Софийската градска прокуратура е повдигнала обвинение срещу пет вещи лица за неверни и многократно завишени пазарни оценки на имоти, отчуждени за строежа на метрото, пише "Труд" под глава.
Изданието се позовава на кмета Бойко Борисов, който получил писмо от градския прокурор Николай Кокинов.
Маргарита Костова, Десислава Ненчева, Мария Ангелова, Йоланда Недева и Росен Пандев са участвали в оценяването на два имота при съдебни дела.
Най-драстичен е случаят със 129 кв. м до метростанция 13, които са били оценени на 732 800 лв., или 5680 лв. на квадрат. Делата се водят от частниците срещу общината. Оспорват се основно оценките на терените.
От обвинителния акт става ясно, че всяка следваща оценка е вдигала цената на земите с проценти, далеч по-високи от ръста на пазара.
Държавата може да загуби най-големия си имот зад граница - Центърът на промишлеността в Москва, пише "Стандарт", като се позовава на "Медиапул".
Според изданието със заповед на министъра на икономиката Петър Димитров е променен устройственият правилник на центъра, с което се отварят вратички за сделки с имота.
Според изданието заповедта била издадена, за да бъде спасена шефката на центъра Малина Божинова - снаха на Георги Божинов. Срещу нея изпратили сигнали за нарушения наематели в сградата и по случая била разпоредена проверка на ДАНС.
На първа страница "Монитор" пише, че кметът на Тетевен Николай Павлов е дал повече от 4,1 млн. лева на организационния секретар на ГЕРБ за столичния район "Лозенец" и кандидат-депутат от партията Едуард Стойчев.
Част от парите били за консултантски проект за ремонт на водоснабдителна мрежа, други - за проучване и инвестиционен план, имало и други проекти.
Автоджамбази отмъкнали под носа на семейство турци порше, заедно с детето в него на паркинга пред "Макдоналдс" на "Цариградско шосе" в столицата, пише "Телеграф" под глава.
Крадците подкарали колата към Пловдив и след 3-4 километра изхвърлили детето в движение, а то по чудо не пострадало. Семейството живеело във Франция и минавало транзит през страната ни. До края на вчерашния ден джипът не бил открит.
"Стабилно правителство без БСП не може да има. Август ще бъде месецът на отрезвяването за много самонадеяни политици." Това казва в интервюто в "Труд" председателят на БСП-София Румен Овчаров.
Според него съставянето на кабинета ще бъде още по-трудно и от 2005 г. - още по-трудно ще се преглътнат клетвите и заклинанията, агресията от кампанията.
В отговор на въпрос Овчаров казва, че "анти-ДПС истерията в София ще удари БСП".
"Приказките на Доган доведоха до истеризация на говоренето анти-ДПС. Това е директно насочено и срещу БСП, защото ние сме в коалиция с ДПС", посочва той.
Доган каза, че държи финансирането, за да няма неразбрали в БСП, казва столичният кмет и неформален лидер на ГЕРБ Бойко Борисов в интервю за "Новинар".
Той твърди в отговор на въпрос, че в сравнение със Сергей Станишев има всички предпоставки и опит да стане премиер.
Бяхме смели и успяхме да подобрим бизнес климата, да постигнем едни от най-високите темпове на икономически растеж и да увеличим доходите значително повече от растежа на икономиката, казва министърът на икономиката Петър Димитров пред "Труд".
За последните години реалният растеж на БВП беше устойчиво над 6 на сто, а кумулативният растеж е 19,7 на сто. Средната работна заплата нарасна с 84% - от 315 лв. през август 2005 г. до 579 лв. през март 2009 г., посочва той.
По думите му най-голямо влияние върху бизнес климата са оказали данъчните реформи, които това правителство и парламент имали волята да проведат.
Целта беше не просто да намалим данъчната тежест, а да станем най-атрактивни за инвеститорите - на Балканите, в Европа, в света, казва министърът.
Според бившия министър на икономиката Лидия Шулева (отново в "Труд") обаче забавянето на реформите в публичния сектор и непоследователността в икономическата политика са довели до изчерпване на възможностите за растеж на икономиката и доходите.
По думите й голяма част от парите от продажба главно на недвижими имоти, са отишли директно в потребление на преобладаващо вносни стоки, с което е подпомогната не родната, а чужди икономики.
Сред най-важните фактори, стимулиращи икономическото развитие, е инфраструктурата. Шулева подчертава:
"Пълният провал на правителството в тази област, довела до позорното клеймо на България като най-корумпирана в ЕС страна, е станало причина за спиране на всички еврофондове за изграждане на инфраструктурни обекти. Това в следващите години ще има най-силно възпиращ ефект както върху инвестициите, така върху растежа".
"Класа" помества интервю с вицепремиера по еврофондовете и водач на листата на Коалиция за България в Русе Меглена Плугчиева под заглавие "Няма спрени нови европари".
"Конкурентни сме с всички партии" е заглавието над разговора там с Весела Лечева - мажоритарен кандидат на КБ в Перник. Гордея се със законите, по които работих, казва пред изданието кандидатът за депутат от ГЕРБ в столицата Лъчезар Иванов.
Разсъждавайки в "24 часа" "За разликата между Вежди и Лютви" Ива Петрони пише, че "олигарсите от ДПС отдавна са загубили уважение към хората; държавата и българските партии са абдикирали тотално от района на Кърджали" и че това трябва да бъде спряно в името на морала.
Тодор Чуров е новият посланик на България в НАТО, пише "24 часа". Според изданието заместник-външният министър е бил освободен от премиера Станишев, за да поеме новия си пост.
Премиерът все още не е освободил заместник-външния министър Любомир Кючуков, който получава президентски указ да стане посланик в Лондон, добавя изданието.
Според материала е възможно той да остане да ръководи министерството, ако няма съставено ново правителство, а министър Ивайло Калфин трябва да поеме задължението си на евродепутат.
Мониторинговият механизъм на Европейската комисия за България може да продължи, заяви вчера пред журналисти посланикът на Швеция у нас Пол Бейер, цитиран от "24 часа".
На 1 юли страната му пое председателството на ЕС. Домашното, което не е написано, трябва да се направи, казва посланикът. По думите му механизмът на проверка и сътрудничество е полезен както за България, така и за ЕС.
Под заглавие "Бокова дала Пирин в ЮНЕСКО" "24 часа" пише, че дискредитирането на българския туризъм достигнало връх на годишната среща на Комисията за световно наследство към ЮНЕСКО от 22 до 30 юни в Севиля.
Според твърденията на кметовете на Банско, Добринище и Разлог, на форума Ирина Бокова, кандидат за шеф на ЮНЕСКО, представила доклад, на базата на който са поискани санкции срещу България.
В декларация те посочват, че твърденията й са подкрепени само от "самозвани еколози", а планинският туризъм има огромно значение по време на криза за запазването на работните места.
Бокова посочва, че става дума за голямо недоразумение и че докладът е внесен от министъра на екологията, както и че с него не се ограничава икономическата дейност, а тя "става съответна с конвенцията за опазване на Световното културно наследство".
Когато преди години паркът е влязъл в списъка на световните природни обекти, там не са били отбелязани много от съществуващите днес съоръжения. За да не изгуби паркът статутът си на природен паметник, трябваше да се промени картата, посочва тя.
Не купувайте и не продавайте своите гласове, призовава в интервюто в "Труд" с посланичката на САЩ в София Нанси Макълдауни.
"Всеки, който го е грижа за България, а аз съм една от тях - като приятел и съюзник, няма търпение да види по-голям прогрес в борбата с корупцията и организираната престъпност", акцентира тя.
Новото правителство, което ще бъде сформирано, ще има възможността и истинската отговорност да се захване с борбата срещу тях; то може да го направи, като излезе с ясна и категорична стратегия - планираме да направим това и за толкова време, а после да се държи отговорно пред себе си, а и пред обществеността, за изпълнението на целите си, посочва дипломатът.
"Тъжно ми е, че си тръгвам толкова бързо" е заглавието над интервю с нея в "24 часа".
Вторият по богатство в арабския свят - саудитският принц Алуалид бин Талал, ще инвестира в изграждането на суперлуксозен хотел у нас, пише "Труд".
Вчера президентът Георги Първанов връчи на принца орден "Мадарски конник" първа степен. Алуалид бин Талал заяви, че имало голяма вероятност бъдещият хотел да е в София, но не било изключено да бъде и някъде по Черноморието ни.
Държавното управление на България е сред най-слабите в Европа, а демокрацията все още не е установена необратимо и не е достатъчно жизнена.
Това са двата основни извода от публикуваните в един ден в сряда доклади на Световната банка и базираната в САЩ неправителствена организация "Фрийдъм хаус", цитирани под глава в "Дневник".
"Фрийдъм хаус" отчита, че през миналата година България е изостанала или не е отбелязала напредък по много от важните показатели за състоянието на демокрацията.
Най-видно е това при борбата с корупцията и независимостта на медиите. В годишния си доклад "Страни в преход" експертите на Световната банка заключават, че през 2008 г. България е имала най-неефективното правителство за последните 10 години.
По качество на държавното управление и контрола върху корупцията страната е сравнима с европейските държави извън ЕС, като по върховенство на закона е зад Черна гора, посочва докладът, цитиран от "Дневник".
МВФ не ни е "лошото момче", пише в "24 часа" финансистът Емил Хърсев. Затова споразумение с Фонда, който да играе тази роля, не ни трябва; пък и апокалипсис с бюджета няма да има, добавя той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!