Професорът е всяка вечер сред протестиращите пред Министерския съвет, въпреки че е член е на Националния съвет на БСП. Той подчертава , че протестът не е оцветен политически, а се провежда на плоскостта на борбата срещу олигархията. Затова тук няма място за разделението между леви и десни, млади и стари, "сити и гладни" и т.н.
На улицата можете да срещнете много социалисти, особено от по-младото поколение. Тук присъстват много интелектуалци, хора на изкуството и културата, спортисти, артисти... Особено приятни са срещите с моите студенти, които много често вървят в първите редици на протеста. Що се отнася до скандиранията "Червени боклуци", то те не ме притесняват, защото аз ги отнасям до върхушката на "Позитано" 20, а за някои от тези хора, самият аз съм склонен да използвам много по-силни изрази.
Накратко казано, с назначението на Делян Пеевски начело на ДАНС Сергей Станишев успя да постигне един уникален страничен ефект, а именно - да обедини и сплоти гражданското общество срещу себе си и своята политика. Но да не забравяме, че това назначение беше само капката, която преля чашата, защото същинският проблем е правителството на Пламен Орешарски, което се оказа проекция на олигархията. Така или иначе, факт е, че това е протест на народа срещу олигархията.
В "Стандарт" Левон Хампарцумян, шеф на "УниКредит Булбанк" - Банка на годината за 2012 г., казва, че протестите са като високата температура на болния. Опасно е, ако започне износ на капитали. Ще забогатеем, само ако предприемачите се чувстват добре, казва Левон Хампарцумян.
Той коментира как протестите влияят на работата на българските банки, защо банковите кредити не стигат до предприемачите, да очакваме ли вдигане на лихвите.
Отговорът: Протестите директно и краткосрочно не влияят на работата на банките. От друга страна, те са индикатор, че са необходими сериозни промени и реформи в държавата. Бизнесът, в т.ч. и банките, предпочитат да имат спокойна и предсказуема среда, а средата беше станала непредсказуема още при предишното правителство на Бойко Борисов, въпреки че нямаше протести. Спомняте си - ще има определен данък, няма да го има, ще има регулации във ВЕИ сектора... Примерите не са един и два. Това не правеше средата за бизнес особено комфортна. Сегашните протести в краткосрочен план не са толкова притеснителни като влияние върху финансовата система, но в дългосрочен план те биха могли да доведат до промени в средата, които да я направят по-добра за бизнеса.
"Капитал дейли" и други вестници информират за извършеното разпределение на ресорите сред вицепремиерите. Едно от твърде интересните неща е, че министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев ще координира дейността на министрите на младежта и спорта, на културата и странно защо - на здравеопазването. От държавните агенции в ресора му попадат тези за бежанците, за българите в чужбина, "Архиви", "Национална сигурност" и "Държавен резерв и военновременни запаси", както и Държавната комисия за сигурността на информацията и Комисията за регулиране на съобщенията.
Икономическите ведомства логично попадат в ресора на Даниела Бобева, която е вицепремиер без портфейл.
Министърът на правосъдието Зинаида Златанова логично наглежда всички ведомства, които управляват европейски оперативни програми.
"Сега" съобщава, че общините недоволстват, защото правителството неочаквано е променило правомощията им, без да ги пита. С поправки в закони депутатите от БСП, ДПС и "Атака" се канят да разделят функциите на регионалното и инвестиционното министерство. Но вместо да внесат яснота какво точно минава към новото ведомство, по-скоро създават хаос в сектора, пише "Сега".
"24 часа" настоява за забрана за работа, ако шофьор на такси е хванат, че кара пил. "Не е нормално човек, който вече е наказван, защото е карал пиян, да работи като таксиметров шофьор. Не е нормално, но в България е възможно. Последствията се плащат с цената на не един човешки живот. Защото законът може и да реабилитира такъв човек, но реално той е рецидивист, който си играе със съдбата на други хора",се казва в редакционен коментар.
Също "24 часа" съобщава за блогъра и мениджър на софтуерна компания Иво Мирчев, който е заснел таксиджии да пият бири от сутринта. Мирчев разказва, че лично той е виждал и заснел няколко пъти рано сутринта, особено в събота и неделя, шофьори, които пият, докато такситата им са паркирани отвън. Касиерът в бензиностанцията не бил учуден и му казал, че събота и неделя това е всяка сутрин. Мирчев сигнализирал в полицията, но от там неглижирали случая.
В публикация в "Труд" се напомня, че принципът на ротациите на българските служители в представителството на България в Брюксел и други европейски столици е заменен от традиционните принципи на шуробаджанащината и партийните назначения. В Брюксел времето може да е лошо, но за сметка на това чиновниците получават добри командировъчни, отделно се покриват по-голямата част от разходите им, а самолетът ги връща за два часа до София, когато им се прииска. Така вместо след законовия мандат от 4 г. те да се върнат във ведомствата си във София, за да коват политики и после да ги прилагат, политическите назначения коват собственото си светло бъдеще. Случаите на чиновници, командировани по Закона за дипломатическата служба, но заседели се зад граница са десетки въпреки заканите на последните правителства да ги върнат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!