П рограмният директор на БНР Иво Тодоров освобождава поста, съобщи той за БТА.
Тодоров, кой заема поста от юли 2013 г. посочи, че е подписал споразумение за освобождаване по взаимно съгласие, защото не иска "да бъде унижаван" и че е бил подложен на натиск.
Кадровата промяна става, след като преди повече от месец в БНР започнаха протести на служители срещу ръководството на медията, след като то реши да намали
наполовина хонорарите на журналистите.
В съобщение от пресцентъра на БНР се посочва, че Управителният съвет на БНР се е обединил около констатацията, че е налице недостатъчна ефективност в работата на Програмна дирекция – не се наблюдава качествено планиране и координация на националните и регионални програми, налице е неефикасност при изпълнение на процедурите за управление на европейските проекти, електронното и информационно обслужване на медията.
"Няма нужното съдействие за обновяване на програмните схеми на „Хоризонт”, „Хр. Ботев”, „Радио България“, както и ясно изразени, и програмно мотивирани „летни схеми” в ефирните програми. Налице е и слабо популяризиране на резултатите от социологическите изследвания, както и ефективното им използване за подобряване на програмното звучене на медията. Това са основните причини, заради които УС на БНР реши, че са необходими промени в ръководството и дейността на Програмна дирекция. Програмният директор Иво Тодоров беше освободен по взаимно съгласие, считано от 30.06.2015 г. До избиране и назначаване на нов програмен директор, всеки един от директорите на програмите на БНР ще председателства Програмния съвет на БНР на ротационен принцип за срок от 3 месеца", се посочва в съобщението на БНР.
"Днес бях подложен на безпрецедентен натиск. Бях извикан и ми беше показано решение на Управителния съвет с днешна дата, което променя трудовата ми характеристика и програмният директор трябва да бъде магистър по "Публична администрация". Беше ми даден срок до 16.00 ч. днес да представя диплома за съответното образование. Аз нямам такава диплома, имам три други. Целта беше да не отговарям на това изискване и да бъда свален", заяви Иво Тодоров за БТА.
Той твърди още, че е освободен, тъй като е единственият директор, който не е подписал контра-подписката в подкрепа на Управителния съвет.
Тодоров каза още, че е направил и запитване до Европейската комисия за проекта "Евранет плюс", по който работи БНР, във връзка с намерение на УС да редуцира плащанията по този проект.
До края на юли ще бъдат прецизирани правилата и критериите, по които се определят и изплащат хонорарите в БНР,
е решил още Управителният съвет на БНР днес. Назначена е специална комисия, която да ги изготви на базата на вече постъпили от отделните директори в БНР предложения за оптимизация.
„Поисках от директорите да анализират по какъв начин се определят и изплащат хонорарите в БНР в момента, дали има пропуски и недостатъци. В УС обсъждахме, че е необходимо да предприемем съответните мерки, защото е налице определена аномалия. От годишната сума за допълнителни възнаграждения на работещите в „Хоризонт“ в размер на 900 хиляди лева, почти половината от тях се усвояват едва от 23-ма колеги, а в „Хоризонт“ работят 189 души. Това ме кара да мисля, че една голяма част от останалите служители в програмата нямат възможност за изява в ефир, за да бъдат хонорувани или има друг проблем в разпределението на допълнителните възнаграждения.
Освен това, за да постигнем по-справедливо заплащане в медията, продължаваме активно да работим за въвеждане на механизми за атестация на служителите и обвързването на резултатите от атестирането с разпределянето на средствата за възнаграждения, както и с кариерното израстване и развитие на работещите в БНР“, обясни генералният директор на БНР Радослав Янкулов.
До края на тази седмица директорите на „Хоризонт“, „Христо Ботев“, „Радио София“, „Мултимедийни програми“ и „Музикалната къща“ ще трябва да свикат Общи събрания, на които да бъдат избрани колегите им, които ще участват в Програмния съвет на БНР. Приетият нов правилник на 23.06.2015 г. за дейността на Съвета изисква в него да влязат още 5-ма нови членове, с цел подобряване на комуникацията между звената и включването на още журналисти в обсъждането и решаването на въпроси, свързани с програмно-творческата дейност на БНР.
До края на тази седмица ще е ясна и по-ефективната система за реализиране на проекта „Евранет плюс“, реши още УС и ще бъдат предприети необходимите мерки за въвеждането й, така че да се подобри организацията на работата по проекта.
УС е решил да бъдат разработени в краткосрочен план и стъпки за подобряване организацията и ефективността на работата в БНР.
„Една от причините за тази стъпка е и последното социологическо проучване на „Нилсен България“, което показва, че за последните месеци БНР отстъпва на други две радиостанции в ефира. Пазарният дял на програма „Хоризонт“ е намалял със 7%, два пъти е спаднал средният рейтинг, а 3% по-малко са слушателите - от 14% през януари на 11,2% през април. Тези данни ни карат да не губим повече време и да вземем съответните мерки, както по отношение на програмите, така и за да оптимизираме дейността на дирекция „Програмна” на БНР “, каза още Радослав Янкулов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!