Н ово изследване на демокрацията в ЕС показва, че Гърция и Унгария са държавите членки с най-голямо отстъпление от демократичните ценности, но специално внимание се обръща и на България, Румъния, Испания и Италия, съобщава в. "Уолстрийт джърнъл".
Изследването за 2012 г., осъществено от британския институт "Демос" по поръчка на Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент, установило, че финансовата криза е засилила антидемократичните тенденции, макар тя не е единственият фактор.
ЕС трябва да изпълнява ролята си на пазител на демокрацията
и да не се възприема единствено като икономически блок, посочват авторите на доклада.
В него се цитират няколко големи области на отстъпление от демократичните ценности - проблеми с доверието в демокрацията; корупцията; съдебната система; свобода на медиите; отношението към малцинствата.
"Демос" посочва България и Румъния като
държавите членки на ЕС с най-слаби резултати за доверието в демокрацията
и допълва, че това не е изненадващо "предвид историята на тези страни". България е на последно място в областта процедурна и изборна демокрация (правова държава и контрол на корупцията), както и в първата петица на страните с най-слаба защита на основните права и свободи.
Данните за България се основават на доклада на ЕК от юли 2012 г. по Механизма за сътрудничество и проверка и докладите на неправителствени организации като "Фрийдъм Хаус" и "Трансперънси Интернешънъл".
Унгария и Гърция обаче са страните с най-рязък упадък на демократичните практики.
"Гърция (...) продължава да изпитва остро напрежение върху демокрацията си - висока безработица, корупция, социални бунтове, засилване на екстремизма и дълбоко обществено неспокойствие", се казва в доклада.
Председателят на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП Ханес Свобода заяви, че докладът показва значителни проблеми в ЕС.
"Съществува все по-силна тенденция в някои страни, която се свежда до следното: "Не искам тези малцинства в квартала си". Този род ксенофобия или политика на неприемане на чужденците е нещо особено тревожно. Тя изцяло противоречи на идеята за Европа като едно общо демократично общество", заяви Свобода в интервю за "Уолстрийт джърнъл".
"Демос" призовава ЕС да стимулира активно демокрацията в държавите членки.
Институтът препоръчва обаче и предпазливост, заявявайки, че ако мерките за стимулиране на демокрацията не се осъществяват внимателно, те могат да доведат до враждебна реакция в страни, чиито лидери смятат, че ЕС ги нарочва несправедливо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!