За лекарства през 2010 г. българинът е изхарчил 300 лв., пише "Сега". Фармацевтичният пазар у нас е отбелязал ръст от 14%, казва зам.-деканът на Фармацевтичния факултет на Медицинския университет в София доц. Николай Данчев, като общата стойност на продадените медикаменти е за над 2 млрд. лв.
Най-често търсени с рецепта са били лекарствата за язви, киселини и диарии, също за сърдечно-съдови и ракови заболявания. 20-30% от купените лекарства изобщо не се изпиват, защото хората се плашат от противопоказанията и лекарствените взаимодействия, описани в листовките.
Вестникът отразява намерението на МЗ за още ограничаване на доплащанията в болниците. Този път на прицел ще са таксите за немедицински услуги - ВИП стаи и други екстри.
Интересен поглед предоставя "24 часа", обвързан с лекарствата, но вече поставени в полето на реализирането на здрав и дълъг живот.
"Науката е пред сериозен пробив в борбата със стареенето", цитира изданието професора от Колумбийския университет Джонатан Уийнър. "Всеки ден животът ни нараства с по пет часа. Стареенето като биологичен процес ще бъде разгадано до едно поколение.
Пред "Монитор" Нели Нешева, директор на НЗОК, казва: "Пари за лекарства има, хората да са спокойни. Добрият доктор вече взема повече направления. До края на годината въвеждаме експериментално електронните рецепти. "
"24 часа" съобщава: В НДСВ бесни на Кунева, молят царя да е кандидат. Партията губи от независимата кандидатура на бившия еврокомисар, стана ясно след сбирка на жълтите на Боровец.
НДСВ е в шизофренна ситуация, партията се затрива. Не е коректно, когато човек е тръгнал от една партия, да се представя за независим, смята Соломон Паси.
Той уточнява, че винаги е подкрепял Кунева, но поведението й обърква структурите и ги държи в напрежение. На тези избори 70% от хората ще изберат първо кмета, а после президента, допълва Паси.
За "Стандарт" премиер-министърът Бойко Борисов заявява: "Костов заби клин между вицетата ми. Може да загубим президентския вот, но няма да играем с Доган. Готов съм да пия кафе с Първанов, но нека каже какви мърльовци са тройната коалиция. За ЧРД си пожелавам хората да ми вярват. Личният ми живот е пълен с грешки", изповядва в заключение премиерът.
Гаранционен фонд от 13 млн. лв. ще бъде използван за подпомагане на санирането на жилищата, съобщи пред "Класа" Росен Плевнелиев, министър на регионалното развитие и благоустройството. По думите му те могат да се използват и като гарант към търговска банка, за кредити, които да осигурят необходимото съфинансиране.
Общо за саниране са предвидени 63 млн. лв., като 50 млн. лв. ще бъдат дадени директно като субсидия. Средствата се отпускат по Оперативна програма "Регионално развитие". В интервю за изданието министър Плевнелиев прогнозира, че ремонтът на Дунав мост ще струва 1 милион лева, а камери като част от бъдещата тол система ще премахнат катаджиите по магистрала "Тракия".
"България е последната държава в Европа без работеща тол система, която се е доказала като най-коректна. При нея размерът на таксата се определя спрямо натоварването и изминатото разстояние. До 45 дни трябва да стартира процедурата по избор на консултант за проекта, като средствата, които се предвиждат да бъдат дадени, са между 2 и 2,5 млн. лв.
Изискванията за изработване на системата, които Брюксел ни поставя, са тя да определя начина и размера на такси и съвместимост с всички подобни системи в цяла Европа", обобщава министърът.
България рискува да загуби 180 млн. евро за селските райони, алармира на първа страница "Дневник". Това се случва заради бавното обработване на проекти през последните три години и малкото сключени договори от фонд "Земеделие".
Въпросът вече не е дали, а колко ще загубим и ако прогнозите в началото на 2011 г. бяха за 80 - 120 млн. евро според междинната оценка на програмата, вече са нараснали най-малко на 183 млн. евро.
Ако не се вземат спешни мерки, има риск сумата да расте още, са предупредили експерти от Брюксел представители на министерството на земеделието и на Държавен фонд "Земеделие" на две срещи през март и май тази година в София.
Медицинският университет в София е най-престижното висше училище в България. След Медицинския университет се нареждат УНСС и Университетът по библиотекознание и информационни технологии. Софийският университет, който според рейтинга на Министерството на образованието бе на първо място, тук се нарежда чак на четвърта позиция.
Новата класация на вузовете обхваща 37 държавни и частни висши училища от общо 51 университета у нас. В първата петица присъства и Великотърновският университет, след който остават Варненският и Русенският университет. Нов български университет е поставен едва на 15-а позиция.
Най-важният критерий в класацията е бил реализацията на студентите, като в основата на подредбата стоят още общественият престиж и международната разпознаваемост на университетите. Ректорът на СУ проф. Иван Илчев обясни пред "Класа", че данни от университета не са искани за тази класация, като той не е чувал нито за нея, нито за института, който я е изготвил.
"По принцип е нормално, след като в България няма достатъчно лекари, възпитаниците на Медицинския университет да се реализират най-добре", коментира още Илчев.
По отношение на специалностите от института отчитат, че най-висока реализация имат завършилите право, и публична администрация в Софийския университет "Св. Климент Охридски", след които се нареждат студентите по медицина и дентална медицина в МУ-София.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!