Въпреки увеличението на международните новини спрямо март, пряко следствие от отразяването на две събития с изключително висок международен отзвук: земетресението в Италия и епидемията от свински грип, политическото запазва относителния си обем и намалява само с 1%.
Но политическите новини натрапчиво се преплитат с новините за произшествия.
Потвърждава се изводът, че преизборната битка няма да се води на ниво представяне и аргументиране на позиции и политически програми, а чрез
компромати, критики и лични нападки.
През април редица политически субекти се оказват замесени в криминални афери или са предмет на разследване. Медиите отразяват няколко големи криминални сюжета с участието на действащи политици.
Особено показателен е случаят "Йосич", който силно напомня за някогашните ожесточени компроматни войни и генерира множество публикации. Ефектът от тях обаче, като че ли не постига целта си да дискредитира основния опонент на БСП и ДПС, нещо в което те са директно обвинени, а по-скоро обгръща Бойко Борисов с ореола на мъченик - несправедливо обвинен и дори застрашен от покушение. Политическият "балон" се спуква от само себе си.
Други криминални сюжети с по-краткотрайно медийно битие (но затова пък от по-висока обществена важност) се оформят около неправомерните действия на държавни институции (ДАНС погна министерството на Ники Василев), новите непрозрачни сделки и скандални заменки на терени (Кабинетът пусна скандалната сделка с Ирена Кръстева, Терени край морето за гори в балкана заменяла държавата тази година), отвличанията на бизнесмени като политически проблем (Миков: Полицаите не отвличат, медиите пречат), разследванията и съдебните процеси срещу политически фигури (Румен Петков оправдан, Прокуратурата прекрати разследването за смъртта на Ахмед Емин).
В челната петица и през април
най-споменаваните политици са Сергей Станишев и Бойко Борисов,
показва анализа.
Като "Война на всички фронтове" медиите определят акцията от страна на БСП срещу Бойко Борисов. В един ден кметът е обвинен за връзки с международния гангстер Сретен Йосич едновременно с декларацията на премиера Сергей Станишев, че правителството обявява кризисно положение в столицата, заради неспособността на Борисов да се справи с боклука.
Акцията срещу кмета се превръща отново в задочен спор, който осигурява и на двамата опоненти поле за размяна на взаимни нападки и, в крайна сметка, увеличена честота на медийно присъствие.
Ожесточеността към управяващите партии в лицето на БСП и ДПС се наблюдава и при останалите, заявили себе си като десни, партии. За проблема с регистрацията на СДС са отново обвинени БСП и ДПС, но в самите редици на СДС се разраства сериозен конфликт, който дискредитира "Коалицията на надеждата.
Не липсват и позитивни послания, излъчвани от лидерите на Синята коалиция.
Определението "война на всички фронтове" звучи особено сполучливо и при обособяване на тематичен кръг около още един от основните играчи в дясното политическо пространство - създателя на консервативния проект РЗС Яне Янев.
От 13-а позиция през март Яне Янев се изстрелва на четвърта през април
сред най-споменаваните политици, при това най-често в ролята на субект, даващ оценка. Според експертите Янев дължи на медиите придвижването си нагоре и се очертава като втория опозиционен политик след Борисов.
Докато СДС се раздира от външни и вътрешни политически проблеми, а Станишев и Борисов водят своята война за боклука на София, Янев никак не си губи времето.
Между подхвърляните периодично компромати срещу управляващите Янев успява да създаде собствена парламентарна група и то най-вече за сметка на групата на. Друга сериозна победа за новосформираната партия е собствен представител в ЦИК. Освен това РЗС дава сериозна заявка за участие в следващия парламент и успява да се сдобие с международна подкрепа.
Част от партиите регистрират медийна активност посредством реакциите си "за" или "против" Закона за изборите. Една от тях е "Атака" и нейният лидер, които за първи път от два месеца насам попадат в новините.
И ДПС попада в тази графа - Движението излъчва собствени послания, а не присъства опосредствано, както в предишните месеци.
В Новините през април все по-отчетливо се очертават основните претенденти за парламентарно представителство. След отчетеното разрояване на политически субекти, политическото ветрило отново се затваря и в него намират място само основните политически партии като БСП, ГЕРБ, ДПС, СДС, НДСВ. Изключение прави Движение „Напред", което попада в новините опосредствано, чрез емблемата на партия "Лидер" - Христо Ковачки, и то с информация, че коалицията се е разпаднала.
Колкото до съобщенията, които водещите партии излъчват, те са неясни и вяли, лишени от предизборен плам.
Обобщените изводи:
Регистрираният през март повишен медиен интерес към политическото се запазва и през април, въпреки силните международни събития и вероятно ще остане стабилен поне до изборите.
Медийното внимание към политиката е привлечено предимно от няколко криминални сюжета, с участието на действащи политици.
Новините през април очертават една политическа „война на всички фронтове", в която е все по-неясно кой с кого играе.
Собствено предизборните теми и послания остават не само в сянката на вниманието на медиите, но и на самите партии.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!