Кабинетът страда от липса на политики - около това мнение се обединиха политолози и университетски преподаватели на дискусия "Година на изпитания - ще се справи ли правителството на ГЕРБ?", организирана от фондация "Фридрих Еберт" и Института за политически и правни изследвания, пише "Сега".
Единственото същинско действие на властта се състои в намаляването на публичните разходи, но това само по себе си не е политика, смятат те.
Общото впечатление е, че се вършат много неща накуп, но без идея и цел. Правителството на Бойко Борисов бе разкритикувано и за безсмислените показни арести, както и за театралните спорове между МВР и прокуратурата, подкопаващи доверието и в двете институции.
"Гледай Италия, мисли за МВР, съда и Октопода у нас", е анализът в "24 часа" на проф. Драгомир Драганов. По думите му още веднага с идването си на власт сегашното правителство предприе действия по почти тоталното обезличаване на парламентарното мнозинство.
Или иначе казано, изпълнителната власт превзе законодателната. И като логичен рубеж за атака му остана третата - съдебната.
Парламентът изкова преди десетилетие калпави закони и сега те палят конфликти между вътрешното министерство и Темида. Дали вместо това не е по-добре законодателната, изпълнителната и съдебната власт да си стиснат ръцете и по примера на Италия да се обединят срещу Октопода.Вместо взаимно да се подозират в коя от тях пипалата му са най-големи.
Не само престъпниците, и гражданите да могат да се съдят в Германия, коментира "Сега".
Припомня се тактиката, с която вътрешният министър Цветан Цветанов се похвали - полицаите знаели кои са бандитите, следяли ги и само чакали някой да извърши престъпление, за да го заловят. Иначе в съда полицията не можела да докаже, че бандитите са се готвили да направят нещо лошо.
Излиза, че българските граждани съзнателно ще бъдат оставени заложници и потенциални жертви на престъпления, само защото институциите - МВР, прокуратура, съд не могат да постигнат съгласие и заедно абдикират от задълженията си по превенция на престъпността, вменени им от законите и конституцията.
Вместо това МВР предпочита да оставя бандитите да напуснат страната, за да ги хванат в чужбина и там да ги съдят.
Шефът на ДАНС: Ахмед Емин не е наш шпионин, пише "Труд".
Ахмед Емин не е бил служител на ДАНС и НСС, заяви в късния следобед шефът на агенцията Цветлин Йовчев. Той бе извикан на доклад пред парламентарната спецкомисия, която контролира службата.
Скандалът със самоубилия се на 17 октомври 2008 г. Ахмед Емин - шеф на кабинета на лидера на ДПС Ахмед Доган, продължи да се вихри от сутринта.
Той е трябвало да убие шефа си и се е намирал под натиск да извърши престъплението. А самоубийството му е било удар срещу ДПС, зад който стояла ДАНС. Това беше основна теза в изявленията на депутата от ДПС Камен Костадинов пред медиите вчера.
Убийството на Сокола? Било вярно, колкото атентата срещу Бойко, смята бившият вътрешен министър Михаил Миков.
"24 часа" цитира негово изказване.
"Нека ДПС да извади сериозни доказателства, че не става въпрос за самоубийство. Работено е по всички възможни версии, включително г-н Доган е разпитван два пъти.
Разпитвани са представители на ДПС. Всеки от тях, който е имал и най-малка информация, би трябвало да я сложи на масата пред правосъдието", каза Миков.
"Ахмед Емин е бил поставен в преса - от една страна, някъде пред него е бил неговият лидер, лоялността към партията, а някъде зад гърба му е била ДС", обяви вчера ген. Атанас Атанасов.
Той не изключи Емин да е шпионирал Доган заради "тежки обстоятелства в коалицията БСП-ДПС" и затова определени сили са искали да прикрият факти около разследването.
Върбанов давал 118-ия глас за ГЕРБ, отбелязва "Труд". Премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов вече може да разчита на 118 сигурни гласа в парламента. Последният е на бившия син депутат Венцислав Върбанов.
В началото на пленарното заседание вчера председателят на парламента Цецка Цачева прочете от трибуната заявлението на Върбанов за напускане на "Синята коалиция".
Един отглежда тигри, а аз - гълъби, е озаглавено интервюто в "Труд" с независимия депутат Венцислав Върбанов.
Преди 4 месеца, след жалба на "Синята коалиция" Конституционният съд го принуди да напусне Народното събрание. Сега той се връща като независим, представител на политическата партия "Обединени земеделци".
Върбанов отрича да е 118-ият депутат на ГЕРБ. И допълва: "Но аз съм упълномощен от политическо решение на нашия управителен съвет да подкрепям Бойко Борисов и неговото правителство.
Така че ГЕРБ може да разчита на моя глас за всички добри предложения. В същото време мога да бъда и коректив. Винаги съм бил прям спрямо тях."
В края на мандата си президентът пак стана ляв, е заключение на политолога доц. Татяна Буруджиева. В интервю за "Сега" тя обяснява, че колкото повече наближава краят на мандата на Георги Първанов, толкова повече иска да се припомня, че е ляв.
Защото все някъде трябва да се настани със своя проект. Той не би искал да наследи проблемите на БСП, които сам той остави на наследника си.
Според Буруджиева президентът още не е наясно как точно да направи проекта си. Може би планира да се състои някак си без него и той да бъде поканен официално на състояването му.
По думите на Буруджиева бъдещето на партиите на прехода е да се трансформират. Или трябва да започнат да правят политики и да имат отношения с гражданите като модерни партии от едно демократично общество, или си отиват.
Деца в риск? Замитаме пак боклука под килима, коментира в "Труд" социологът Кольо Колев. Той посочва, че двойно са намалели децата в системата за държавна грижа.
През последните години се изтъква като голям успех "стесняването на входа" на системата. Като успех се отчита и така наречената деинституционализация - връщането на много деца обратно в родителската или роднинската среда.
В част от случаите наистина е за доброто на децата. Но само в част. Данните показват, че сме прекалили. За да постигнем добра статистика, да не се изложим пред чужденците изхвърляме от системата деца, за които именно държавата и нейните институции трябва да се погрижат.
Плащаме в брой само до 5 бона, е заглавието на интервюто в "Стандарт" с изпълнителния директор на НАП Красимир Стефанов. Той посочва, че всеки момент предстои да бъде внесен изцяло новият закон за разплащанията в брой.Първоначалните разговори са били за забрана над 30 хил. лева. Сега предложението ще бъде 5 хил. лева. "Така че се опитваме със законодателни промени да направим нашата работа по-ефективна. В резултат на последните акции в момента в НАП текат над 100 ревизии на юридически и физически лица.
След като те приключат, данните ще бъдат предоставени на прокуратурата", обяснява Стефанов. Той очаква повече приходи в хазната от средата на годината.
Ще вдигат цените на тока с 2 до 10%, съобщава "Труд". Фирмите на енергото са заявили пред Държавната комисия за енергийно и водно регулиране предварителни намерения за поскъпване на тока от 1 юли тази година.
Това обяви вчера председателят на комисията Ангел Семерджиев на дискусия за качеството на снабдяването. Най-голямо повишение е поискала ЧЕЗ - около 9%.
От Е.ОН обсъждали поскъпване между 5 и 10%. Най-скромни са намеренията на ЕВН за увеличение с 2-3%.
Числата са предварителни и са в резултат на разговори между дружествата и комисията за анализиране на причините, каза Семерджиев.
Бизнесът иска финансовата примка да се разхлаби, пише "Труд". Така икономиката ще може да си поеме въздух. Също и всички стари дългове на хазната към фирмите да бъдат погасени.
Това стана ясно вчера преди заседанието на националния тристранен съвет. Той започна преговори за нови антикризисни мерки срещу безработицата, за подписване на пакт за заетост и за национално споразумение за икономическо и социално развитие.
ОЛАФ влезе в ТЕЦ, информира "24 часа". Трима експерти от ОЛАФ са влезли на проверка вчера в държавната ТЕЦ "Марица изток 2". Те се запознавали на място с документите за търга за изграждане на сероочистките на V и VI блок на централата.
За проверката на европейската служба срещу измамите стана ясно още в края на миналата година. Заради нея работата по проекта е замразена.
Проектът за 85,6 млн. евро се бави вече близо 50 месеца. Парите идват от ИСПА, ЕБВР и от централата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!