Въпреки общото свиване на семейните разноски българите не се отказват да взимат потребителски кредити, но се насочват към все по-евтини стоки, отбелязва "Сега".
Най-често със заем се купуват телевизори, перални машини и лаптопи.
Само че докато през 2010 г. средната цена на телевизор, взет с кредит, е била около 800 лв., през първите шест месеца на тази година тя е паднала до 550-600 лв.
Най-голямо е намалението при персоналните компютри - от 500-540 лв. през 2010 г. до 350-400 лв. т.г.
Статистиката показва, че колкото по-скъпа е даден вид стока, толкова по-трудно българинът е готов да я купи с цената на задлъжняване.
Основните групи, които движат пазара на стоки, взети с кредит, са бяла и черна техника, мебели и стоки от типа "Направи си сам" - делът им е 90%.
Два дни преди изборите
ЦИК най-после се зае с казуса за сгрешените забранителни списъци за местния вот,
информира "Труд". Според опозицията в тях са попаднали неправомерно 400 хиляди души, а според ГРАО и регионалното министерство - около 12 хиляди.
ЦИК се заема със случая, след като омбудсманът Константин Пенчев й изпрати писмо с искане неправомерно попадналите в забранителния списък граждани да получат право да дадат вота си на балотажа в неделя.
Избирателите трябва да бъдат внимателни при изписването на задължителния знак Х
в бюлетината утре, напомня "24 часа" изискването на ЦИК. На първия тур 32 654 бюлетини за президент са обявени за невалидни, тъй като хиксът не е изписан със синьо или е навлязъл в повече от едно квадратче, каза говорителят на ЦИК Бисер Троянов.
Други 26 180 листовки за гласуване не са зачетени, тъй като вотът върху тях е отбелязан с друг знак. Най-много са пуснатите празни бюлетини - 134 104, от общо 229 844 невалидни.
"Светещи фарове - поне 5% по-малко жертви", акцентира "Труд". Това сочи статистиката на КАТ за последните 5 години, когато у нас действа задължителното шофиране с включени светлини от 1 ноември до 1 март.
307 души загиват средногодишно при пътни злополуки през четирите месеца на есенно-зимния сезон в България в периода 1990-2010 г.
Средният брой на жертвите пада до 259, или с 15,5% в 5-годишния период след 1 ноември 2006 г., когато влиза в сила задължението да се кара на фарове.
А 5,5% е отчетеното намаление на жертвите спрямо предишните 5 години - от 2001 до 2006 г.
"Бюджет 2012: С малко пудра", коментира "Капитал". Несигурната ситуация в еврозоната предполага по-консервативен поглед върху сметките за приходите и разходите на държавата през следващата година. Защото това ще е гарант за стабилност.
А проектобюджет 2012 е по-скоро умерен, отколкото подготвен за по-сериозни трусове: отново липсват реформи, с които да се намалят разходите, фискалният резерв пада до санитарния минимум от 3 млрд. лв., прогнозата за ръст на икономиката от 2,9% изглежда оптимистична.
Ако изключим увеличението на капиталовите разходи, което идва от европейските средства, сериозни промени в бюджет 2012 в сравнение с тазгодишния няма.
Ръстът в парите на някои ведомства е за сметка на други, но кой знае какво ограничение на общите разходи също не се забелязва.
И ако използваме известното клише, че бюджетът е основен инструмент за провеждане на държавна политика, през следващата година тя явно ще е като през тази.
Хората, които се издържат само от наеми и не са пенсионери, трябва да плащат здравни осигуровки върху тези приходи, съобщава "Стандарт".
За това настояват синдикатите с цел да се пълни с повече средства здравната каса. Бюджетът на НОИ пък може да привлече повече приходи, ако максималният осигурителен доход се увеличи на 2700 лв.
По закон той трябва да е равен на 10 минимални работни заплати, но вече трета година стои замразен на 2000 лв. Синдикатите настояват още министърът на труда Тотю Младенов да вдигне с 6,9% минималните осигурителни прагове в икономическите сектори, където не са договаряни нови стойности за догодина.
Най-голямо поскъпване в производствените цени за една година има при производството на хранителни продукти - с 12,6%, съобщиха от НСИ, пише "Дума".
Като цяло повишението през септември спрямо същия месец на 2010-а в преработващата промишленост е 9,1%. Въобще производствените цени за този период са се повишили с близо 7%. От статистиката съобщиха, че индексът на цените на производител на вътрешния пазар през септември е нараснал с 6,6% в сравнение със същия месец на 2010 г.
Цените се увеличават в добивната промишленост - с 4,6%, в преработващата промишленост - с 9,1%, и при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 1,8%.
Мениджърите от промишлеността и сектора на услугите дават по-въздържани оценки за състоянието на предприятията и през октомври общият показател на бизнес климата намалява с 0.7 пункта, сочат данните на НСИ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!