Около 50% от българите през миналата година са научавали ежедневните новини през интернет, докато средният дял за ЕС е 40%.
Това сочи изследване за медиа потреблението Mediascope Европа за 2012 г.
Според данните от него българите са 16 часа седмично в интернет при средна стойност от 14,5 часа за ЕС.
Изследването беше цитирано по време на дискусията, озаглавена "Дигиталният дневен ред и новите медии: Ролята на партиите и гражданското общество".
Организатор на събитието е сдружението "Интерактив Адвъртайзинг Бюро (IAB-България).
Участниците в срещата, сред които и представители на основни политически партии, обсъждаха влиянието на интернет върху комуникациите, политика и бизнеса и защитата на личните данни в Световната мрежа.
Според цитираното изследване 37% от ползващите интернет в нашата страна участват във форумите, докато в ЕС това се прави средно от 16% хората.
Коментари у нас се правят от 23% от хората онлайн, а в ЕС - само от 8%, сочат данните.
В Световната мрежа феноменът човек-медия става все по-актуален - цензурата е невъзможна, но пък има опасност от заблуди, защото достоверността на информацията трудно може да се провери, заявиха участниците в срещата.
Според тях анонимността на участниците във форумите и на коментаторите обаче е илюзорна - ако някой иска, може да проследи през IP адреса на компютъра кой е автор на определен материал или коментар.
Ползването на "мотивирани" участници във форумите от страна на партии или други организации за прокарване или отхвърляне на определена теза беше прието за нормално от повечето участници в дискусията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!