Брюксел, изпратена в отговор на запитване от евродепутата Андрей Ковачев (ГЕРБ).
Писмото е с подписа на еврокомисаря по телекомуникациите Нели Крус. В момента телефонните разговори от един оператор до друг у нас са по-скъпи от средноевропейското равнище, въпреки че страната ни е най-бедната в ЕС.
35 млн. лв. от бюджета ще глътнат местните и президентските избори, които ще се проведат на 23 октомври, съобщава "Сега".
Половината от сумата - 18,5 млн. лв., ще отидат за възнаграждения на специалистите и членовете в общинските и секционните комисии.
Логистичното осигуряване на изборния процес ще струва 6,9 млн. лв., 2 милиона ще отидат за обработка на данните, разяснителната кампания на ЦИК ще струва 200 000 лв.
Част от тези средства ще бъдат насочени към министерства и ведомства, като най-голям дял ще получи МВР за осигуряване на реда - 4 млн. лв.
За отразяването на изборите БНТ, БНР и БТА ще получат общо 860 000 лв. Извън отпуснатата от бюджета сума милиони левове за предизборни кампании ще похарчат и партиите.
Нито Шенген, нито инвестиции ще видим заради престъпността, коментира "Сега".
Чуждите инвестиции, на които разчитаме да съживят икономиката ни, продължават да намаляват, а българските фирми изнасят средствата си зад граница. Чуждите компании тук са изтеглили 130 млн. евро от местните си депозити.
Това са само част от обявените данни на БНБ, които, странно, не притесняват никого. А за този проблем има поне две ясни обяснения.
Първото е финансовото и икономическо затъване, чийто край не се вижда. Достатъчно е да се отбележи, че над 50 на сто от бюджета се крепи не на производство, а на акцизи и ДДС.
Във Франция или Великобритания този процент е около 20.
Но за размера на чуждестранните инвестиции или по-скоро за липсата им има значение още един фактор. Но за него много-много не се говори.
Става дума за престъпността, която постепенно започва да засяга и чужденците. Как ли звучи по света, от който чакаме свежо финансиране, че испанец с германско гражданство, шеф на обект в Смолян, е пребит или че посланици се оплакват за измамени сънародници и откраднати фирми?
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!