З а законодателство, което да гарантира наличието на плурализъм в медиите в рамките на ЕС, настоява подписка на Европейската гражданска инициатива за медиен плурализъм" (ЕГИМП).
Европейската гражданска инициатива е инструмент за пряка демокрация в ЕС, който дава възможност на гражданите да отправят законодателни предложения до европейските институции, ако съберат 1 млн. подписа в минимум седем страни от Съюза. Всяка страна има квота от минимум подписи за валидност, като за България това са 13 500.
"Прекият ефект, който се постига при събиране на 1 млн. подписа в ЕС, а именно – европейско законодателство за защита на медийния плурализъм (подробности за мерките и ефектите им – тук). От него ще се ползват и българските граждани", обясни за Vesti.bg Димо Господинов от MoveBg.
"Косвеният ефект е не по-малко важен – събирайки голям брой подписи, да дадем ясен знак на Европа и нашите политици, че медиите имат проблем в България и той трябва да се решава. По повод тази европейска инициатива, можем да обърнем внимание на важните медийни теми у нас и да потърсим техните решения. Именно това прави и MoveBG в момента", посочи Господинов.
В момента се провежда активна кампания в 11 страни от ЕС, между които и България. MoveBG е партньор на инициативата в България, като подготвя и реализира програма с която да промотира това благородно дело.
Какви са целите
ЕГИМП изисква от институциите законодателство, което да гарантира наличието на плурализъм в медиите в рамките на ЕС. Като под "плурализъм" се разбира множество, разнообразие на идеите, които се предлагат в общественото пространство.
Петте идейни колони на инициативата са: 1) Мерки срещу концентрацията на медийна собственост и контрола върху рекламата; 2) Независимост на медийните регулатори от политическата власт и корпоративни интереси; 3) Нови дефиниции на „конфликт на интереси“, за да се предотврати практиката медийни олигарси да заемат високи политически длъжности; 4) Европейска система за мониторинг и контрол на прилагането на законодателството; 5) Нови правила и утвърждаване на добри практики в отношенията журналист-издател.
Как можете да се включите
До момента около 4 500 българи са подкрепили инициативата:
директно на сайта на Европейската комисия те са около 2000, а на сайта на платформата www.mediainitiative.eu/bg, както и с подписи на на ръка инициативата са подкрепили около 2500 души.
Инициаторите препоръчват на всички да се подписват на сайта на комисията, защото там има най-голяма сигурност за данните им.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!