Какво главнокомандваше Първанов 10 години, коментира "Сега".
Армията е най-корумпираната институция в България. Президентът Георги Първанов е получавал всички доклади на службите за това, но странно защо никога не е информирал прокуратурата.
През тази декада сборният бюджет на армията ни възлизаше на над 12 млрд. лева. В двата мандата на Първанов бяха изхарчени и над 2 млрд. лева само за техника.
Според един бивш военен министър комисионните по тези сделки са стигали и до 15%. Елементарните сметки сочат, че най-малко 200 млн. лв. са влезли в ръцете на посредници, висши чиновници и генерали, участвали в избора на доставчици.
В изхарчените пари за техника не влизат стотиците хиляди левове, изхарчени за ремонти и строителство, където "чистата печалба" стигна до 30% от общата стойност на услугата.
Но през тези 10 години главнокомандващият нито веднъж не повдигна въпроса защо се разграбва армията и защо корупцията там е толкова висока? Явно, за да кадрува без проблем задкулисно, смята авторът.
Забрана за посланици от ДС не е лустрация, е позицията на Евтим Костадинов, председател на комисията по досиетата. В интервю за "Труд" той обяснява, че огласяването на агенти и служители на ДС в дипломацията е просто поредното решение на комисията по закон.
Тази проверка и кога ще й дойде времето вълнуваше и предното правителство. "Установихме, че близо 45% от кадрите в дипломацията са били свързани с ДС. За демократична страна-членка на ЕС и НАТО, като България, не е редно да има такъв процент хора, работили за отминала във времето форма на държавност, които да ни представляват и сега.
Тезата, че огласяването на агентите на ДС в дипломацията застрашава националната сигурност, просто не е вярна", посочва Костадинов. И допълва, че започва проверка за агентурното минало на кредитните милионери.
Бойко Борисов ще се яви на президентските избори, само ако е сигурен, че ще ги спечели, казва в интервю за "Новинар" социологът Андрей Райчев.
"От ноември м.г. до март рейтингът на ГЕРБ падаше много скоростно надолу, а сега се закотви на едно място и не помръдва. От 35-40% подкрепа за управляващата партия, сега тя е 25-28 на сто. Това е много голям спад.
Никой не знае какво ще стане наесен. Борисов има интерес последен да обяви своята кандидатура. Още повече че има съображението, че ако на другите им трябва дълъг период за кампания, за да обясняват какво ще правят, то той е всеки ден в телевизиите.
И тази кампания той си я води всеки ден. В този смисъл хич не му пука дали ще се обяви като кандидат през септември или октомври. До последно ще следи социологическите данни и ако види, че отива на загуба, ще номинира друг кандидат", посочва Райчев.
С избора на НДСВ и ГЕРБ мина пикът на популизма, казва в интервю за "Дума" Светослав Малинов. Той е кандидатът за президент на ДСБ, който ще се яви на отворените предварителни избори в "Синята коалиция".
По думите му президентът не просто обединява нацията, той я представлява и символизира. Важно е вече България като страна член на ЕС да бъде представлявана и партньорите да виждат държавен глава, който не е свързан с миналото, не е бил сътрудник на ДС, не е бил член на предишната тоталитарна партия и същевременно няма участие в прехода и обвинения като към участниците в него.
Полицията продължава да бъде най-одобряваната институция въпреки провалите в съда на повечето й операции с гръмки имена, сочи проучване на НЦИОМ, отбелязва "Сега".
45% от българите одобряват работата й. И макар че техният брой е намалял с 4% за последните два месеца, тя си остава най-обичана. В същото време продължава да се топи доверието в прокуратурата и съда, които срещат одобрението съответно на 14,8% и 13,5% от населението.
Работата на правителството одобряват 1/3 от пълнолетните българи, хора на възраст до 50 години със средно и по-високо образование, както и от жители на областните центрове и малките градове.
Ако видя, че някой не работи добре, не се колебая да искам смяната му, казва в интервю за "24 часа" Симеон Дянков, вицепремиер и финансов министър.
Той изразява задоволство от работата на митниците, които изпълняват плана си на 104%. От НАП очаква повече инициатива. При събирането на приходите към края на май сме малко над прогнозите.
Месечно има около 13-20 милиона отгоре. Приходите от цигарите започват да се вдигат. При алкохола има близо 100% увеличение последната година, отчита Дянков.
Само за година разходите за данъци и осигуровки са скочили с 50%, пише на първа страница "Сега". Това показват данните на НСИ за първото тримесечие спрямо същия период на 2010 г. Сега всяко семейство е внесло 100 лв. средно за данъци, докато преди година по това перо са похарчени 66 лв.
Чувствително е увеличението на разходите и за осигуровки - от 74 лв. на домакинство те се повишават на 115 лв. Значителната промяна в данъчноосигурителната тежест се съчетава със спад в доходите, но скок в разходите на домакинствата.
Сега те разполагат с общ доход от 2131, или средно 868 лв. на лице, докато преди година те са имали 2193 лв. (886 лв. на човек).
За първи път от април м.г. сумата пада под 900 лв. 2/3 от българите твърдят, че през последната година живеят по-зле в сравнение с времето отпреди година, показва последното проучване на НЦИОМ за май. Едва 4% са повишили стандарта си на живот - основно младите до 30 г., заможните и жителите на големите градове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!