Всички социални обещания на кабинета за 2012 г. пропадат, пише на първа страница "Сега". В парламента няма внесено предложение за увеличение на ниско платеното майчинство от 240 на 270 лв.
Вдигането на ниските пенсии, което се превърна в залог за социалния диалог, може да бъде оставено за средата на годината, при наличие на средства.
Не е ясно дали ще има и допълнителни пари за общините за здравословното хранене на децата. Повече пари няма да получат и зърнопроизводителите. От намеренията на кабинета единствено вдигането на минималната заплата на 290 лв. може да стане факт от 1 май, но там по-голямата тежест за това ще падне върху частния бизнес.
"Банките печелят по 2,37 млн. лв. дневно от допълнителни такси и комисионни. Най-голям ръст на таксите отчитат от Първа инвестиционна банка - 12,1 млн. лв. за година, следвана от "УниКредит Булбанк" и "Райфайзенбанк", пише "168 часа".
"Другото перо за печалба на банките са сумите за разглеждане на документи и предсрочно погасяване на кредити. Ако клиентът е събрал някаква сума, с надеждата, че така ще намали месечната си вноска, и предприеме ход за по-ранно погасяване на кредита си, той моментално е принуден да търпи всякакви измислени условия, а много често за тези плащания не се издава и документ на платеца."
Водеща новина за "Телеграф" е констатацията, че "Октоподът "Софарма" ощетява онкоболните, като им продава медикаменти с 40% надценка".
Фармацевтичният олигарх Огнян Донев е окупирал пазара на лекарствата за онкоболни у нас, благодарение на договорка между компанията му "Софарма" и здравното министерство.
Получил особен статут за ексклузивна дистрибуция, медикаментите му се разпространяват и изкупуват на цени, диктувани от него самия.
"Монитор" отразява позицията на външния министър Николай Младенов, който е непреклонен в становището си за агентите на ДС.
"Политическата воля на Народното събрание, правителството и на избрания нов президент, както и моята, е ясно и категорично изразена, и остава непроменена: България няма да бъде представлявана пред света повече от хора с принадлежност към репресивния апарат на комунистическия режим.
Ще искам да се дадат най-накрая повече възможности на жените в българската дипломатическа служба да се развиват." Това каза вчера външният министър Николай Младенов по повод обсъжданията на новите посланически кандидатури.
Очаква се в началото на следващата година новоизбраният президент Росен Плевнелиев да издаде указ за отзоваването на 37 шефове на мисии с картончета и на тяхно място да бъдат назначени нови.
Пред "Труд" председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Огнян Донев, казва: "Няма алтернатива на пенсионната реформа, но трябва диалог. Няма и съмнение, че пенсионната възраст и годините за стаж трябва да се повишат. Но е необходимо да бъдат премахнати и особено големите привилегии за отделни социални групи.
В сегашната ситуация, когато финансовата дисциплина е най-важна, ключови са не мерките, струващи пари, а тези, чрез които се пълни фискът. Сред тях са мерки за повишаването на събираемостта на данъци и осигурителни вноски, а също така и ограничаването на сивия сектор. 2012 г. ще е по-тежка от 2011 г.
Необходимо е да започне без отлагане формулирането на политики за растеж. Налице е необходимата политическа воля и КРИБ има готовност да участва активно в този процес", обяви г-н Донев.
"Ужасно е, всички ме гледат в ръцете, когато пазарувам, и претеглят закупеното от мен през мисълта, че съм на власт и затова мога да си позволя да купувам", споделя в интервю за "24 часа" министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
"Потреблението не е панацея, но все пак нека купуваме обувки, за да ходим на работа и да печелим. Със сигурност мога да заявя, е, че за разлика от доста други страни в ЕС не живеем на вересия.
Стабилността е ценна стока, а в момента България е стабилна страна. Сега пред нас е задачата да продадем тази стока максимално изгодно. В новите фактури за ток такса електромер няма да вдигне сметките.
С промените в закона за енергетиката прилагаме принципите в евродирективите за защита на "енергийно бедни" клиенти. Уязвим ще е клиент, който не може да покрие разходите за едно номинално ежедневно потребление", конкретизира министърът.
"Класа" коментира: "Холандия прекалява с упорството си за Шенген". Хага стигна дотам да се противи на включването на темата в дневния ред на следващия Европейски съвет.
Холандия иска да види напредък в усилията на България и Румъния в борбата с корупцията, преди да се съгласи с членството на двете държави в Шенген. Проблемът е, че Холандия е толкова упорита в нежеланието си да приема българи и румънци, че винаги ще намира мотив, за да ни каже "не".
Безспорно сигурността на външните граници винаги трябва да е приоритет, но на двете страни беше обещано да се присъединят, ако отговорят на тези критерии, така че упорството на Холандия изглежда прекалено.
От друга страна, по-добре да ни приемат при показан действителен напредък, вместо, както сме свикнали, да минаваме между капките и с едно затворено око.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!