Р ъководството на Българското национално радио поиска проверка за финансовото управление на обществената медия в изявление, публикувано на сайта на БНР.
От радиото са изпратили писмо до председателя на Сметната палата Цветан Цветков, директора на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) Венцислав Георгиев и шефа на Национална агенция за приходите (НАП) Бойко Атанасов.
Копия са изпратени и до министъра на финансите Владислав Горанов и председателя на СЕМ Георги Лозанов, който преди дни се закани да подаде оставка, ако кризата в БНР не намери решение до месец.
Тя започна още в началото на май, след като журналисти и служители излязоха на протест заради орязване на хонорари, очаквани съкращения, съмнения за неефективно ръководство и злоупотреби с финанси и обществени поръчки.
От ръководството на БНР категорично заявяват, че се прави опит "да се наложат в обществото твърдения, без те да са подкрепени с конкретни данни, факти и аргументи".
Ето защо в днешното изявление, седмици след избухването на недоволството, се изисква в най-кратък срок да бъде предоставен окончателният доклад от последния извършен от Сметната палата одит за съответствие на финансовото управление на БНР.
Иска се и извършване на надлежна проверка от страна на АДФИ относно законосъобразността при разходването на публични финансови средства в медията, както и на прозрачността при провеждането на обществените поръчки.
Управлението на БНР настоява също така на НАП да бъде възложена пълна данъчна ревизия за декларираните приходи и направените разходи от дейността на радиото.
Генералният директор Радослав Янкулов, чиято оставка бе поискана от протестиращите служители на БНР, заедно с тези на колегите му от управителния съвет, лично се ангажира да направи публична реалната ситуация в БНР, базирана на откритите факти.
От БНР очакват до приключване на исканите проверки да бъдат преустановени спекулациите относно управлението, защото "от уронването на престижа на една от най-авторитетните и ползваща се с най-високо обществено доверие медия няма да спечели никой".
На 29 май от регулаторния орган СЕМ заявиха, че не са констатирани нарушения в дейността на БНР според Закона за радиото и телевизията, както и на задълженията, възложени с договора за управление на генералния директор, се припомня в писмото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!