Неадекватната власт провокира кървави сблъсъци пред парламента, пише "Сега".
Депутатите подцениха протестите, НСО проспа момента за извеждането на хората от обсаденото НС, а МВР само ескалира напрежението, като тръгна да разчиства пътя със сила, пише изданието.
След 40-ия мирен ден: Протестът показа и зъби на властта, коментира "Капитал Daily".
Грешка беше три комисии да се събират след 17 ч. в Парламента, казва вътрешният министър Цветлин Йовчев, цитиран от "24 часа".
Това е решение, което аз съм оторизирал, защото съм възприел аргументите, които колегите са ми представили, коментира той операцията за извеждане на депутатите от Парламента с автобус.
"Дали е било грешка, е въпрос на анализ. Категорично мога да твърдя, че независимо дали в този момент, или на по-късен етап да беше направен опит да бъдат изведени народните представители, то при всички положения щеше да има опит за ескалация и за предизвикване на насилие", добавя той.
"Тази обиколка, която направихме с автобуса, под дъжда от бутилки, камъни, счупени стъкла, между протестиращите, готови на всичко, няма как да не наруши душевното спокойствие дори на един доста спокоен човек като мен.
Усещането да очакваш всеки момент нещо да те удари е уникално. От гледна точка на инстинкта за самосъхранение, ако щете от гледна точка на обществената позиция, която заемаш в момента, и от гледна точка на някои от хората, очевидно внедрени като по-агресивна част от протестиращите", казва социалният министър Хасан Адемов в интервю за "Преса".
Планът за извеждане на депутатите не сработи както трябва, признава главният секретар на МВР Светлозар Лазаров, цитиран от "Труд".
„Една от основните функции на МВР е да осигурява нормалното функциониране на институциите. МВР изпълнява своята дейност за извеждане на народни представители по съответния ред и какво се получава - това се определя като провокация.
Събрахме информацията и ако това решение трябва да се вземе отново, пак ще го направим. Това решение и действие беше наложително предвид ситуацията и информацията, с която разполагаме", обяснява той.
"Втвърдяване. Власт и протестиращи отказват компромис", пише "Стандарт".
Кабинетът "Орешарски" втвърди тона и категорично отхвърли всеки намек за оставка. Това стана ясно след спешна среща на премиера със Сергей Станишев и Лютви Местан. В разговорите участваха парламентарният шеф Михаил Миков и вътрешният министър Цветлин Йовчев, който гарантирал, че на всяка цена ще осигури нормална работа на депутатите.
Който не е съгласен да играем докрай, да напуска Народното събрание. Листите ни са дълги, има кой да ги смени, надъхвали се червените депутати на вчерашния извънреден пленум. Само в Арабския свят правителствата подават оставки под натиска на 2-3 хиляди души, допълнил Янаки Стоилов.
Въпросът не е дали, а кога, коментира Първан Симеонов в "Труд".
"В нощта срещу сряда станахме свидетели на нова фаза на протеста. Това, което се случи, ще е рестарт след период на известно изтощаване на протестиращите.
Политическото значение на събитието е, че дава нова легитимност на исканията на протестиращите. В същото време повишава критичните настроения вътре в самата БСП, видно от изказванията на нейни представители.
Характерът на събитията в нощта срещу 24 юли е такъв, че предоставя възможност на всеки да си вземе от протеста каквото поиска. Станишев намери в радикализацията провокация, насилие, материални щети, по-грозно лице на протеста.
Протестиращите намериха в радикализацията барикади, романтика, нова легенда, нова митология и т.н. Т.е. и двете страни могат да извлекат полза от ситуацията.
Генерално по-губещи са управляващите, защото въпросът за изборите вече не е дали, а кога. И досега беше така, но сега е по-очевидно."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!