Депутатите са най-щедрите спонсори на партиите, пише на първа страница "Сега". Депутатите се оказаха най-стабилните спонсори на партиите през миналата година, когато имаше избори за европейски и национален парламент.
След като законодателят забрани дарения от фирми, а за гражданите определи таван от 10 000 лева, в отчетите на партиите се появиха доста познати имена, които щедро са спонсорирали формациите си. Едно от вероятните обяснения е, че кандидатите са финансирали партиите, за да си осигурят място в парламента.
Неуспялата еврокомисарка Румяна Желева и съпругът й Красимир Желев са дарили общо 20 000 лв. от семейния си бюджет на ГЕРБ. Сред дарителите са още министърът на културата Вежди Рашидов и депутатът Любен Татарски, както и парламентарният шеф Цецка Цачева.
В БСП дарителите са над 1850, като сред тях също има доста депутати. От дарения БСП е събрала почти 1,2 млн. лв. Приходите от членски внос са почти идентични - 1,3 млн. лв.
При ДПС кандидатите за депутати и евродепутати са дарявали под строй. На 22 юни почти всички са внесли по 4900 лв., включително и Ахмед Доган. С по-ниски суми са се отървали Корман Исмаилов (3000 лв.), който стана депутат, и кметът на Гърмен Ахмед Башев (2200 лв).
Прави впечатление тенденцията приходите от членски внос да се увеличават драстично в години на вот.
При по-малките партии най-мобилизирани в даренията са кандидат-депутатите на РЗС. Лидерът Яне Янев не е дал пари на партията си, но Димитър Абаджиев, Атанас Семов и Марио Тагарински са внесли по 10 000 лв.
Коалиционните партньори, сред които бившите сини депутати Нено Димов, Иван Колчаков, Румен Ангелов, Татяна Калканова, също са се бръкнали с максимума. Мария Капон е дарила РЗС с 5000 лв.
При "Атака" също е имало даряване по списък. 16 души са дали на 16 юни по 5000 лв., сред които са основните депутати на партията, начело с Волен Сидеров.
Странно е, че в отчета за паричния поток партия "Атака" е записана като Политическа партия ЕООД. Отчетът не е подписан от лидера Волен Сидеров, а от шефа на фирма "Даниел М" ЕООД. От Сметната палата уточниха, че документът е подаден в този вид от партията, пише "Сега".
ДСБ са събрали за 2009 г. 2,9 млн. лв., а СДС - 2,6 млн. лв. Малко депутати от "Синята коалиция" са дали пари за партиите си. Това не са направили нито Иван Костов, нито Мартин Димитров.
4139 дарили ГЕРБ, 1854 - червените, отбелязва "24 часа". Това става ясно от отчетите на Сметната палата, обявени на сайта на институцията вчера.
ГЕРБ е събрала от дарения около 400 000 лева. БСП е успяла да набере 1,2 млн. ДПС има най-къса листа - само от 49 дарители. Въпреки това хората на Доган са събрали 230 600 лева. Сините на Мартин Димитров отчитат 381 592 лева, а ДСБ са набрали малко над 1 млн. РЗС на Яне Янев е обявила 897 690 лева, а "Атака" - 182 620 лева.
ГЕРБ има най-много налични пари - 9 млн. БСП пък е харчила най-много - близо 12 млн.
100 000 забравили да обявят доходи, съобщава "Труд". От 1 май данъчните ще привикат над 100 000 души, които не са декларирали доходи извън трудови правоотношения за 2007 и 2008 г., обявиха от дирекция "Осигуряване" на НАП вчера.
Нарушенията са били засечени, когато е било направено съпоставяне между подадените от гражданите данъчни декларации за съответните години и предоставените от фирмите данни за платените пари по т. нар. граждански договори. Става въпрос за необявени доходи за около 500 млн. лева и съответно невнесени данъци за 70 млн. лева.
Ще приключим с лицата на прехода, заявява в интервю за "Труд" вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов. По думите му е важно България да затвори страницата с организираната престъпност. Днес имаме политическа воля да постигнем справедливост, да стигнем до обективни съдебни процеси, уверява Цветанов."Смятам, че оттук нататък които и лица да се занимават с организирана престъпност, няма да могат да получат онова влияние и да укрепнат с тази взаимна връзка с политиката, както в годините на прехода.
В България през последните 20 години така са се затвърдили практиките, че влизането в политиката е само и единствено, за да се генерират пари за хората, които са в управлението.
Всъщност политическата класа през последните 20 години беше част от корупцията и от организираната престъпност", казва вътрешният министър.
"22% от жалбите са срещу парното, тока и водата", е озаглавено интервюто в "24 часа" с Гиньо Ганев, национален омбудсман на републиката. Той посочва, че от 2005 г. до края на 2009 г. до омбудсмана са отправени 11 453 жалби и сигнали. По 94% от тях проверката на омбудсмана е приключила, а по останалите 6%, които са случаи с по-висока фактическа и правна сложност, институцията продължава своите проверки.Ганев отчита, че в огромния брой случаи държавните органи и общините не само чуват, но и се вслушват в препоръките и внушенията на омбудсмана.
Умният управленец вече чувства, че ако поправи една своя грешка, посочена от омбудсмана, това го прави още по-силен и авторитетен в очите на обществеността.
Сбогом на реформите, е коментарът в "Сега". Посочва се, че основополагащият проблем на управляващите бе, че дойдоха на власт без никаква визия за реформи. Впоследствие кризата ги принуди да чертаят на коляно спасителни планове, но принудата е винаги лош съветник.Объркването на правителството пред шеметно задълбочаващите се проблеми даде повод на работодатели и синдикати да му изземат управленските функции. ГЕРБ стана заложник на тристранните преговори, които изядоха много време и изпиха и бездруго слабата воля на управляващите. С последните си щрихи в антикризисния план ГЕРБ на практика отложи провеждането на значимите реформи поне за средата на мандата, като даде приоритет на паническите мерки за пълнене на хазната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!