Президентът Георги Първанов отново се конфронтира ярко с премиера Бойко Борисов на външнополитическа тема, съобщава на първа страница "Сега".
Първанов успокои румънския си колега Траян Бъсеску, че България няма да прави опит да влезе самостоятелно в Шенгенската зона.
Според него взаимодействието по пътя към Шенген е регламентирано в двустранни документи и двете държави могат да постигнат повече, ако са заедно. Миналата седмица Борисов обяви точно обратното.
Икономиката на еврозоната отново се забавя за втори пореден месец през септември, коментира "Сега". Това сочат данните за индексите на активността в производството и услугите, уточнява изданието.
Българската икономика е силно зависима от случващото се в паричния съюз и в ЕС като цяло, защото натам са насочени над 50% от износа от страната.
Засилването на този износ през последните месеци даде повод на Симеон Дянков да направи заключение, че България е на път да постигне по-голям растеж догодина - 3,6%.
Дейността на специалната комисия по изработването на Изборен кодекс приключи, съобщава в интервю за "Труд" Искра Фидосова, шеф на временната комисия по изработването на Изборния кодекс и съпредседател на парламентарната група на ГЕРБ.
"Комисията имаше задача да изготви проект на Изборен кодекс, който да се предостави на парламентарните групи. Спорните политически въпроси няма как да бъдат решени с единомислие, те ще си останат спорни. След консултации между парламентарните групи ще се прецени кои ще го подпишат. Тези, които искат нещо различно, ще могат да го направят с предложения между първо и второ четене", допълва Фидосова.
Цената на природния газ на едро ще се понижи с 0,94% от 542,50 лв. на 537,40 лв. за 1000 куб.м без ДДС от 1 октомври, съобщава "Труд" като цитира данни от доклад на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
Намалението е несъществено и няма да се отрази върху цените на парното и топлата вода, уточнява изданието.
Така за новия отоплителен сезон ще остане в сила поскъпването на топлото с 12 до 19%, въведено от 1 юли. Новата цена на газа ще осигури достатъчно пари за "Булгаргаз", които да компенсират занижените от държавата тарифи.
На 13 септември акционерите на Българската фондова борса приеха решение държавата да увеличи дела си в институцията с над 50%, като само тя купи допълнителните акции по номинална цена.
В интервю за "Труд" Виктор Папазов, един от основателите на БФБ, анализира този процес като "уникален прецедент в историята - национализация на най-капиталистическата структура".
По думите на Папазов борсата започва да губи значение, защото "много малко хора реагираха на това, което се случва. А иначе обещанията на държавата да пусне атрактивни акции и да развие пазара ще се сбъднат точно толкова, колкото се сбъднаха обещанията за балансиран бюджет, бързо влизане в еврозоната и всички други несбъднати мечти на финансовия министър".
95% от родителите смятат, че децата им трябва задължително да посещават детска градина. Това сочат данни на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ), представени от Милена Дамянова, зам.-министър на образованието, в интервю за "24 часа".
По думите й в детската градина децата от малки имат възможността да се научат, да общуват, да приемат различния, да имат отношение към другите около себе си, което е превантивна мярка срещу агресията в по-късен етап.
"Предучилищната подготовка от пет години е условие за равен старт при постъпване в първи клас", допълва Дамянова. В момента малките трупат много теоретични знания, които след това не могат да използват.
Нямат асоциативно мислене, нямат умения да общуват, но те не са виновни", коментира зам.-министърът.
Според челото на "24 часа" от два месеца липсват двете ваксини за бебета, които бяха включени в имунизационния календар от 1 април 2010 г.
Едната е петкомпонентна - срещу дифтерия, тетанус, коклюш, детски паралич и хемофилус инфлуенца тип В, а другата - срещу пневмококи. "Проверяваме всяка седмица при джипито, но от РИОКОЗ официално съобщили, че този месец доставка няма да има", обяснява баща на бебе от София, цитиран от изданието.
Изостане ли се със сроковете, инжекциите се застъпват с други ваксини и целият имунизационен календар се обърква, притеснени са педиатри.
От Министерството на здравеопазването признаха, че нередовните доставки се дължат на финансови проблеми. Поради финансови затруднения договорите за необходимите количества за 2010 г. бяха сключени чак в края на април 2010 г., съобщават от министерството, уточнява "24 часа".
"Яростна е съпротивата срещу реформата във висшето образование, понякога не е ясно защо!" Това казва министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов, цитиран от "24 часа".
Ще се правят промени в действащия закон за висшето образование, съгласувани със Съвета на ректорите. Така ще се отпуши системата, за да не се чака новият закон, коментира изданието.
Докторите ни бягат в Судан, пише под глава "Стандарт". "Докторите ни взеха пример от щъркелите и отлетяха на юг".
По 10 лекари на дан хващат самолета за чужбина. Такъв наплив за работа навън не помня от 2003 г., казва пред изданието Маргарита Кирилова, управител на фирма М98.
Тя набира от 10 години медици за Судан и Кувейт. Засиленият интерес за гурбет е отпреди месец и половина. Доскоро лекарите у нас се разписваха средно за 1200 - 2000 лв.
През последните месеци обаче на места парите паднаха до 600 -700 лв. За сравнение в Кувейт получават около $5000, уточнява "Стандарт".
Доларът ще падне до 1,25-1,35 лв. до Коледа, алармира "Стандарт", позовавайки се на прогнози от "Ситигруп". Това е понижение с 10-20 стотинки от сегашните нива, уточнява изданието.
Очаквам социално напрежение заради хаоса в здравеопазването, казва в интервю за "Класа" Димитър Манолов, вицепрезидент на КТ "Подкрепа". Манолов коментира пенсионната реформа към момента. По думите му в Народното събрание "беше внесен един законопроект, който е твърде недобър". Защо трябва да се бърза, допълва Манолов.
Няма да участваме в никакви политически сценарии, отбелязва пред "Класа" Пламен Димитров, заместник-председател на КНСБ. "С Българския лекарски съюз нямаме никакви различия по исканията им", допълва Димитров.
Националната електрическа компания търси 50 млн. евро заем за завършването на хидровъзел "Цанков камък", коментира за "Класа" изпълнителният директор на компанията Красимир Първанов. По думите му в момента се водят преговори с експерти от "Креди Сюис" и "Банк Аустрия" за отпускане на средствата, пише изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!