Ужасяващата случка станала вчера сутринта в Преслав до СОУ „Черноризец Храбър". В 7,20 ч. параджията Никола Енчев дошъл с колата си на работа и докато паркирал, видял голямо куче - ротвайлер, да се боричка с нещо, което на пръв поглед му се сторило друго куче. Секунди по-късно осъзнал, че на земята лежи дете, момиченце, и пищи, а кучето лае и налита отгоре му.
В същото време дошли с колите си и бащите на още няколко деца. Двама-трима от тях прегазили раненото куче с автомобилите си, докато то издъхнало.
Събореното дете Антоанета е в 3-ти клас, има одраскване по китката, ваксинирали я против тетанус. Други три деца - на 8 и 12 г., които също са се борили с кучето, са били прегледани, но нямали наранявания.
Наоколо уплашени деца звънели по телефоните си на родителите и ги викали да дойдат да ги спасят от кучето. Имало и възрастни хора, които гледали отстрани. „Тогава аз изфорсирах силно колата - поне да уплаша кучето, но то продължи да се боричка с детето. Някой метна камък ли, пръчка ли - не видях точно, и кучето побегна встрани към оградата на онази къща. В това време се появи с колата си бащата на момичето на земята и блъсна псето с предницата. Счупи му се фарът, бронята, но кучето не умря, а само падна замаяно на земята", разказа свидетелят Никола Енчев пред "Преса".
Догодина ще имаме 3 готови автомагистрали, казва пред "Монитор" инж. Лазар Лазаров, председател на УС на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). По думите му шосето между София и Калотина ще е аутобан.
По думите му парите за зимата са осигурени и колкото и да струва почистването на шосетата, пътната агенция ще плати.
Основната тема на повечето издания днес е кончината на патриарх Максим.
В репортаж "Стандарт" разказва, че в Троянския манастир петимата монаси започват да отслужват заупокойни литургии. Там се пази прочутата чудотворната икона на Богородица Троеручица.
Бащата на патриарх Максим - Найден Минков Рачев, бил селски пазач. Майка му била домакиня. Имал брат, който учил в Свищов и бил счетоводител, починал преди 15 г. Родната му къща е необитаема, отбелязва вестникът. Съседите сочат селски дом, който не се отличава от другите. Патриархът бил отдаден на християнската църква, затова загърбил земните блага. Така никога не направил ремонт на къщата си.
С незримо присъствие патриарх Максим опази единството на БПЦ, пише проф. Калин Янакиев в "24 часа". Има и заслугата за това, че по един мек начин не се е поддавал или поне не се е поддавал позорно на натиска на комунистическия режим. Което се потвърждава от това, че веднага след неговото интронизиране са започнали да го обсаждат с митрополити, у които е трябвало да отиде властта, казва Янакиев.
"Много проблеми обаче продължават да стоят пред църквата ни, а тях патриарх Максим не успя да реши. Те започнаха да се увеличават към края на неговия патриаршески мандат, когато силите му вече отпаднаха. Например все още не е преодоляна провинциалната изолация на нашата църква. Тя не общува с останалите православни църкви, с изключение на руската. Нямаме никакво общение с тях, а поради това и нивото на религиозната грамотност на църковната общност в България е на доста ниско ниво. Това също трябва да се преодолее.
Това не е упрек към патриарх Максим. Никой от нас не си представя, че при толкова тежки вътрешни проблеми между архиереите през годините той би могъл да реши и другото. Не е по силите на един човек", пише професорът.
С твърдост и смирение дядо Максим запази единството на църквата. Неговата кончина я изправя пред нови рискове и изпитания, коментира "Сега".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!