Българските политици трябва да работят заедно, за да не бъде тласната страната по-дълбоко в кризата.
Това каза президентът Росен Плевнелиев в интервю за Ройтерс.
Агенцията припомня, че бурни демонстрации принудиха правителството да подаде оставка миналия месец и продължава - След протестите заради държавната корупция и цените, поставяни от енергийните монополи, най-бедната страна в Европейския съюз е изправена пред предсрочни избори през май, които почти сигурно ще доведат до парламент без абсолютно мнозинство.
Президентът Плевнелиев призова всички партии да отворят листите си за реформаторски-ориентирани политици, които не са зависими от сенчести бизнеси, за да се избегне избухването на протестите отново.
"Най-голямата ми надежда е, че отговорни политици
ще сформират правителство.
Безотговорните политици биха играли партийните си игри", казва Плевнелиев в интервюто.
Изборната несигурност, съчетана с обещания за увеличаване на разходите с цел уталожване на гнева на протестиращите, породи съмнения дали България ще се придържа към стриктната си фискална политика (бюджетният й дефицит бе едва 0,5 на сто от националния продукт миналата година), необходима за запазване на доверието към валутния борд, посочва Ройтерс.
Според президента това не е опция.
"Това правителство може да направи много неща, но
едно не
може да направи - да промени бюджета или да излезе извън
рамката.
Това няма да се случи", казва държавният глава. Докато икономиката се възстановява от дълбока рецесия и безработицата достигна на най-високото си равнище от осем години насам - 12%, правителството няма много място за маневриране.
Плевнелиев, чиято роля е до голяма степен церемониална и който беше също толкова мишена за протестиращите, колкото и партийните политици, назначи технократска администрация, която да изведе България до изборите, и обеща, че тя ще работи, за да помогне на най-нуждаещите се в страната със средна месечна заплата от 400 евро.
И десноцентристката партия ГЕРБ на бившия премиер Бойко Борисов, и социалистите набират около 20% в проучванията на общественото мнение, така че победителят в изборите почти сигурно ще се нуждае от коалиция, за да управлява, но ГЕРБ и по-малки партии изразиха резерви срещу сътрудничеството с други.
Ако стигнем до задънена улица на следващите избори, това ще задълбочи още повече кризата в страната,
казва Плевнелиев, бивш министър на инфраструктурата в кабинета на Борисов, който спечели изборите през 2011 г. на гърба на неговите усилия да модернизира остарялата и изровена с дупки пътна мрежа на България, припомня агенцията.
Според него без значение дали ще има коалиционно правителство или програмно правителство или голяма коалиция, това е по-добър сценарий за България, отколкото насочването към нови избори, завършва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!