"МВР си връща контрола в интернет", е акцентът във в. "Сега". Само три седмици след като беше ограничено тоталното следене в интернет, МВР е на път да си върне контрола върху мрежата. Въпреки драматичните им опити НДСВ и опозицията не успяха да спрат поредните промени в Закона за електронните съобщения (ЗЕС), които правят възможно безконтролното следене.
Предложените изменения дават право на МВР след разрешение от съда да събира данни от кореспонденцията ни, за да може по-лесно да разкрива както тежки, така и по-леки престъпления. Текстовете бяха одобрени от водещата транспортна комисия, но вчера бяха отхвърлени от вътрешната. Управляващите обаче пренебрегнаха мнението на комисията и вкараха измененията за дебат в планарната зала. Обсъждането продължава и днес.
"Парламентът послуша слабо ЕК за конфликта на интереси", отбелязва също "Сега". Управляващите се съобразиха частично с препоръките на ЕК по закона за конфликт на интереси, но основната му цел – да сложи край на корупцията по високите етажи на властта, едва ли ще бъде постигната. Това излиза от окончателно гласуваните промени в закона вчера.
След дълго колебание и връщане на текстове парламентът прие неясен текст да се отнемат само възнагражденията на висшите чиновници, получени от действия, довели до конфликт на интереси. Никой обаче не обясни как ще се изчислява тази парична санкция.
"ЦИК с нов стар председател", пише "Труд". Съдията от Върховния касационен съд Светла Димитрова отново ще оглави Централната избирателна комисия (ЦИК) е било договорено вчера след консултации при президента Първанов. В комисията ще има хора на партии, представени в родния или Европейския парламент – условието е да са се явявали на избори. Така от състава отпадна БНД, които се отцепиха от НДСВ. Но пък влиза човек на ГЕРБ. С най-много представители в 25-членната ЦИК ще е БСП с 9 души.
"Даваме 700 бойци за елитните части на НАТО", посочва в интервю за "Труд" шефът на Генералния щаб ген. Златан Стойков. Той отчита, че за петте години откакто сме в НАТО са спечелили и държавата, и армията.
"Преди поддържахме над 100-хилядна редовна армия. Това изискваше голям финансов ресурс. Сега гарантираме националната сигурност с близо три пъти по-малка численост. Икономисват се средства, които се насочват към други сектори. Голямото предимство от членството ни в НАТО е, че колективната отговорност дава гаранции за стабилно развитие на държавата."
"С чиновник на море", е озаглавен коментар в "Сега". Повод е предложението властта да се погрижи за летния отпуск на морето на чиновниците, като поеме половината от почивката им и като издейства от хотелиерите да пускат по 1-2 нощувки без пари.
Това решение, което влиза за обсъждане днес в Министерския съвет, е нагло, пише авторът. Това решение е дискриминационно. Не е възможно да съществува държава, която създава привилегии според местоработата и общественото положение на определен кръг хора. Държавата е държава, за да се грижи за всички, а не само да обгрижва своите служители.
"Бюджетният излишък се стопи с 35% за месец", алармира "Сега". От 907 млн. лв през януари той е спаднал до 588 млн. лв към края на февруари, сочат данните на Министерството на финансите.
"Очевидно кризата вече удари приходите в бюджета, като проблемът тепърва ще се задълбочава", коментираха икономисти. Приходите в хазната са повлечени надолу от най-важния данък – ДДС. През първите два месеца при него не само че няма ръст, но са събрани 60 млн. лева по-малко в сравнение със същия период на м.г.
"2000 фирми под данъчен прицел", съобщава "Стандарт". Всяка от тези фирми дължи на бюджета над 5000 лева, а общите им дългове са на стойност над 580 млн. лева. Точно такава е сумата на ДДС-то, което хазната пък трябва да върне на бизнеса.
Оказва се, че ако държавата успее да събере борчовете на тези некоректни 2000 фирми, ще може да се възстанови цялото ДДС към коректните дружества, без хазната да усети липсата на пари.
Част от мерките на новия изпълнителен директор на Националната агенция за приходите Красимир Стефанов за повишаване на приходите в хазната са насочени именно към тези длъжници.
"Бюджетът да свие разходите", настоява от страниците на "Труд" Иво Прокопиев, председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). Той посочва, че световната икономическа криза в България се усети най-сериозно с намаления достъп до капитали.
"Краят на "Кремиковци" отново се отлага", пише "Сега". Разпореждането от онзи ден "Булгаргаз" да спре доставките на гориво за агонизиращия "Кремиковци" се оказа предпоследно. Синьото гориво към комбината не секна вчера, както обяви икономическият министър Петър Димитров. По негово указание доставките бяха удължени за още седем дни. През това време отново ще се преговаря с бразилската CSN за работа на ишлеме, а металурзите ще протестират в столицата.
"Впрегнаха сините да направят Костов депутат", казва в интервю за "Стандарт" бившият председател на СДС Пламен Юруков. Квотите за водачи на листи между СДС и ДСБ не са в интерес на СДС, категоричен е той. И припомня, че всички, които са подкрепили решението за коалиция с ДСБ, са знаели, че правят компромис.
"Десните ще се сринат, ако пак пренебрегнат избирателите", е заглавието на статия в "Монитор". Посочва се, че Иван Костов и до ден днешен продължава да демонстрира елитарност и с учудваща аристократичност пренебрегва масовия избирател.
"Съдебни драми в СДС, засега Мартин Димитров остава шеф", съобщава "Труд". Нова драма около легитимността на синия лидер Мартин Димитров се разигра вчера. Проверка на вестника е показала, че засега няма проблем Мартин Димитров да бъде вписан като лидер на СДС и след решението на ВКС.
"Софиянски: Костов се плъзна вляво", така цитира "Труд" изявление на Стефан Софиянски. Според този независим депутат СДС и Иван Костов имат много популистки позиции, а коалицията СДС-ДСБ преследвала ниска цел - на всяка цена да влезе в следващия парламент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!