Поправката в Наказателния кодекс, приета на първо четене от Парламента, която предвижда наказание от две до пет години затвор за разпространяване на „невярна или заблуждаваща“ информация за банки, е много обезпокоителна.
Това пише Кристоф Делоар, генерален секретар на международната организация „Репортери без граници“, в писмо до българските народни представители. (Вж. писмото)
Приемайки тази поправка, вие се надявате да защитите банковия сектор от сериозната криза, в която се намира. Но на практика ще го превърнете в добре оградена крепост, която не дава обяснения на никого, пише Делоар.
Банките и финансовите институции не са по-защитени от злоупотреби и ексцесии, отколкото който и да е друг сектор в българското общество и работата на медиите е да информира публиката за тези проблеми. Работа на медиите е и да обяснява как действат тези сложни сектори, защото разбирането им от обществото е от изключителна важност за просперитета. Какви журналисти ще посмеят да изпълнят тази си роля, дори да са сигурни във фактите, ако над тях е надвиснала опасността от присъда? Как ще докажат те на някой съдия, че историите им не са „неверни или заблуждаващи“? И как журналистите могат да бъдат сигурни, че съдиите, по свое усмотрение, няма да решат, че обществената реакция е била именно паника?, пита генералният секретар на организацията.
Балансът на силите между банковия сектор и журналистиката вече е несиметричен, тъй като банките могат да си позволят много по-добри юридически консултации. Ако одобрите тази поправка, дисбалансът ще бъде утвърден със закон.
„Репортери без граници“ се съгласява с критиките, отправени вече от различни граждански организации към поправката, но призовава депутатите да отидат по-далече и тя изобщо да бъде отхвърлена. Тя няма място в Наказателния кодекс, защото е драконовска и противоречи на всички международни споразумения, които защитават основните права, противоречи и на българската конституция, която защитава правото на свободно получаване и разпространяване на информация.
Организацията ни разбира вашата загриженост да защитите банковия сектор от колапс, но историята показва, че ако потъпчете гражданските свободи и забравите правата, които са основни за демокрацията, една криза води до друга и се влиза в опасна спирала, пише още в писмото.
Българските медии имат своите проблеми. Някои предават слуховете, които подкопават банките и застрашават стабилността на страната ви. Има решения. Изисквайте повече прозрачност от медийните компании за техните собственици. Засилете механизмите за саморегулация, които вече съществуват. Най-вече подобрете съдебната система, за да е в състояние да прилага конституцията, гарантираща свободите и определяща отговорностите, продължава писмото.
Организацията припомня, че България се класира на 100-тното от 180 места в класацията за свобода на медиите – най-ниската позиция от всички страни в ЕС.
Ваше задължение е да подобрите това класиране, не да го влошите, пише още Делоар.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!