Гц цкото правителство закри каналите на обществената телевизия ЕРТ, предизвиквайки вълна от протести в страната. Това може и да е краен жест, но много радио-телевизионни компании в Европа са принудени да затягат коланите, за да оцелеят в кризата, съобщава Франс прес.
В Испания консервативното правителство, подело небивали мерки за икономии, предвиди миналата година 204 милиона евро съкращения за Испанското радио и телевизия (rtve.es). Средствата, които медията получава от държавата, бяха намалени от 535 млн. евро през 2011 г. на 331 млн.
Последва вълна от уволнения на стотици от най-известните журналисти в компанията. Това породи притеснение от всички медии, опасяващи се от затягане на контрола върху тях от страна на кабинета на Мариано Рахой.
В Португалия десноцентристкото правителство обяви намерение да приватизира част от обществената радио-телевизионна компания. Проектът предвижда продажбата на един от двата тв канала, но беше силно оспорван. През август 2012 г. ръководството на Португалското радио и телевизия (rtp.pt) подаде колективно оставка в знак на несъгласие с избрания модел за приватизация.
Полемиката се задълбочи, когато медийна група с анголски капитали изрази готовност да закупи предлагания за продажба канал. През януари правителството най-накрая обяви, че отлага приватизацията и че започва да прилага план за преструктуриране на медията, за да намали финансовата й тежест върху бюджета на страната. Засега кабинетът не е потвърдил, че предвижда уволнението на 620 души до края на идната година, което е една четвърт от служителите.
В Италия радио-телевизионна компания РАИ (rai.it) започна от 2012 г. програма за оздравяване на финансовото си състояние. Сега медията преговаря със синдикати по план за изпращане предсрочно в пенсия на около 600 служители. Медията предвижда да се откаже по различни причини, но най-вече по икономически от конкурса Мис Италия, който излъчваше от 25 години.
Във Франция обществената телевизия "Франс телевизион" (france2.fr) е с намалена държавна субсидия, паралелно с намаляване на приходите от рекламите. Държавата намали с 85 млн. евро дотацията си за телевизията през настоящата година и така сумата стана 2,45 милиарда евро.
Държавата освен това обяви, че ще намали дотацията за медийната група с още 2 процента през идните 3 години. В резултат "Франс телевизион" съобщи, че ще промени програмната си схема и вече премахна една популярна музикална програма. Ще бъдат намалени инвестициите за сериали и документални филми.
Във Великобритания Би Би Си (bbc.com), най-голямата радио-телевизионна компания в света с 22 000 служители, 54 радиостанции и 8 национални телевизионни канала, смята да съкрати 2000 работни места заради 20-процентното съкращаване на бюджета й до 2017 г.
Това означава, че годишно компанията намалява разходите си с 670 млн. британски лири (786 млн. евро).
Планът за икономии беше оповестен през 2011 г.. Той предвижда намаляване на развлекателните програми и на купуването на предавания. Медията преживя и няколко стачки през последните месеци.
В Германия медийната мрежа Ар Ер Де (ard.de) и обществената телевизия Цет Де Еф (zdf.de) бяха приканени да правят икономии. Целта е да се избегне покачването на сумите за авторските и лицензионни права, от които до голяма степен се издържат.
Другият им източник на финансиране са приходите от рекламите. Цет Де Еф трябва например да спести 75 млн. евро до 2016 г. при годишен бюджет 2 милиарда евро.
Международната медийна мрежа "Дойче веле" (радио, телевизия и сайтове), която е финансирана директно от държавата, трябва също да затегне коланите и да обедини няколко редакции в една.
Обществени медии в Европа затягат коланите
Освен в Гърция на натиск за съкращаване на разходите са подложени обществените радио- и телевизионни компании в Испания, Португалия, Франция, Италия, Великобритания и Германия
13 юни 2013, 12:25
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!