В края на юни, началото на юли ще се проведе конкурс за избор на нов генерален директор на БНТ, е решил днес Съветът за електронни медии (СЕМ), съобщи БНР.
Решението на регулатора се базирало на заявената от сегашния генерален директор на телевизията Уляна Пръмова готовност да се оттегли по-рано от поста, за да може приемникът й да попълни състава на Управителния съвет на БНТ.
СЕМ обяви в края на април, че Пръмова е изразила такава готовност на среща с членовете на съвета.
В момента е в ход процедура за избор на нов генерален директор на БНР. На 22 април СЕМ пренасрочи избора за 28 май. До 17 май е срокът за подаване на документи от кандидатите, а събеседванията с тях са насрочени за 25, 26 и 27 май.
Още е твърде рано да се каже
дали БНР и БНТ ще преминат под единно управление,
коментира депутатът от ГЕРБ Силвия Хубенова, която е един от вносителите на промените в Закона за радиото и телевизията.
Тя посочи, че утре парламентът ще обсъжда промените, с които
членовете на СЕМ се намаляват от девет на петима.
Хубенова обясни, че инициираните от ГЕРБ промени целят основно по-бърза и по-ефективна медийна регулация, а не само икономия в условия на криза.
След промените в закона от СЕМ ще отпаднат членовете, които са с два мандата. Силвия Хубенова уточни, че сегашният парламент ще има излъчени само двама от членовете на новия СЕМ - избраните в началото на април Георги Лозанов и София Владимирова.
"Не мисля, че ще има някакви сериозни политически промени. Нашата цел не е подмяната на личностите", каза още Хубенова в интервю за БНР.
Проектът въвежда изискване едно лице да не може да е член на СЕМ повече от два мандата, като мандатите не могат да бъдат последователни. Промените предвиждат мандатът на член на регулаторния орган, който е втори последователен, да бъде прекратен от деня на влизане на закона в сила.
Предлага се и промяна на ротационния период за президентската квота - от две на три години. За избраните от парламента ротацията остава на две години.
При гласуването на промените в закона в парламентарната медийна комисия на 29 април те бяха подкрепени от ГЕРБ, Синята коалиция и "Атака". Против промените гласуваха депутатите от "Коалиция за България" и ДПС.
ДПС заплаши, че, ако бъдат приети от Народното събрание, ще отнесе до Конституционния съд въпроса за прекратяването на мандата на независими органи.
Този законопроект трябва да стои на вниманието на КС, и то не толкова заради СЕМ, а може би трябва да попитаме за принципа - възможно ли е всяко следващо управленско мнозинство по измислени критерии да прекратява мандата на органи, избрани от предишното Народно събрание и допустимо ли е всички органи на държавата да са функция на пряката политическа воля на едно мнозинство, заяви тогава зам.-председателят на СЕМ Лютви Местан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!