Ки исията по досиетата (comdos.bg) публикува нови имена на агенти и служители
на бившата Държавна сигурност в допълнение към вече обявените на 9 декември 2009 г.
Комисията сега е проверила 175 лица от 16 печатни издания по силата
на закона - собственици,
директори, заместник-директори, главни редактори, заместник главни редактори,
членове на редакционните съвети, политически коментатори и водещи на рубрики.
Сведенията от тези редакции са били предоставени по-късно на комисията.
Както и преди, по силата
на чл. 26, ал. 4 от закона, не са били проверявани лицата,
родени след 16 юли 1973 г.
Известните имена, които сега се появяват за
първи път като някогашни агенти са Петко Бочаров, собственикът на "Стандарт" и на футболен клуб "Левски" Тодор Батков, Христо
Троански - член на редакционния съвет на в. "Про&Анти", Георги Готев, работил в "Стандарт" и "Сега", Спиридон Спиридонов от в. "Българска армия", Валентин Бояджиев от "Уикенд", "Шок" и "Галерия".
За пореден път излизат имената на обявявани преди агенти: Кеворк Кеворкян, Валери Найденов, Васил Станилов, Евгений Станчев,
Навършващият на 19 февруари 91 години Петко Бочаров е бил "секретен
сътрудник - агент" (с псевдоними Найденов,
Борисов, Иванов) от 1946 до 1982 г. Вербуван
е бил през 1946 г., възстановен - през 1950, регистриран - през 1964, снет от оперативен отчет - през 1982 г.
Той сам обяви в статия във в. "Труд" на 27 февруари 2008 г., как е бил вербуван и как и защо е сътрудничил:
"Ще се почувствам наново омърсен, ако взема сега да обяснявам колко любезно лично аз бях навремето посъветван да сътруднича. Но да, бях сътрудник с подписана клетвена декларация, че и на най-близките си няма да кажа.
Началото беше преди петдесет и шест години, а когато престанаха да ме търсят, бе преди четиридесет години. Сега научавам термина "свален от отчет". Свален, ама все нещо останало, нали я картонче, а нещо друго, така че петното "агент" няма да ме отмине.
Тогава защо пък да не поема аз инициативата и да си го лепна сам, просто за да видя как зяпват лешоядите.А тези, които ме познават, знаят, че никому не съм сторил зло и че няма нищо, от което да се срамувам.
А на другите, които биха се запитали защо съм се съгласил с любезната покана да сътруднича, ще им препоръчам да намерят някой дядо или баба, учили и завършили преди войната Американския колеж (като мен) и все още неизкуфели (като мен), и да ги питат какво е било у нас през 1952 г., например..."
А в едно интервю каза: "Не съм бил агент - оцелявал съм през тези години, оцелявал съм. Ако
колегата ти седи с теб на една маса, споделя и чака и ти да споделиш
нещо, пък после тича да те наклепа - това е доносник".
Както и при предишни проверявани, някои от
сега обявените са били сигурни, че документите им за вербовка и сътрудничество
са били унищожени в началото на 1990 г.
При сегашната проверка най-много са обявените
имена от вестник „Дума": Евгений Станчев (бивш главен редактор), Тодор Коруев
(зам.главен редактор), Владимир Н. Груев (зав. Отдел „Спорт"), Петър Манджуков
(бивш собственик), Алберт Рахов Аврамов
(редактор).
Комисията не е намерила основание да публикува имена на хора от вестниците "Култура", "Гласове", "Новинар", от сп. "Правен свят".
Проверката на печатните медии продължава, напомнят от комисията.
Както е известно една значителна част от агентите на комунистическите тайни служби в четвъртата власт остават скрити, заради законовото ограничение, специално наложено от мнозинството на тройната коалиция (БСП-ДПС-НДСВ) в 40-то Народно събрание.
Това решение не позволява обявяването на сътрудници, работили за медиите преди 2006 г. Онези агенти, които в периода 1990 - 2005 г. са работили като журналисти и са имали възможността да манипулират обществото, няма да бъдат обявени.
Според Евтим Костадинов, председател на Комисията, "това е добър пример за възможност за разширяване на полето на действие на закона, защото при сегашното положение не може да се говори за пълно отваряне на досиетата".
Законът предвижда проверките за заемащите публични длъжности като членовете на Министерския съвет, Народното събрание, съдебната власт да започват от 1990 г., докато за извършващите публични дейности - от 2006 г.
Заради това разграничение не могат да бъдат проверени например ръководители на фалирали банки, социолози и бивши журналисти, които вече не извършват дейност, попадаща в обхвата на закона.
Петко Бочаров е работил за ДС 36 години
Комисията сега е проверила 175 лица от 16 печатни издания, които са предоставили сведения по-късно
17 февруари 2010, 15:33
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!