Запазената марка на НС - лобизъм и лошо качество, отбелязва "Сега".
Лошо качество, лобизъм и пълно обезличаване на дебата - това е запазената марка в работата на 41-вия парламент. Заключението е записано в мониторинговия доклад на Института за модерна политика.
Според него повечето от половината внесени от мнозинството проекти попадат в зоната на сивото законодателство.Такива са 58 от 102 законопроекта на ГЕРБ, като 30 от тях са вече дeйстващи. В доклада се отбелязва още, че мотивите на приеманите закони "са общи и голословни", както и че преди да се предлагат нови проекти или изменения в съществуващи не се анализира социалният и икономическият ефект от тях.
Депутат от ГЕРБ" - това е мярка за анонимност, коментира "Сега". Година след началото на мандата герберите в НС си остават все така непознати, както и преди 12 месеца, когато щурмуваха властта.
Депутатите на ГЕРБ не произнесоха нито една силна реч в защита на обществения интерес, не обогатиха със собствено творчество голямата колекция от паметни фрази на българския парламент.
Повечето закони се приемат без никакви дебати, гласуват се машинално и апатично и ако не са рефлексите на опитната опозиция, законотворчеството в този мандат ще протече в пълно безмълвие, на конвейр, констатира авторът.
Кабинетът се движи според обществените очаквания, е заключение на доц. Антоний Гълъбов, социолог.
В интервю за "Монитор" той посочва, че преди една година обществото промени партийната система, независимо че на някои им изглежда същата. В момента имаме една доминираща сила, а всички останали формации са на съществена дистанция от нея.
МВФ съветва България да прави реформи и да не пипа данъци, е водещо заглавие в "Сега". Това става ясно от последния анализ на организацията, изготвен през юни.
Препоръката може да се смята за добра оценка за България.
Новите молове доведоха до драстичен скoк на свободните търговски площи, отбелязва на първа страница "Класа". Това сочи доклад за второто тримесечие на 2010 г. на консултантската компания MBL за недвижими имоти.
Премиерът към МВР: Събирайте приходи, за да не пипаме пенсиите, цитира "Труд" изявление на Бойко Борисов.
"Трябва да натоварим максимално МВР, за да съберем повече приходи. И то без да пипаме заплатите, пенсиите и социалните придобивки, както болшинството държави в ЕС." Това заръча вчера министър-председателят Бойко Борисов на ръководството на МВР по случай 131-та годишнина на вътрешното ведомство.
"Убеден съм, че борбата с престъпността, контрабандата и увеличаването на приходите може да стане с активната ви работа. В пъти повече се задържат контрабандни стоки, но трябва още повече", обърна се вчера към полицаите Борисов.
Той обяви, че България минава най-леко през кризата. Премиерът съобщи и за нова операция на МВР, но отказа подробности.
БСП: Борисов е прочут със самочувствието си, пише "Труд". "Премиерът е известен с високото си самочувствие и то проличава в неговата самооценка за правителството. Но оценката на реалния живот е доста по-различна." Това каза в изявление лидерът на БСП Сергей Станишев.
Костов вини ГЕРБ в липса на смелост, отбелязва "Труд". "Кризата не получава отговор чрез реформи и модернизация на страната. Няма политически двигател, заяви вчера лидерът на ДСБ Иван Костов.
Поводът бе първата година, откакто ГЕРБ спечели изборите. Според Костов това време е било пропуснато по отношение на реформите.
Нямаше смелост и решителност, нямаше и компетентност, каза той. Имало два месеца срок реформи да бъдат внесени в Народното събрание.
ДПС: Властта посчупи фасона на бандитите, пише "Труд". За първата година на управление на ГЕРБ ДПС вчера призна като успех на властта засилване респекта от държавата.
Сякаш се посчупи фасонът на престъпния елемент, което е добре и трябва да се поощрява, каза заместник-председателят на движението Лютви Местан.
Той добави, че борбата с престъпността не трябва да е за сметка на правата и свободите на гражданите.
Цветанов остава най-харесван, показва изследване на агенция "Медиана" по поръчка на "Труд". Вътрешният министър Цветан Цветанов твърдо оглавява и двете класации през юли - за най-добър политик и за най-успешен министър.
Подобно беше положението и преди месец. Има обаче малки промени - с 8% е нараснал броят на хората, които смятат, че силовият вицепремиер не се справя с работата си.
Точно година след като ГЕРБ пое кормилото на властта, социологическият щаб на "24 часа" прави равносметка на управлението. Според Юрий Асланов, "Афис", много сложно е да се говори за успехи и провали, защото успехите бледнеят пред големия провал с управлението на бюджета и на икономиката.
Васил Тончев, "Сова-Харис", отчита, че се е вдигнал процентът на неодобрението към правителството, но на този етап няма алтернатива на управляващите.
Юлий Павлов, Център за анализи и маркетинг, посочва като най-голям успех възстановеното доверие на партньорите от ЕС.
Цветозар Томов, "Скала", отчита, че за една година управляващата партия е загубила между 20-25% от избирателите си, а основният успех на ГЕРБ е в политическата самореклама.
Енергетиката ни в омагьосан кръг, коментира в "24 часа" Красен Станчев, председател на съвета на Института за пазарна икономика. Повод е изработваната от правителството нова енергийна стратегия.
Като начало проектът констатира, че нито едно от основните три предизвикателства не е намерило решение: страната е енергийно зависима; енергетиката не е "екологосъобразна"; все още харчи 89% повече енергийни ресурси от средното в ЕС за производство на единица брутен вътрешен продукт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!