Несъвместими партии почват тежки преговори за програмен кабинет, пише "Сега".
Програмен кабинет с широка подкрепа е формулата за управление на страната, която предлагат БСП, ДПС и ГЕРБ. Това се разбра от изявленията им след приключването на изборния ден.
Първите две партии обаче изключиха възможността да се коалират с довчерашните управляващи. ГЕРБ също не е съгласна на съглашателство с БСП. Ситуацията е патова, тъй като нито една партия не може самостоятелно да състави правителство, а кабинет на двойна коалиция ще е изключително нестабилен. Развръзката е в ръцете на "Атака", която иззе ролята на ДПС като "незаобиколим фактор" за сформиране на кабинет.
Лидерът на националистите Волен Сидеров използва благоприятната ситуация, за да постави условието си - програмата на кабинета да е съобразена с партийната, наречена " Планът Сидеров срещу колониалното робство".
Избори 2013, или да се оплетеш в собствения си сценарий, коментира "Дневник".
Сценарият "Борисов" беше ясен - изборите да са по-рано, за да не бъде позволено на другите големи партии да се подготвят за пълна мобилизация, а малките да бъдат отслабени до тоталния им минимум.
Допълнително Борисов можеше да слезе за първи път от 5 години насам от фокуса на обективите и да укроти част от настроенията против себе си и управлението си.На 12-ти май планът "Борисов" не само успя, но и се преизпълни. ГЕРБ мобилизира целия си електорат и дори повече, но до същата мобилизация достигнаха и БСП, и ДПС.
Преизпълнението на плана дойде от фрагментацията на протестния вот - "Атака" не покри потенциала си, който се пръсна по различни формации, а броят на партиите, които се доближават до 4 процентовата бариера, но не я надминават, е близък до този на избори от началото на 90-те години.
Когато през 2009 г. обществото гласува доверие на Борисов, той и партията му имаха уникалния шанс да върнат доверието в политическата система. Вместо със строителство на институции и вслушване в обществото, Борисовите хора се заеха със строителство на магистрали и слушане на бизнесмени и опозиционни политици. Вместо с борба срещу порочните практики, обръчите от фирми и монополите, Борисовите хора стигнаха дотам да се самоподслушват, затегнаха връзката между политиката и бизнеса и протектираха и проектираха монополи.
Така през 2013 г. собственият им сценарий за управлението на страната, за воденето на партия и за отслабването на другите политически играчи ги довежда до положението на пълна изолация, вътрешна война, спадаща подкрепа от европейските им партньори, липса на план за управление и стратегическа ситуация, в която всяка надежда за полезен ход е забравена.
Всички губят избиратели, само БСП бележи ръст, изчислява "Сега".
Всички партии без БСП излизат с отънели електорати от изборите. Разочарованието и недоверието към политическата класа се проявиха в драстичен отлив на гласове и само ниската избирателна активност прави резултатите им във вид на депутатски места да изглеждат прилични.
ГЕРБ губи от БСП в 12 области, включително и при листи, водени от емблеми на партията. ГЕРБ обаче убедително печели точно в градовете, където имаше най-силни протести, довели до оставката на правителството на Бойко Борисов.
Плевнелиев свиква партийните лидери до дни, пише "Монитор".
Държавният глава ще обсъди с Бойко Борисов, Сергей Станишев, Лютви Местан и Волен Сидеров евентуалните конфигурации за бъдещото управление на страната.
След това той ще издаде указ с датата за началното заседание на 42-ото Народно събрание, на което новите депутати ще положат клетва. Плевнелиев възнамерявал парламентът да удари първия звънец другата седмица.
Куп проверки на строеж в "Яйлата", пише "Труд".
Строежът край археологическия резерват "Яйлата", за който алармираха еколози в неделя, е съгласуван и одобрен от няколко институции. Въпреки това те отново правят проверки по случая. А строителството продължи и в понеделник, сигнализираха природозащитниците.
На скалите край морето се възстановява рибарска хижа. Бъдещата постройка не може да се използва за търговска цел, а само като хижа, каза пред "Труд" кметът на Каварна Цонко Цонев. Собственик на имота от общо 1500 кв. м край с. Камен бряг е земеделският производител Иван Павлов. Теренът преминава в частни ръце през 1996 г., когато е продаден от министерството на земеделието.
Дванайсет оферти за ремонт на улици в София, информира "Капитал".
Кандидатите участват с предложения в четири обособени позиции за ремонт на няколко улици - ул. "Г. С. Раковски" в частта между бул. "Дондуков" и ул. "Козлодуй" (без кръстовището с бул. "Сливница"), части на булевардите "Арсеналски", "Никола Мушанов" и "Овча купел".
Също така ще бъде извършена рехабилитация на ул. "Проф. Иван Странски" - ул. "Академик Борис Стефанов" до "Симеоновско шосе" и на ул. "Академик Стефан Младенов" в частта между бул. "Г. М. Димитров" и ул. "Иван Странски".
Поръчката предвижда изцяло подмяна на пътната настилка, ремонт на отводняването и заздравяване на уличната основа, където това е необходимо. Същевременно с това обновяването ще обхване пренареждане и подмяна на бордюрите, ремонт на тротоарите и уличното осветление.
За 3 месеца се появиха 65 нови милионери, пише "Сега". Техните влогове превишават парите в над 9 млн. депозита до 1000 лв.
Броят на депозитите с над един милион лева вече е 714, показват оповестени вчера данни на БНБ към края на март. Само 3 месеца по-рано техният брой е бил 649, а година по-рано - 558.
Заможните българи са физически лица, самонаети, предприемачи и еднолични търговци, като всеки от тях държи на влог поне 1 млн. лв.
Общата стойност на тези влогове в момента е почти 1,8 млрд. лв. В края на март 2012 г. те са били 1,342 млрд. лв. За година стойността им е нараснала с 34%, или с 457 млн. лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!