ГЕРБ има парламентарно мнозинство, но смени четири министри и не изпълни нито програмата си за реформа в здравния сектор, нито някоя от стратегиите на министрите си. В програмата се предвиждаше реформа на болничния сектор, намаляване на броя на клиниките, демонополизация на здравната каса и свободен избор на пациентите на частен здравен фонд, както и електронно здравеопазване, подчертава "Стандарт".
Атанасова и екипът й подготвяли сега нова стратегия за периода 2014-2020 г.
Министърът смята за свой успех отпадането на лимита за лечение на деца в чужбина, контрола върху цените на лекарствата, които се следят непрекъснато, увеличението на заплатите на лекарите в "Спешна помощ" и обновяването на апаратурата на болниците със 148 млн. лв. от еврофондовете.
Атанасова обаче счита, че не се е справила с премахването на таксата за избор на екип в болниците и с намаляването на ДДС за лекарствата. Затова ще настоява за диференцирана ставка за медикаментите от тази година.
Спешните центрове в цялата страна ще бъдат изцяло обновени след 2014 г. с пари от Брюксел, съобщава министър Атанасова.
"Сега" отбелязва, че заради ескалацията на протестите срещу високите сметки за ток управляващите са насочили цялата държавна контролна мощ срещу електроразпределителните дружества. Прокуратурата, Сметната палата, Държавната финансова инспекция, Комисията за защита на потребителите започнаха проверки на разходите, инвестициите, общите условия, ценовата политика и приватизационните договори. Парламентарната комисия за корупцията по високите етажи на властта привика шефовете на ЕРП-тата, ръководството на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) и прокуратурата.
Институтът по метрология проверява електромери, а самите дружества са засипани от жалби на недоволни абонати. Даже и църквата се активизира и възмути от високите сметки за ток и вчера варненският митрополит Кирил призова ЕРП-тата "да се вразумят".
Също "Сега" публикува анализ, озаглавен "Да се простим с илюзиите - токът няма да поевтинее". Деница Манчева и екип на Центъра за изследване на демокрацията коментират, че зад увеличението на сметките за електроенергия в България има много и различни виновници. Част от тях са чисто пазарни фактори - като покачването на цените на изчерпаемите енергийни източници в глобален мащаб, високите преференциални цени за навлизане на нови енергийни източници, необходимите инвестиции за подновяване на остаряло оборудване и изграждане на нови мрежи.
Но и множество разходи, които са пряк резултат от лошото управление на държавни предприятия, монополно гарантирани или договорени ренти, злоупотреби, разхищения и т.н.
"С наближаване на парламентарните избори и с повишаването на потреблението на електроенергия през зимните месеци очаквано търсенето на нови виновници за увеличението на цените нарасна", пише "Сега".
"Труд" съобщава, че главният прокурор Сотир Цацаров е скастрил политик и висш представител на МВР за прибързани изказвания. Първи на мушката му попадна шефът на парламентарната комисия срещу корупцията Яне Янев, който в понеделник му занесе 35 папки и обяви, че в тях има данни за незаконни действия на трима прокурори.
"Когато някой твърди, че прокурори са взели подкуп или им е оказан политически натиск, или и двете, за да направи такова смело изказване, той трябва да го докаже. Защото не може така, с лека ръка, върху магистрат да бъдат съобщавани директно факти", възмути се Цацаров.
Главният прокурор опроверга и шефа на ГДБОП Станимир Флоров, който преди два дни съобщи, че България е поискала от Ливан да задържи и да екстрадира у нас участниците в атентата в Бургас."Новинар" отбелязва, че столичният кмет Йорданка Фандъкова поема личен ангажимент да се заеме с подобряването на спешната помощ в София.
На сесия на СОС Петър Москов от ДСБ заявил, че състоянието на спешната помощ в столицата е повече от трагично. В момента в града действат между 12 и 15 екипа, което е с 50 на сто под нормата и на практика спешната помощ не може да извършва функцията си. Общинарят предложил да се отделят 1,1 млн. лв. от бюджета, с които да се гарантира, че изнесените спешни центрове ще работят денонощно, а линейките ще достигат до пациентите за 20 минути, каквато е средната европейска норма.
"24 часа" цитира данни на Националния статистически институт, според които българската икономика е с ръст 0,5% през четвъртото тримесечие на 2012 г. на годишна база и с 0,1% спрямо третото тримесечие. Така страната се нарежда на 5-о място в Европейския съюз по ръст на БВП след Латвия, Естония, Литва и Словакия. Общите данни за ЕС пък показват спадове от 0,5% спрямо третото тримесечие и 0,6 на сто на годишна база."За нас новината е добра, но е притеснително, че 6-те най-големи икономики бележат спад за първи път от 2009 г. насам, което води до сравнително негативен общ резултат за ЕС", коментира вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков. Това неминуемо щяло да се отрази и върху българската икономика, защото тези държави са наши основни търговски партньори.
Негативни обаче са данните на статистиката за заетостта у нас през четвъртото тримесечие на 2012 г. Броят на безработните се увеличава с 8,6% за 1 г. до 417 300 лица. Коефициентът на безработица пък скача с 1 процент до 12,4%.В интервю за "Стандарт" министърът на външните работи Николай Младенов заявява: "Няма да си развалим отношенията с Ливан заради "Хизбула". И напомня, че Брюксел ни е дал повече пари,защото ни има доверие.
"Посочването на военното крило на "Хизбула" не е произволен акт. То е резултат от разследването. Това не е извод, който е търсен или предизвикан. Ако го бяхме скрили, щяхме да бъдем много по-уязвими и много по-слаби. Когато знаеш истината, ако не я кажеш, не можеш да предприемеш мерки, за да се предпазиш от подобен тип действия в бъдеще, изглеждаш слаб и нерешителен, както и податлив на влияние. Никой не ни е задължавал или натискал да го кажем. То е резултат от нашето собствено разследване, извършено с нашите съюзници и партньори. Ако резултатът беше друг, също щяхме да го кажем. Сигурен съм, че сега посланието, което изпращаме и като страна, и като Европейски съюз, към всеки, който би си позволил в бъдеще да планира или извършва подобни действия на територията на Европа, е много ясно - тук нещата не остават без последствия" подчертава министър Младенов.
И напомня, че част от информацията е все още класифицирана, а работата със страни като Австралия и Канада продължава много интензивно и в момента. "Надявам се, че ще получим съдействие и от страна на Ливан. Там има достатъчно хора, които искат да се стигне до края на това разследване, да се покаже цялата истина", казва Николй Младенов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!