Борисов започна предизборна чистка в правителството, констатира "Сега" на първа страница.
В своя коментар Таня Петрова пише: Провалът на оперативна програма "Транспорт" е основната причина за очакваната отдавна оставка на транспортния министър.
"Дневник" акцентира и върху анализи на политолози.
Според Геновева Петрова от "Алфа Рисърч" три са възможните варианти за обяснение на отстраняването на Цветков.
Възможно е да се повтаря ситуацията с правителството на Иван Костов, когато по средата на мандата бяха сменени няколко министри без обяснение, а в обществото останаха съмненията за корупция и злоупотреби.
Другото валидно обяснение е кадровите смени да са резултат от вътрешно преразпределение на позиции в ГЕРБ.
Петрова не изключва и връзка между промените в кабинета и предстоящите избори, но няма обяснение каква точно е тя.
На този етап може само да се гадае какви са мотивите за подаване на толкова оставки във властта, анализира социологът Живко Георгиев.
"Водещото в случая ще бъде какво обяснение ще внушат през следващите дни на обществото съответните правителствени и ресорни пиари...
Затова имат основание както тези наблюдатели, които твърдят, че вицепремиерът Симеон Дянков постепенно влиза в ролята си на бъдещ премиер при евентуалното кандидатиране и избиране на Бойко Борисов за президент, така и тези, които са на мнение, че става въпрос просто за предизборен пиар."
Пред "Стандарт" премиерът Бойко Борисов подчертава, че ще има още уволнения.
"Защото, за да продължи да управлява ГЕРБ и да търси втори мандат, това е начинът, по който управлява в момента - от сутрин до вечер, навсякъде и ежедневно. Хората да виждат това, което се прави, и да сравняват с това, което е."
"Сега" акцентира върху статистика на Съвета за административна реформа, според която населението на България се топи, но чиновниците се множат.
За 9 години чиновническата армия е завоювала нови територии. Докато населението на страната се е стопило с 327 385 души или 4 на сто (от 7 891 095 на 7 563 710) между 2001 г. и 2009 г., бюрократите са се увеличили с нови 30 378 души, което е скок от близо 35%.
"С наближаването на местните избори започна изключително неприятното ограничение общините да не вземат кредити почти една година преди края на мандатите. Това означава, че на практика се забранява те да правят каквито и да е инвестиции, освен тези от европроектите", посочва в интервю за "Труд" Гинка Чавдарова, директор на Националното сдружение на общините.
По думите й има масово безпокойство и заради това, че законодателството за местното самоуправление буквално е замръзнало.
"Очакваните промени за нов закон за местните данъци и такси, за местното самоуправление, за местните финанси - останаха само хартиено пожелание", коментира Чавдарова.
Напоследък приоритет в градското управление е само рязането на ленти, подчертава пред "Новинар" общинският съветник Владимир Кисьов.
"Тези ленти са заложени в миналото, не са се случили сега. Трябва да отдаваме дължимото и на тези, които са работили преди нас. И да се признава, че метрото не се строи от вчера, а от 1978 г., когато е направена първата копка", казва Кисьов.
България има дългосрочен проблем с конкурентоспособността, сочат данни на Годишника на световната конкурентоспособност, цитирани на страниците на "Дума".
През 2011 г. България е паднала в класацията с 2 места в сравнение с 2010 г. - от 53-о на 55-о място, от общо 59 изследвани икономики. След нас в Европа се нареждат Гърция, Украйна, Хърватия.
В челото са Хонконг и САЩ, които изпреварват лидера от миналата година Сингапур. Липсата на реформи и адекватни действия по отношение на инфраструктурата, образованието и здравеопазването са довели до влошаване на конкурентоспособността на страната, което трудно ще се компенсира, коментира всекидневникът.
Трансграничните обаждания в рамките на ЕС трябва да се изравнят като тарифа с тези на национално ниво до 2016 г. Така на практика до 5 години понятието "роуминг" трябва да изчезне, предвижда нов график, подготвен от европейския комисар по цифровизацията и дигиталната икономика Нели Крус, отбелязва "Класа".
Предложението е за нов закон, който да сложи таван на цените, заедно с график за постепенното им намаляване, докато стигне 24 евроцента за минута разговор до 2016 г.
Прилагането на графика трябва да започне от 2014 г.
Радиоактивността, която изхвърля "Фукушима 1" е равносилна на радиоактивността от няколко атомни бомби от типа на Хирошима и Нагасаки, заявява пред "24 часа" докторът по реакторна физика Георги Касчиев.
За съжаление само Япония може да даде обективна информация колко е цялостната изхвърлена радиоактивност в морето, посочва експертът.
"Искам да умра щастлив", е заглавието над интервю в "Труд" с една от най-креативните фигури на световната музикална сцена - Гордън Матю Томас Съмнър (Стинг).
"Не изгарям от желание да се слушам по радиото или по MTV. Аз съм на 59 години и съм реалист. В същото време има публика, която харесва това, което правя, и се старая да я задоволявам изцяло.
Също така искам да задоволявам и собствения си музикален глад. Просто ми харесва да го правя - ето, това ме интересува истински", споделя певецът.
МВР отново ще започне да плаща хонорарите на съдебните лекари, когато направената от тях експертиза е назначена от вътрешното ведомство, съобщава "Сега", позовавайки се на здравния министър Стефан Константинов.
От началото на годината медиците не са получавали възнаграждения и заради неуредиците в няколко града те дори спряха работа.
Според Станислав Христов, шеф на Съдебна медицина в Александровска болница, недомислица в закона е причина за протестите.
В интервю за "Телеграф" той подчертава, намесата на здравното министерство е причината да няма бунт и в София.
В интервю за "Сега" директорът на Агенция "Митници" Ваньо Танов прогнозира, че повечето европейски държави ще имат сериозен проблем с контрабандата на цигари през 2012 г.
Тогава те трябва да повишат ставката, за да я изравнят с изискванията на общността. След като това стане, контрабандният натиск ще бъде още по-голям.
Тенденцията в ЕС е към ограничаване на тютюнопушенето, казва още Танов и уточнява, че затова се повишава акцизът, а не заради приходите в бюджета.
"В Сърбия и Македония акцизът е 4 пъти по-малък, но ние не сме виновни, че граничим с тях, а не сме във вътрешността на общността. Затова контрабандата у нас е толкова висока. Полагаме огромни усилия да спрем този процес.
Само че има и нещо друго. Всички задържани цигари носят и огромни разходи за тяхното унищожаване. Миналата година сме платили 500 хил. лв. само за наеми за помещенията, в които да бъдат съхранявани. Отделно още 400 хил. лв. са отишли за самото унищожение. Борбата с контрабандата е скъпа дейност", коментира директорът на митниците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!