Десетки училища са пред фалит заради рекордни местни данъци, пише на първа страница "Сега". След като изненада фирмите с драстичен скок на местните данъци и такси, държавата шокира с рекордни сметки училищата и културните институции.
Десетки учебни заведения и други институции, настанени в общински и държавни сгради, са получили бележки, че дължат петцифрени суми за такса смет и данък сгради, а разходите за това не са планирани в бюджетите им.
Проблемът идва от поредната недомислена поправка в закона за местните данъци и такси, която се прилага избирателно от общините и взривява справедливостта във финансирането на институциите.
Статистиката измери носталгията, коментира "24 часа". Според автора в София "живучкат" над 2 млн. българи. Разликата с официалните данни - че в столицата живеят около 1 300 000, се дължи на гузната съвест. Едни крият, че дават жилищата на наематели. Други още живеят с илюзията, че са напуснали родния град само временно.
Носталгия явно личи и от въпросите при преброяването дали имам цветен телевизор или черно-бял, готварска печка и други белези на социалистическата заможност, но изобщо не питат за лаптоп, таблет или басейн.
По този начин няма да научим някои от най-любопитните тънкости в днешното разслоение на народа.
В интервю за "Монитор" здравният министър д-р Стефан Константинов обяснява какво ще спечелят болните от смяната на клиничните пътеки с т.нар. диагностично свързани групи.
Световната практика показва, че диагностично свързаните групи са най-удачният метод за финансиране на болниците. Като изключим Гърция, България е единствената страна, която все още работи по т.нар. клинични пътеки, всички останали са на диагностично свързани групи.
Те позволяват средствата да се разпределят по-справедливо, като контролът на разходите е завишен. При тях заплащането на разходите при лечението се обвързва с пола, възрастта, тежестта на състоянието на пациентите и придружаващите ги заболявания.
По този начин лечебните заведения ще получават по-адекватно финансиране за разходите, които правят при лечението на всеки отделен случай.
За правосъдието няма бедни и богати, заявява в интервю за "Труд" Бойко Найденов, заместник главен прокурор.
Думите му са провокирани от изявлението на американския посланик у нас Джеймс Уорлик, че имаме две правосъдия - едното за богати, другото за бедни.
Според Найденов всички магистрати полагат усилия за еднакво и справедливо приложение на закона. Възможно е някъде да има изключения, но за повечето е гарантирано, че спазват правилата. Едно правосъдие винаги може да бъде по-добро и винаги може да се изисква повече от него, допълва той.
Хората са разочаровани по-скоро от ГЕРБ, а не от Бойко Борисов, е озаглавено интервюто в "Новинар" със социолога Васил Тончев. Наблюдава се един вълнообразен процес по отношение на подкрепата на тази партия.
Ако проследим назад във времето ще видим, че преди парламентарния вот симпатиите към нея нараснаха с 20 на сто. На самите избори тази вълна се увеличи до 28%, а след вота станаха 34%. Това бяха хората, които харесваха, вярваха на този проект и го поискаха за управляващ.
Сега се забелязва отлив - първо се оттеглиха онези 28% от привържениците му. Ако върви така скоро ще видим че 20% от избирателите на ГЕРБ ще се дръпнат назад, т.е. тези, които най-първоначално ги бяха припознали. На предстоящия вот ще се очертае изравняване между БСП и ГЕРБ, смята Тончев.
"Стандарт" коментира президентската дилема на БСП: Мъж, жена или политически травестит. За БСП има два принципни варианта на поведение. Единият е да се бие за себе си, без да се интересува какво става при другите.
При този вариант партията се мобилизира, издига силна фигура - популярен социалист, и се бори да иде на втори тур. Там вече разчита да консолидира вота срещу ГЕРБ.
В това има риск особено ако ДПС се врътне и отиде към Меглена Кунева. Тогава има някаква вероятност кандидатът на БСП да остане извън балотажа, което досега не се е случвало. Но все пак вероятността за втори тур с днешна дата остава по-голяма.
Другият вариант, към който социалистите засега като че ли клонят повече, е мижава кандидатура на първи тур, с което фактически се чисти пътят на Кунева към финалната права. Там вече нещата са ясни: всички срещу ГЕРБ и "Атака".
На пленума на БСП в събота Янаки Стоилов в нетипичен за него стил каза: Вие се чудите дали кандидатът да е жена или мъж, но важното е да не е политически травестит.
Касим Дал ще дебютира на местните избори с нова политическа формация, инициативни комитети или гражданско движение, отбелязва "Труд".
Това стана ясно след среща на бившия Втори в ДПС с негови съмишленици. Дал беше изключен от движението, но остана мажоритарен депутат.
Пред хората той повтори, че не иска да прави партия. Никой никого не иска да разделя, но накрая това ще бъде, допълни Дал.
В редакционен коментар "Монитор" и "Телеграф" отговарят на публикацията "Медийният октопод" в "Труд" и "24 часа" от събота, в която "Нова българска медийна група" бе замесена в скандала между съдружниците Огнян Донев и Христо Грозев.
През тази година потреблението на домакинствата ще започне да расте, макар и минимално, което ще е основен фактор за възстановяване на икономиката, съобщава "Сега".
За 2011 г. потреблението на семействата ще се увеличи с 2,2%. Догодина ръстът дори ще е двоен и ще достигне увеличението на брутния вътрешен продукт - 4,7%. Това е прогнозата на Агенцията за икономически анализи и прогнози.
Ръстът на общото потребление се очаква да бъде 1,9% през т.г. и 3,8% през 2012 г. Именно разширяването на вътрешното търсене ще стимулира растежа на БВП през следващите две години. Свитото потребление задържаше през м.г. страната да излезе от кризата.
В публикация в "Труд" президентът Георги Първанов аргументира позицията си по някои важни въпроси на съвременната ни енергийна политика.
Според Първанов нямаме право до безкрайност да бавим решението си по АЕЦ "Белене". Само едно общонародно допитване може "да развърже" или, ако е необходимо, "да разсече" възела и следващите правителства да действат в мандата, даден от народа.
"Аз съм убеден, че това е големият проект, който ще гарантира бъдещето на българската енергетика, но и ще изтегли икономиката ни", смята Първанов. Държавният глава настоява за лидерство и прагматизъм в търсенето на решения по този въпрос.
1,77 млрд. лв. са парите, натрупани в Сребърния фонд към края на март, показва справка на Министерството на финансите, пише "Дума".
Общият паричен ресурс през февруари е бил 1,68 млрд. лв. Което означава, че за месец от държавния бюджет във фонда са преведени близо 90 млн. лв.
По закон в Сребърния фонд трябва да постъпват 100% от приходите от приватизация и концесии. Ако за съответната година има бюджетен излишък, 25% от него също трябва да влязат във фонда.
Разпоредбите предвиждат още натрупаните пари да се използват за изплащане на пенсии след 10 години.
Заместник-ръководителят на отдел "България" в генерална дирекция "Регионално развитие" на Европейската комисия Карстен Расмусен каза, че ще губим пари по ОП "Околна среда".
Говорителят на дирекцията Ван Лийроп пък заяви, че са спрени 14,5 млн. евро по програмата. Министерството на околната среда отрича."Дневник" пита Томислав Дончев, министър по еврофондовете каква е истината. Той посочва, че има три възможни процедури - прекъсване на плащанията, спиране, загуба на средствата.
В момента сме на етап прекъсване на плащанията. Това се прави, когато имаме одитен доклад с констатации, че системите са ненадежни или има поредица от случаи, свързани с нарушения грешки, рискове и т.н.
Плащанията са прекъснати, за да може управляващият орган да вземе мерки съответните пропуски да не се повтарят. Не сме в истинска ситуация на прекъсване на плащанията, защото практиката, която въведохме от около година, е при установяване на сериозни слабости в одиторския доклад спираме да искаме възстановяване на средствата.
Така че когато спрем да искаме възстановяване на средствата, няма какво да ни прекъснат, обяснява Дончев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!