Мащабна сделка с близката до Ахмед Доган и ДПС групировка, ръководена от Ирена Кръстева, одобри днес Министерският съвет.
Целта е строеж на нова сграда на Националната агенция за приходите (НАП), за което щяло да бъде учредено публично-частно акционерно дружество с дял на държавата под 50% съвместно с "Издателско-полиграфичен комплекс Родина АД", София.
Собственик на ИПК е дружество "Обединени български вестници", която е част от медийната групировка, ръководена от Ирена Кръстева. Това са вестници, телевизия и онлайн медия, които Кръстева, бивша директорка на Българския спортен тотализатор, купи - едни от Петьо Блъсков, други - от Любомир Павлов или от други лица.
Става дума за огромната недовършена и отдавна рушаща се сграда, някога предназначена за комплекс на вестник "Работническо дело", на 7-и километър на бул. "Цариградско шосе" 113 А. Там е и печатница "Родина", която е съсобственост на държавата и на ИПК. Общата площ на терена е 40 дка.
Държавата щяла да участва в дружеството с апорт на три свои масивни сгради в центъра на столицата, дадени за ползване на Министерството на финансите, с разгърната площ 11 500 кв м. Това са сградите на бул. "Дондуков" 52, на ул. "Аксаков" 21 и на ул. "6 септември" 10. Във вноската влиза и държавният дял от терена на бул. "Цариградско шосе".
Ирена Кръстева участва със собствеността си в ИПК плюс парична вноска, равни на апорта на държавата. Тя се задължава да построи сграда за нуждите на НАП на мястото, където е ИПК, с разгърната площ 50 хил. кв. м.
Според правителствената информационна служба пазарната оценка на апортираните имоти, извършена от лицензиран оценител, е 83,333 млн. лв. Оценката на имота на ИПК "Родина" с право на строеж е 22, 906 млн. лв.
Разликата между оценките на недвижимите имоти в размер на 60,427 млн. лв. щяла да бъде внесена от съучредителя ИПК "Родина" като парична вноска в капитала на съвместното акционерно дружество с държавно участие.
След завършването на строежа съвместното дружество щяло да бъде прекратено чрез ликвидация, а имуществото - разпределено между акционерите. Идеята е по този начин държавата да придобие собствеността върху новоизградената административна сграда за нуждите на НАП заедно със съответния урегулиран поземлен имот, чиято пазарна стойност, според правителственото съобщение, "се очаква да надхвърли стойността на апортираните от държавата сгради с разгърната застроена площ 11 500 кв. м."
Новата сграда трябва да бъде с разгърната застроена площ 50 хил. кв. м и "да отговаря на всички изисквания за административна сграда от клас "А". В нея ще могат да се настанят всички поделения на приходната администрация, които са в София.
"Този въпрос беше обсъждан два пъти на заседание на правителството, няколко пъти беше отлаган, за да можем да получим изчерпателна информация", каза днес министър-председателят Сергей Станишев. Представената от министъра на финансите Пламен Орешарски допълнителна финансова оценка била достатъчно убедителна.
Въпросът е, че не може да се каже какво ще се случи, ако частният инвеститор не успее да се събере средствата за строеж на сградата на НАП, колко време ще трае строителството и какво ще стане, ако цената излезе по-висока, коментират наблюдатели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!