Той разказва, че градът разполага с достатъчно общински терени, които вече са трасирани и се намират в различни землища в района и населените места. "Имаме пълна готовност да предоставим на всеки, който има желание да обработва земеделска земя, по 500 кв. метра. Голяма част от терените са близо до водоеми и това е изключително удобно за мераклиите да обработват плодородната почва тук. По този начин бедните хора ще имат възможност поне да могат да си осигурят прехрана и за зимния сезон."
"За съжаление обаче тези наши съграждани, които нямат средства за оцеляването си, не проявяват никакъв интерес към възможността, която им предоставяме. Може и да не вярвате, но до момента само две семейства откликнаха на предложението ни да заработят хляба си сами чрез труд. Но и те все още не са подали документи за придвижване на процеса напред", разочаровано разказва кметът Паунов.
"Стандарт" информира, че "Душманинът на Галеви сяда в стола на Кокинов". Евгени Диков е предложен от главния прокурор Сотир Цацаров за временно изпълняващ длъжността градски прокурор на София. Вестникът напомня, че Диков е изключително опитен магистрат, известен с работата си по делата срещу Пламен Галев и Ангел Христов - "братя Галеви", Златомир Иванов-Баретата, "Килърите", Стефан Бонев-Сако, и по разследването срещу Христофорос Аманатидис-Таки. Той ще изпълнява функциите до избирането на нов градски прокурор от ВСС.
"Труд" разказва, че около 1000 души от община Неделино копаят на ръка на доброволни начала път към съседното село Долен в община Златоград. Кметът на Неделино Стоян Беширов описва досегашния тесен черен път. Тази седмица хората копаят за основите на подпорна стена и отводняване на скат.
За пускането на пътя по това трасе има готов проект от 20 г. Той е на стойност 4,8 млн. лв. и е актуализиран няколко пъти, но никой не го финансирал. От десетилетия местните мечтаят да бъде направен, за да може да се съкрати наполовина пътят им до най-близкия областен град - Кърджали, а оттам - за Хасково и Пловдив. Сега от Неделино до Кърджали пътят е около 65 км, а по новото трасе местните хора изчисляват, че ще бъде само 36 км.
Местните хора доброволно са предоставили части от имотите си за прокарването на мечтания път.В интервю за в. "Преса" началникът на Института по психология на МВР Неделчо Стойчев казва: "Досега такова чудо в МВР не е било". Стойчев, който работи в системата от 1992 г., подчертава, че случващото се не е честно спрямо хората, които не спират
да си вършат работата. "Не знам докъде ще стигнат в разследването за подслушването. Който е
сгрешил, да си понесе последствията. Аз обаче знам каква е процедурата
по прилагане на СРС. Прави се организация от 15-20 човека. Пишат се
искания, те се утвърждават, дават се разпореждания и т.н. Смятате ли, че
всички тези хора по веригата могат да влязат в сговор да правят
нерегламентирани подслушвания?! Познавам Цветан Иванов, Камен Костов и Сергей Кацаров
(трима от уличените). Абсурдно е да са го правили", казва Неделчо Стойчев.
"Монитор" пише за ученици, които настояват да участват с реални гласове при избора на директора, а стипендията им да скочи до 15% от минималната работна заплата. Това били част от исканията на Националния ученически съюз, които младежите ще заявят пред просветното министерство в следващите седмици.
"Друго наше искане е да се легализира оценяването от втори преподавател по даден предмет, за да има по-голяма обективност в оценката, както и въвеждане на предмета "Гражданско образование"”, казал председателят на Съюза на учениците Адриан Кирилов.
"24 часа" съобщава, че малки фирми в обслужващия сектор ще бъдат задължени да имат служител по защита на личните данни според директива, подготвена от Европарламента. Изискването се отнася до фирми, които имат над 500 клиенти на година.
Законът ще наложи на всяка фирма с над 500 клиенти годишно да се бръкне с около 1000 евро за този допълнителен разход и малките фирми масово протестират.
"Монитор" пише за "тежка бейби рецесия в България". "Икономическата криза удари рязко раждаемостта в Европа и нашата страна е една от най-силно засегнатите. Тя е на деветнадесето място по този показател на континента, показват последните данни на "Евростат".
Положението е най-тежко в бившите социалистически страни, които вече са членки на Европейския съюз. 1,5 е коефициентът за плодовитост в България. Средно за развитите страни в Западна Европа като Германия, Франция, Белгия и Швейцария той е малко над 1,7, докато в държавите от Източна Европа се движи между 1,2 и 1,5. Непосредствено след нас по заченати и родени деца са Унгария, с коефициент 1,23, Румъния – с 1,25, Латвия и Литва – с 1,30. Само пет страни от ЕС - Ирландия, Великобритания, Франция, Исландия и Швейцария, бележат трайно покачване на раждаемостта в последните години, като през 2012-а.
Публикация в "Капитал дейли" съобшава, че София е най-напреднала с план, в който участват 36 европейски града. В края на 2012 г. те са започнали работа по интегрирани планове за градско възстановяване и развитие, с които да привлекат европейски средства по оперативните програми. Амбицията е те да помогнат за трайна промяна на икономическото, социалното и екологичното състояние през следващия програмен период до 2020 г.
Софийският план е разработен от екипа на обединение "София ХХІ" и вече е в заключителна фаза. Столичната община вече получи одобрение от оперативна програма "Регионално развитие" за трите избрани зони за въздействие и има предложени 420 проекта на стойност 4,5 млрд. лв. в различна фаза на готовност. Около 85% от тях ще дойдат от различни оперативни програми - "Регионално развитие", "Околна среда", "Иновации и предприемачество", "Наука и образование за интелигентен растеж" и програма JESSICA за спортната и културната инфраструктура. Националното съфинансиране е 10%, а местното - 5%.
Димитър Димитров описва в "Труд" грешките, които ще бъдат допуснати (както на всички избори) при предаването на протоколите от СИК на РИК. Според експерта участието и на поканената от БСП и други партии австрийска фирма в броенето "може да се окаже интересно преживяване". "Степента на прозрачност и надеждност обаче гарантират коректността на съставяне на файловете. А дали ще им вярваме е въпрос на лично преживяване", пише Димитров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!