България затъна и в политическа криза, пише в. "Сега".
След вилнеещата икономическа криза от вчера страната затъна и в политическа заради оставката на кабинета. Новината изненада депутати и министри и бе наречена "пирова победа" от протестиращите срещу високите сметки за тока и парното, чийто проблеми остават неразрешени. Външни и български анализатори предрекоха нестабилност в страната, а пазарите реагираха притеснено. Оттук нататък предстои сформирането на служебно правителство от президента и предсрочни парламентарни избори с неясен изход.Избори по Великден, пише "Стандарт".
Българите ще избират нов парламент по Великден. Това сочат сметките за предсрочен вот, след като Бойко Борисов подаде оставката на кабинета. Очаква се президентът Росен Плевнелиев да назначи служебно правителство възможно най-бързо.
Най-ранната дата на вота е 21 април, неделя, изчислиха изборните спецове. Това може да се случи, ако нито една партия не бави процедурите по разпускане на Народното събрание и назначаване на служебен кабинет. По конституция при правителствена оставка президентът дава мандат за редовен кабинет първо на ГЕРБ, след това на БСП, а накрая на трета парламентарна група по негов избор. Всяка партия има 7 дни за размисъл. Щом всички декларират публично отказа си за власт, процедурата може да се съкрати с един месец, обясниха юристи.Извънредните избори трябва да са до два месеца след разпускането на Народното събрание.
ЧЕЗ с борчове за милиони към НЕК, пише "Новинар".
"ЧЕЗ Електро" дължи милиони на Националната електрическа компания (НЕК) заради неприлагане на методиката за зелена енергия в продължение на месеци. Това съобщи председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) в оставка Юлиана Иванова.
Сега не мога точно да кажа колко милиона дължат ЧЕЗ на НЕК, уточни Андон Роков от ДКЕВР.
"Затова също сме съставили акт за установяване на административно нарушение. Всички тези актове са връчени и в момента тече тридневен срок за възражение по тях", обясни той.
Роков подчерта, че налагането на парични санкции е друго производство, различно от стартиралото преди ден за отнемане на лиценза.
80% премиер финансист, 20% силовак, пише "24 часа".
Спекулациите за това кой ще е премиер вървят в две посоки - че това ще е човек от администрацията, който ще опита да запази функционираща държавата до избиране на законно правителство - процес, който може да продължи твърде дълго, ако в изборите няма категоричен победител.
Според част от хората, ангажирани с избора на служебен премиер, се предпочитало този човек да е свързан с финансите, защото запазването на стабилността на системата е ключово. Затова вчера се спекулираше с името на Симеон Дянков.
Той отказа коментар, но близки до него категорично отрекоха. В тази посока бе и слухът, че може да е бившият финансов министър Пламен Орешарски, който също отрече. "Не", лаконичен бе той. На въпрос наистина ли отговаря с не, Орешарски припомни известен виц: "Кога един финансов министър казва "О, да!"? Когато го питат вие "не" ли казахте".
И Менда Стоянова отрече да е кандидат за поста, а в събота тя бе посочена от Бойко Борисов като подходяща.
В България тече процес "Окупирай всичко", казва икономистът Красен Станчев пред "Дневник".
Това не може да се случи пожизнено и най-вероятно в тази ситуация всички бандити ще заемат господстващо положение. До момента очевидно така нареченото недоволство успява да се самоорганизира и да получава финансиране оттук-оттам, но това не е политически процес.
Става дума за битови проблеми, които не могат да бъде решени с политически средства.
А онова, което излиза повече на мода, е промяна на системата като никой не казва с какво ще се смени. Няма как да е част от Съветския съюз, очевидно обаче Съветският съюз ще дойде тук.
Заплашва ли ситуацията икономиката на страната?
До предстоящите избори не се очаква случващото се в страната да попречи на функционирането на отделни сфери, а едно служебно правителство може да спести част от средствата, които всяко друго би похарчило преди изборите. (През тази година харчим 890 лв. на секунда или 77 млн. лв. на ден. )
В България двете служебни правителства, които е имало, са едни от най-добрите в историята от последните 20 години.
Това, което може да затрудни нещата в икономиката, е по-скоро изходът от изборите при каквато и да е конфигурация.
Оставката на това правителство е по битови въпроси, за които което и да е правителство не може и не трябва да отговаря. Вината в тази история е преди всичко на премиера и най-вече поради решението (не знам дали е негово) да управлява като правителство на малцинството с ад-хок мнозинства, разчитайки, че другите партии ще ги е страх от избори.
Сметките за ток и парно са като шпионска шифрограма, пише "Монитор".
Сметките за ток и парно са като шпионска шифрограма, коментира председателят на Сметната палата Валери Димитров, след като Народното събрание възложи на одитната институция да провери формирането на цените в енергийния сектор.
Димитров обясни, че за целите на одитите експертите на Сметната палата трябва да проучат детайлно Закона за енергетиката, наредбите, свързани с ценообразуването, методиката и указанията на ДКЕВР. Голяма част от тези актове приличат на шпионска шифрограма, трябва специален код да ги разбереш коментира Валери Димитров.
Според него едва ли някой ги е прочел в пълния им обем освен съставителите им.
Шефът на Сметната палата добави още, че съществуващата в момента уредба повече прилича на ребус вместо на нормални актове, свързани с регулирането и контрола, и изключително затруднява потребителите.
Пирогов се стяга за бунт, пише "Труд".
Вече сме изхарчили парите за първото тримесечие (б. р.- от декември до февруари), не знаем какво ще правим! Насила ни карат да връщаме пациенти, а това е въпрос на национална сигурност", разказали лекари пред изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!