След Нова година очаквам етнически бунтове, предрича в интервю за "Класа" министърът на културата Вежди Рашидов.
По думите му лидерът на ДПС Ахмед Доган в момента е в затишие. А това ослушване обезсилва правителството.
Затова Бойко Борисов има основания да се притеснява. Според Рашидов след Нова година ще бъдем свидетели на силна агресия от страна на ДПС.Той очаква тогава да има организирани етнически бунтове. Така ще се използва кризата за дестабилизиране на правителството.
20 г. съдебната власт отглеждаше Красьовци, казва в интервю за "Труд" Константин Пенчев, председател на Върховния административен съд.
По думите му историята с Красьо - нерегламентираните контакти на магистрати с Красимир Георгиев-Черничкия, е едно позорно събитие. Но тя е само върхът на айсберга.
Ако мислим, че сме хванали най-голямата интрига в съдебната система за времето на прехода, нищо подобно, категоричен е Пенчев.
Той не е съгласен с твърдението, че Висшият съдебен съвет има сили сам да излезе от положението.
"Навремето бяхме в другата крайност - продължава Пенчев. - Трябваше да правим съдебна реформа въпреки съпротивата на съдебната власт. Сега е обратното, съдебната власт да си направи сама съдебната реформа!
Няма начин, толкова е крехко доверието в съдебната власт, че е застрашена държавността. Да се спаси държавността е работа на трите власти и цялото общество, което има интерес от това."
Държавата смята да не плаща за отчуждени имоти, пише на първа страница "Сега". Собствениците на имоти извън населени места, през които ще минава магистрала или ще има обект с национално значение, може занапред да не получат нито лев обезщетение.
Това произтича от проект за промени в Закона за държавната собственост, който предстои да влезе в дневния ред на Министерския съвет до дни.
Автор на текстовете е междуведомствена работна група към МРРБ. Идеята на промяната е да се намали спекулата с огромните обезщетения, които собствениците на такива имоти успяват да постигнат в съда.
Обезщетенията може да стават в натура, но собствениците губят право да оспорват вида и размера им.
Фирми фалират заради дългове на държавата, е темата на "Труд".
Държавната хазна е натрупала неплатени сметки към фирми на стойност около 1,4 млрд. лева, сочат данни на Министерството на финансите.
От тях най-неотложни за уреждане са 450 млн. лева, смята ресорният министър Симеон Дянков. Плащанията се бавят, за да се балансирал бюджетът.
Заради това обаче някои фирми може да фалират.
Премиерът искал промяна от БАН, пише "24 часа".
Българската академия на науките безспорно трябва да отговаря на новите условия и да дава по-добра продукция. Това каза вчера премиерът Бойко Борисов по повод скандала с учените, които се засегнаха от изказване на вицепремиера Симеон Дянков, че в академията работят феодални старци.
"Има и такива. Има и много добри академици, член-кореспонденти. Голяма част от тях са наши приятели", посочи премиерът.
Той обаче е съгласен с позицията на Дянков, че наука трябва да се прави в университетите, и увери, че няма обида в думите му.
8-те процента вноска ще са само за здраве, уверява от страниците на "24 часа" Лъчезар Иванов, председател на парламентарната здравна комисия.
Той отбелязва, че доходите на лекарите, които реално извършват медицински услуги, няма да паднат. Това се отнася и за болниците, които реално извършват дейност.
Ще бъдат засегнати обаче лечебните заведения, които съществуват само заради идеята да ги има.
Ние няма да защитаваме болници без нужната апаратура и без квалифициран персонал, които вегетират и трупат дългове, а не дават качествени услуги и нужната адекватна помощ на населението, категоричен е Иванов.
Здравеопазването няма да падне като качество на медицинските услуги, обещава той.
Подготвеният бюджет за 2010 г. е единствено възможният, заявява пред "Сега" председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова.
Тя потвърждава, че това е първият бюджет от 10 г. насам, в който трябва да се прави съкращение на разходи спрямо предходната година.
Досега винаги е имало ръст и споровете са били колко от този ръст да бъде разпределен съм една или друга дейност. Сега споровете са за по-малко или по-голямо намаление на разходи, защото този бюджет е единствено възможният в настоящия момент.
В интервюто Стоянова обръща внимание, че политиката на данъчното облагане в България е политика на ниски данъци и на неутрално облагане на всички данъкоплатци.
Тя смята, че постепенно всички облекчения, пробили под една или друга форма в данъчната система, трябва да отпаднат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!