Поне 1/5 от работещите българи са в сивия сектор на икономиката и полагат труд на черно под една или друга форма, съобщава "Сега". Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата съвместно с КТ "Подкрепа".
Интервюирани са 6337 работодатели и заети от цялата страна в 10 икономически сектора и дейности в края на 2009 г. и началото на 2010 г.
Близо 8% от хората работят без договор с работодател, показва проучването. Те са основно в хотелиерството и ресторантьорството, строителството и шивашката промишленост. Още 8,5% пък признават, че в договора не е записана цялата им заплата и вземат част от нея на ръка.
Повече от 1/3 от анкетираните се оплакват, че допълнителният им труд не се заплаща или се плаща само частично. Като цяло половината държава се осигурява на възможния по закон минимум - 46,8% от хората са наети на минималните осигурителни прагове.
Ще роди ли СРС скандалът нова политическа партия, коментира "Сега". Независимо че операцията е насочена изключително срещу ГЕРБ, някакви неизбежни странични щети ще понесат и останалите парламентарни партии.
Скандалът прави още по-непривлекателен и бездруго отблъскващия образ на българската политическа каста като цяло. Ако през идните месеци той продължи да се развива, а такива очаквания има, може да се прогнозира чувствителен спад на избирателната активност.
Любопитно е дали отдръпването от парламентарно представените политически сили ще бъде последвано от появата на ново, автентично гражданско движение и то да предложи реална алтернатива на т.нар. "демократичен преход".
В миналото това по-често се е случвало в бирарии, университети или евентуално в академии, а днес става във фейсбук и туитър. Интересно е дали подобно гражданско движение ще привлече критична маса избиратели.
"Цветан Цветанов е възлова фигура в ГЕРБ и точно затова му беше поверено МВР. Освен че разполага с много широки нива на достъп до информация, той има и много голямо влияние върху партийните структури на ГЕРБ и точно там притежава специфични познания и опит", коментира в "24 часа" Мира Радева, МБМД.
Как ГЕРБ ще направи местните избори без такава възлова фигура и какво ще постигне Бойко Борисов, ако превърне един толкова силен човек в свой враг?
Ясно е, че оттам нататък не би останало нищо друго освен разцепление и разгром на ГЕРБ.
В интервю за "Новинар" социологът Антоний Гълъбов коментира готов ли е Бойко Борисов да се раздели с един от най-доверените си хора, какъвто е Цветан Цветанов.
"Това е много тежък политически избор, но аз искам да различа различните видове отговорност. Кабинетът ясно трябва да посочи къде е професионалната отговорност за онези служители, които не са си свършили работата.
Както и къде става дума за наказателна отговорност и за хора, които работейки в службите, са си позволили да нарушат закона и да изнесат класифицирана информация.
Наказателната и професионалната отговорност обаче е нещо различно от политическата. Кабинетът ясно да покаже по какъв начин ще санкционира тези отговорности.
Ако политическата отговорност не бъде поета чрез оставки, то това означава, че ще бъде понесена на избори. Така партията и нейният лидер ще поемат отговорност вместо онези, които са обект на атаките".
Първанов иска да играе лидер на съпротивата срещу ГЕРБ, коментира Гълъбов в "Монитор". От екипа на президента си дават ясно сметка, че им предстои един период на безтегловност след края на мандата на Георги Първанов.
Те няма да имат реална възможност да участват в парламентарни избори. По-голямата част от експертите знаят също така, че не може да има предсрочни парламентарни избори и планират един период на излизане от мандата.
И докато през 2013 г. Първанов се позиционира, новият политически субект АБВ също ще намери своето място. Това, което се вижда много ясно е, че декларациите, че АБВ ще бъде гражданско движение, са напълно забравени. И тази експертна мрежа за политически натиск, каквато се представяше АБВ, все повече започва да се държи като политически субект.
Ако Борисов не почне да управлява, народът пак ще излезе на улицата, коментира в "Труд" Стефан Софиянски. Според него правителството се лута между противоречиви позиции на различни групи от хора и не може да наложи собствената си политика, просто защото няма такава.
Софиянски очертава два варианта за развитие. Премиерът Борисов се стяга, събира сериозен екип, спира да се занимава с "ченгесарски глупости" и използва не познанията си, а авторитета си, за приемане на сериозна стабилизационна програма.
Другият вариант е: Борисов и компания продължават да живеят в техния си свят, а не в света на българина.
Развръзката е за наша сметка - пак на улицата и мъчително раждане на следващата надежда.
Еврозоната трябва да е най-важната цел, е озаглавено интервюто в "Труд" с Георги Прохаски, председател на Центъра за икономическо развитие. Той предупреждава, че ако се увеличат заплатите в публичния сектор или пенсиите за сметка на увеличаване на дефицита в бюджета, това ще доведе до финансова дестабилизация.
Ще доведе и до санкции от ЕС, но най-вече ще ни отдалечи от една много важна цел за България, която трябва да имаме през следващите няколко години - влизането в еврозоната.
То е един от мощните стимули за привличане на чуждестранни инвестиции. Според Прохаски е необходим вицепремиер специално за инвестициите.
Премиерът Бойко Борисов е наредил да започнат тотални проверки за ценови игри, нарушения и измами по зърнената верига - от складовете за пшеница и мелниците до фурните, обяви земеделският министър Мирослав Найденов, пише "Сега".
Според инструкцията на премиера в десанта ще участват НАП, Икономическата полиция и кадри на най-новия държавен орган - Българската агенция по безопасност на храните.
"Данните показват, че повече от половината от сектора е сив. Затова ние ще проверим каква е ситуацията. Ще бъдем безкомпромисни и няма да се спрем пред нищо - там, където има нелегално производство, то ще бъде затваряно", коментира министър Найденов.
Евтиното свинско е по-опасно от скъпия хляб, коментира "24 часа". Авторът алармира, че евтините пържоли водят до колапс цялото ни животновъдство. Свиневъдите не могат да си покрият дори разходите по отглеждането на прасетата, а скъпият фураж ще доведе до масови фалити.
Количествата месо на склад ще свършат за 2-3 месеца, ще останат малко производители, ще се получи дефицит и цените ще скочат драстично. Вече няма да има и силна конкуренция, която да бъде спирачка на необосновани увеличения. Така като цяло потребителите няма да спечелят от сегашната евтиния, а напротив - в дългосрочен план ще загубят.
454 милионери по влогове в банките, обявява от първа страница "Труд". Това показват данните на централната банка. За последното тримесечие на м.г. хората, които държат банков влог за над 1 млн. лева, са се увеличили със 17.
За цялата 2010 г. броят на банковите милионери е нараснал с 59. Общата стойност на депозитите за милиони е 1,173 милиарда лева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!