"Газпром" и "Булгаргаз" парафираха, но не подписаха споразумения за сътрудничество по проекта "Южен поток", пише "Время новостей" за постигнатото вчера на преговорите между премиерите Станишев и Путин.
Руската страна игнорира искането на София да обвърже подписването на документа с изменения в действащите договори за транзит и доставка на газ в България и в частност да изключи от схемата посредника в лицето на "Овергаз".
По думите на премиера Путин съгласуваният вчера текст на споразумението за "Южен поток" ще бъде подписан след две седмици. "Газпром" беше по-предпазлив и използва в официалното си изявление за пресата формулировката "в най-скоро време", отбелязва изданието.
Според публикацията, от една страна, българските власти са заинтересовани от по-скорошното оформяне на договореностите по проекта, за да не се изостря политическата ситуация преди парламентарните избори в страната в началото на месец юли.
От друга страна - София "не може да си позволи подобен жест в отношенията с "Газпром", тъй като на 8 май в Прага ще се състои поредната среща на върха, посветена на конкурентния проект "Набуко", за който ЕС активно лобира".
София искаше да внесе на договорна база задължението "Газпром" да компенсира доставките на българския пазар, в случай че те бъдат прекъснати, а също така да намали цената и да елиминира от пазара компанията "Овергаз", която е собственост на "Газпром" и българската частна компания "Овергаз холдинг". Посредством тази структура на пазара на страната пристигат около 40% от газа, голяма част от който посредникът препродава на държавният холдинг "Булгаргаз", пише "Время новостей".
Маршрутът на "Южен поток" остана държавна тайна,
пише "Комерсант". Както е известно, имахме определени технологични трудности в проекта "Южен поток" в участъка през България, каза Путин и изрази надежда, че ще бъде изградена административно-политическа база в двустранните отношения с България, тъй като Русия подписа европейската Енергийна харта, но никога не я ратифицира и не се чувства обвързана с договореностите по нея.
Станишев потвърди: "Различията, които съществуваха до вчера, действително бяха изгладени. Важните за българската страна точки бяха отчетени. До средата на следващата седмица споразумението ще бъде ратифицирано и подписано".
На въпрос дали тези различия са се отнасяли за "Южен поток", Путин отговори, че "това са разногласия между икономически субекти - "Газпром" и неговите български партньори". Това е нормален процес, свързан със задълженията на двете страни по реализацията на бъдещите договорености, заяви Путин, цитиран от "Комерсант".
Изданието разказва, че когато българският премиер казва: "Искаме да получаваме 17,5 млрд. куб. м газ...", неочаквано е
рязко прекъснат от Путин
и се разбира в какво се състои основното противоречие.
"Да, имаме договор за доставка на 17,5 млрд. куб. м до 2030 г. на фиксирана цена и нямаме намерение да се отказваме от него. Що се отнася до други големи обеми, трябва да се договорим", настоя Путин.
Част от въпросните 17,5 млрд. куб. м, които пристигат през Украйна, така и не стигнаха до България през януари тази година. Това беше голям удар за българите, посочва изданието.
Високопоставени източници в руската делегация са заявили след преговорите, че българските преговарящи са настоявали за потвърждаването на именно тези доставки.
Освен това българите пристигнаха с още една идея на ум и имаха намерение да стигнат до края. Те искаха да ликвидират посредника между Русия и България "Овергаз" и да установят преки отношения с "Газпром". В това начинание българите не постигнаха никакъв успех, посочва "Комерсант".
По думите на Путин "Газпром" е представена непряко и за нея няма значение на кого продава газ - дали на частна компания или на държавна, и това не е политически въпрос.
По време на пресконференцията българска журналистка попита Путин как са успели с премиера Станишев да преодолеят различията, възникнали след отказа на руския премиер да участва в енергийния форум в София.
По информация на "Комерсант" Путин се отказал от участие в момента, в който разбрал, че на срещата ще присъства грузинският президент Михаил Саакашвили.
"Как ги преодоляхме? С присъщия за нас обичаен блясък! Дори не ги забелязахме", отговори Путин, който очевидно беше започнал да разбира български, пише "Комерсант".
Освен желанието да ликвидира "Овергаз",
София искаше да получава повече пари за транзита на газ,
заяви генералният директор на Института за национална енергетика Сергей Правосудов, цитиран от "Московский комсомолец".
По всичко изглежда, че Русия няма намерение да преразглежда договора за доставка и транзит на газ, който е валиден до 2030 г., нито да плаща по-скъпо за транзит. Когато (и ако) бъде построен "Южен поток", може да се говори за увеличение на цената на транзита, заяви Правосудов, цитиран от "Московский комсомолец".
Русия убеди България да подпише споразумението по "Южен поток", по който ще се доставя руски газ за Европа, пише бизнес изданието "Взгляд". По думите на двамата премиери България се е опитала да си издейства изгодни условия, а почти всички противоречия били изгладени.
Русия обеща на България кредит за изграждането на АЕЦ "Белене". Руският премиер реши да подчертае важността на момента и заяви, че Москва се отказва от подписа си под европейската Енергийна харта, пише "Взгляд".
Относно изграждането на АЕЦ "Белене" Путин заяви, че Русия е предложила кредит на България, пише "Время новостей". "Българският премиер се обърна към нас за помощ. Това не е малка сума между другото, сума, която възлиза на няколко милиарда евро. Ще разгледаме тази молба", заяви руския премиер. Очевидно българите ще получат тези пари, коментира "Время новостей".
Все още не е ясно кой ще плати за сложните газови договорености по "Южен поток", въпреки че Русия има интерес да получи крупната поръчка за строежа на АЕЦ "Белене", пише изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!