Усвоили сме само 16% от еврофондовете, информира "Пари". От всички предоставени от Евросъюза средства по предприсъединителните фондове и 7-те оперативни програми за периода 2007-2013 г. до април 2009 г. сме усвоили само 2,6 млрд. евро.
Това съобщи Евгени Чачев, досегашен депутат от ДСБ, по време на експертния икономически форум "Глобалната икономическа криза и реалният сектор".
Така от общо 16,1 млрд. евро, обещани ни от ЕС, усвояемостта е под 16,5%, което е изключително малко за двете години, през които сме членове на Евросъюза, коментира Чачев.
Падат наемите на жилищата, пише на първа страница "Труд". Свръхпредлагане засили надолу наемите на квартири. Най-търсеният вид жилища - двустайните, поевтиняват в София, Варна и Пловдив.
За 250-260 евро вече се намира дом в приличен столичен квартал, а преди година преговорите тръгваха от 290-300 евро.
На пазара се появяват стотици нови апартаменти, построени в последните години и купени с цел инвестиция и рентиерство. Наемите падат и заради затруднената икономическа обстановка. Пазарът отразява очакванията за доходите на населението, а там новините не са добри.
Безплатните лекарства са на път да изчезнат, алармира "Сега". Редица хронично болни може да останат без безплатни лекарства, поети от здравната каса, които им се полагат по право за около 2/3 от общо 313-те напълно платени от НЗОК медикаменти.
Оказва се, че пациентите си доплащат. При това напълно законно, след като на 1 юни влезе в сила позитивният лекарствен списък, а производителите на тези лекарства имат право да искат доплащане. Освен това аптеките са на път да се откажат от договора с касата за продажба на тези препарати, защото нямат финансова изгода.Кой как ще бори кризата, коментира "Труд". В програмите на партиите и в изказванията на политици и някои представители на бизнес организации намираме, с малки изключения, предимно голо отрицание на правителствените политики, а не принципно различни мерки за противодействие на кризата.
Големият плюс за правителството и партиите в него е, че на практика показаха правене на политика, която запази и укрепи стабилността като условие за висок икономически растеж.
Въпреки голямото говорене за ефективни политики и бързо извеждане на България от кризата програмите на ГЕРБ и на сините с нищо не впечатляват и категорично губят при сравнение с провежданата антикризисна политика на правителството.
Ключов акцент и в двете програми е намаляването на осигурителната вноска, а при Синята коалиция - и на ДДС. Изследване на Световната банка обаче показва, че в условията на рецесия най-ниска е ефективността на мерките в данъчната политика.
Доган продължава да говори като "инструмент" на властта, пише "Сега".
Въпреки грандиозния скандал, който предизвика миналата седмица, лидерът на ДПС Ахмед Доган продължава да говори от първо лице, вживявайки се в "инструмент" на властта, който разпределя порциите от финансирането в държавата.
В поредица от предизборни срещи в края на миналата седмица Доган призоваваше електората да се разширява и да му осигури повече мандати.
Във видеоматериала от с. Кочан той обясни, че от депутатите нищо не зависи, но му трябва по-голяма бройка, за да има по-голяма квота от участието във властта. Така на практика той се превръщал в инструмента за разпределение на парите чрез министрите си.
"Аз ли, мъж 70 кг, съм караконджулът на тая държава", е озаглавено интервюто в "24 часа" с лидера на ДПС Ахмед Доган.
Ще подкрепим Бойко и без наши министри, заявява в интервю за "Стандарт" лидерът на ДСБ Иван Костов. Той посочва, че ако ГЕРБ избере Синята коалиция за партньор, те ще поставят три условия: "за определен период от време да възстановим доверието и достъпа до европейските пари, да изтрием тези ужасни доклади от Брюксел, да покажем, че сме ликвидирали политическата корупция и имаме механизми да не я допускаме повече в управлението".Костов отбелязва, че от ДСБ не настояват на всяка цена да участват в правителството, което подкрепят.
Станишев: Борисов и Костов ще разпродадат всичко държавно, пише "Труд".
"Ние предупреждаваме хората за плановете на Борисов и Костов за тотална разпродажба на всичко, което е останало собственост на държавата. Това бе основната линия на политиката на Костов от времето на неговото управление."
Това заяви вчера премиерът Сергей Станишев във Варна. И добави: "Когато говорят за плановете на бъдещата коалиция на Борисов и Костов, чули ли сте някой от двамата да опровергава думите ми? Не! Не го отричат защото това всъщност е техният план."
Не изключвам коалиция с ГЕРБ - позицията е на Касим Дал, заместник-председател на ДПС. В интервю за "Дневник" той посочва, че при всички случаи бъдещата управляваща коалиция няма да е тройна, а ще е от повече партии.
Освен "Атака" нищо друго не изключвам, отговаря Дал за бъдещите партньори на движението. Той призовава политическите сили да се обединят около общите цели за интереса на България и да направят максимално бързо правителство.
"Генерала: Жена премиер в моя мандат? Не знам", е заглавие от "Труд".
"Задължително е България да има жена премиер, ако сме европейска държава. Дали ще стане в моя мандат - не знам. На 5 юли вечерта вероятно ще говорим и на тази тема." Така вчера в София столичният кмет и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов коментира информации, че партията му е разговаряла със заместник-шефката на Световната банка Кристалина Георгиева за участие в бъдещото правителство.
"Слушам сърцето си, има синя вълна", казва в интервю за "Труд" Мартин Димитров, лидер на СДС и съпредседател на Синята коалиция. И припомня: "Социолозите първо ни даваха на евровота 100 000 гласа, после максимум 150 000. Имаме 205 000. Сега очакваме над 100 000 само в столицата.
Потенциалът ни за растеж е голям. Условията на криза ще налагат всеки ден тежки решения. Ние имаме и хората, и програмата за това. Моето очакване е, че след година отново ще бъдем основната политическа сила. Дали трябва да се прави партия? Аз смятам, че коалицията е добър формат, в някакъв смисъл е и взаимен контрол."
VII реактор в "Козлодуй" ще е по-евтин от АЕЦ "Белене", казва в интервю за "Сега" Валентин Стоянов, съавтор на икономическата програма на Синята коалиция, мажоритарен кандидат за народен представител за Враца.
Преди дни Стоянов разкри, че има две мощни компании, които са готови да строят още ядрени реактори в АЕЦ "Козлодуй". По думите му изграждането на VII реактор е изключително важен проект, който ще разшири "тежестта" на област Враца на икономическата карта на България.
В Козлодуй има лицензирана площадка, разпределително устройство, електропроводи, изобщо цялата необходима инфраструктура. Което означава, че сравнен с "Белене" този проект може да стане много по-бързо и много по-евтино. Освен това се очаква и откриване на 3500 работни места.
Пълно тото с коалициите - около това се обединяват петима социолози. Пред "Стандарт" те предричат, че осем партии ще влязат в новия парламент, а пет от тях ще правят кабинет.
Според Васил Тончев от "Сова Харис" след изборите ще преобладава десноцентристкото мнозинство и най-вероятно ГЕРБ и Синята партия ще съставят правителство.
Живко Георгиев - "ББСС Галъп", допуска, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов ще изпълни обещанието си да не иска мандат за съставяне на кабинет, ако няма пълно или почти пълно мнозинство. При това положение вече са възможни всякакви конфигурации за бъдещото правителство.
Няма да допуснат "Атака" във властта, категоричен е Юрий Асланов от Афис. Мира Радева от МБМД предупреждава, че купуването на гласове обърква прогнозите. На ГЕРБ трябват поне трима съюзници, изчислява Кольо Колев от Медиана.
Според него изключително трудно ще бъде да се състави следващото правителство. ГЕРБ заедно с Иван Костов няма да са в състояние да постигнат мнозинство в парламента. Дори към тях да се присъедини НДСВ пак е невъзможно да съберат 121 депутати.
Рекорд! 52-ма наблюдатели на изборите, отбелязва "24 часа". Рекорден брой чужди наблюдатели се очертава да има на предстоящите избори у нас. До момента ЦИК е регистрирала общо 52-ма представители на международни организации и държави.
По искане на външно министерство последно късно в събота са допуснати 19 депутати от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.
Преди дни от ПАСЕ предупредиха, че ако не получат покана, България може да бъде санкционирана, включително с поставяне под съмнение надеждността на националната делегация в асамблеята.
Един на 25 българи би продал гласа си, отбелязва "Труд". Това показват резултатите от проучване, извършено от НЦИОМ сред 1000 души. Правено е по поръчка на асоциация "Прозрачност без граници" и беше представено вчера.
"На пръв поглед 4 на сто не е голям процент, но той може да се окаже спънка за създаването на следващото правителство или пък да доведе до прегрупиране на основните сили в парламента", коментира Ваня Нушева от "Прозрачност без граници".
Водеща причина за хората, потвърдили, че са съгласни с търговията на вота, е бедността - такъв отговор са дали 27,5% от тях.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!