"Ню Йорк таймс": Пловдив - римско великолепие на изток от Италия
Източник: netinfo
26

Под заглавие "В България - римско великолепие на изток от Италия" авторитетният "Ню Йорк Таймс" публикувал в раздела Пътешествие, репортаж от Пловдив.

В един топъл ден в Пловдив (наричан Филипополис във времената на Римската империя или Градът на седемте хълма от хората, които го посещават днес) спрях да си почина в парк, където пейката е част от древна колона, и да хапна мазна баница със сирене - местен специалитет, разказва авторката Карън Лий.

И продължава:

С мен бе приятелката ми Миа Агова, дъщеря на Асен Агов, български политик, известен с ролята си в демократичното движение, помогнало на страната да се освободи от комунизма. Миа дойде от София с надежда да открие мястото, където нейният прадядо е бил застрелян през 1925 г. от хора, които са го смятали за фашист.

Семейството на Миа не е единственото в България, чиято история е свързана с Пловдив.

Един от най-старите в Европа постоянно обитавани градове, разположен на брега на Марица, Пловдив е бил неолитно селище, център на траките, а също римски културен и икономически център с бляскав театър на един от хълмовете.

След освобождението от Отоманската империя през 1878 г. Пловдив става столица на автономната Източна Румелия, преди да бъде присъединен към модерна България. Днес Пловдив е град с население от над 400 хил. души, много от жителите му работят в сферата на туризма и изкуствата.

Жителите на Пловдив се гордеят със своята история. Разхождайки се вечерта, както направихме с Миа, минавате край останките на римски акведукт и амфитеатър. Ако търсите нещо от древното римско величие на изток от туристическите орди в Италия, елате тук.

Почти всички исторически забележителности са скрити в тихите задни улички в и около Стария град - озеленен лабиринт от калдъръмени улички, антикварни магазинчета, римски руини, ресторанти и музеи. Тук можете да прекарате 2-3 дни в изучаването им, както направихме ние.

За два и половина часа тук можеш да преминеш от праисторическите времена до днес, казва Антоанета Пердикацева, куратор на къща "Недкович", с която говорим слънчевия следобед в двора, под асмата, натежала от узрялото грозде.

Построена през 1863 и частично реставрирана през 1969 г., къщата е принадлежала на известния местен търговец Никола Недкович, който използва класически български архитектурни мотиви - като украсените с дърворезба тавани, различни във всяка стая, с традиционен европейски дизайн.

Това е една от многото красиви къщи в Пловдив, които са принадлежали някога на известно семейство и са били превърнати в музеи. Всичко е показано в тях - копринени нощници, комплекти за хранене и фрески, донесени от пътешествията на богатите собственици.

По-надолу на улицата, в къща "Хиндлиян", най-разкошият от пловдивските минимузеи, може да се види луксозна мраморна баня отпреди векове.

В този град навсякъде откриваш старини, в музея няма място да бъдат изложени всички, обяснява г-жа Пердикацева.

Ние със сигурност не сме най-високопоставените посетители тук. Пловдив е известен с гостувалите кралски особи. Г-жа Пердикацева разказва, че е била гид на принц Чарлз, кралиците на Испания и Дания, както и на генералния секретар на ООН Бан Ки-мун, когото е придружила на вечеря ресторант "Филипополис" в стария град.

След десетминутна разходка вече изкачвахме стръмните бели мраморни стъпала на Амфитеатъра - едно от най-добре запазените доказателства за великолепието на древния Рим. Датиращ от 98 г. след Хр., това е най-голямата туристическа забележителност на града.

Амфитеатърът с редове от лъскави бели седалки, подредени в U-образна форма, е открит случайно през 70-те години и реставриран. Разположен е на хълм, с гледка към бетонните сгради на съвременния Пловдив и към зеленината на Родопите в дъното.

Докато пием от бутилка айран (популярна напитка в България и съседна Турция), Миа и аз, и двете запалени по историята, следваме стъпките на древни актьори в амфитеатъра. Ние се радваме на същите свободи като тях - както в повечето исторически обекти в Пловдив мерките за сигурност не са строги, така че можеш да докоснеш почти всичко.

Дървената сцена е възстановена, и минавайки през зоната зад кулисите с извисяващите се колони, успяхме да се насладим на гледка от птичи поглед към града и далечните планини заедно с група руски туристи.

Ако театърът е културният храм на стария Пловдив, изкуството е двигател на града днес. Тук има над 40 галерии, предлагащи картини на класически и съвременни български художници - група, рядко представяна на международна сцена.

Грандамата на арт сцената на града е Градската галерия за изящни изкуства, разположена в центъра на Стария град в красива сграда, заобиколена от градини.

По традиция, това е място, което вдъхновява художниците, място, където те идват да живеят и работят, обяснява директорът Красимир Линков, докато сме в неговия кабинет с високи лавици, пълни вероятно с всички книги за българско изкуство, които някога са издавани.

Мястото е кръстопът между Севера и Юга, Изтока и Запада, толкова много хора са идвали през вековете по различни причини в града. Етническите групи тук са много толерантни едни към други и винаги са били и това е много добра основа за развитието на културата, казва Линков.

Тръгваме към главната улица, ремонтирана преди три години, построена върху руините на римска улица. Част от тези руини са реставрирани красиво и са лесно достъпни. Стълбите от Джумая джамия, една от най-красивите, които съм виждала извън Близкия изток, е построена през 14 век.

Вместо обедната бира, избираме български сладолед и още баница, която хапваме на тревата край фонтана, където, както изглежда, са дошли всички хора от Пловдив, за да избягат от жегата.

Разбира се, българската кухня има нещо повече от сладолед и тежки сладкиши. Най-добрата за града и на разумна цена храна, която опитахме, е в хотел "Алафрангите" в Стария град.

Българската кухня е средиземноморска в по-голямата си част - големи пълнени сарми, бяло сирене, салати от краставици, домати, лук, пипер и магданоз, обилно полети с оцет, таратор.

На следващия ден, когато си тръгвахме, най-сетне открихме мястото, където е убит прадядото на Миа - на улица близо до жп гарата. Мястото е означено с плоча, покрита с дебел слой мръсотия. Г-н Линков, почитател на бащата на Миа, помоли свой приятел историк да ни помогне в търсенето. По-късно през седмицата той ни позвъни, за да разбере дали сме открили мястото и да ни увери, че плочата ще бъде възстановена, завършва разказа си Карън Лий.

Коментари 26
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

26 коментара
 
- Мамо, днес директорът на училището ме попита дали съм единствено дете в семейството. - Единствено си. И какво? - Директорът каза: "Слава Богу!".
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ето с колко ще се вдигнат пенсиите тази година

Ето с колко ще се вдигнат пенсиите тази година

България Преди 48 минути

Средната пенсия ще достигне 975 лв. през 2025 г.

Шествие за Украйна в центъра на София

Шествие за Украйна в центъра на София

България Преди 1 час

Три години след началото на войната, светът показва солидарност към украинските граждани и военнослужещи

<p>България ще иска извънредни доклади от ЕК и ЕЦБ</p>

Росен Желязков: Внасяме бюджетите в Народното събрание още днес

България Преди 3 часа

Теменужка Петкова: България покрива критериите за еврозоната

Северът обеща мощна военна подкрепа за Украйна

Северът обеща мощна военна подкрепа за Украйна

Свят Преди 3 часа

Изходът от войната ще има фундаментални и дълготрайни последици

.

Къде заплатите растат най-много

България Преди 3 часа

Средният годишен бонус на работещите варира сериозно за различните сектори

<p>Ужас в Ню Йорк: Три жертви и един изчезнал след инцидент с лодка</p>

Ужас в Ню Йорк: Три жертви и един изчезнал след инцидент с лодка

Свят Преди 3 часа

Подробности за лодката и самоличността на пътниците не се разкриват

Георг Георгиев: Украйна има законното право сама да определя своето бъдеще

Георг Георгиев: Украйна има законното право сама да определя своето бъдеще

Свят Преди 4 часа

България потвърди категоричната си подкрепа за Украйна

Сметките ще ударят по джоба през март

Сметките ще ударят по джоба през март

България Преди 4 часа

Този февруари е най-студеният за последните години

Си обяви "безграничното партньорство" с Русия

Си обяви "безграничното партньорство" с Русия

Свят Преди 4 часа

Що се отнася до Украйна, Си заяви, че Китай е "доволен да види положителните усилия, положени от Русия"

Въоръжен взе заложници и уби един от тях в Турция

Въоръжен взе заложници и уби един от тях в Турция

Свят Преди 4 часа

На този етап няма информация за възможните мотиви на нападателя

Хванаха с допинг Емил Нейков, световния шампион по гребане

Хванаха с допинг Емил Нейков, световния шампион по гребане

България Преди 5 часа

Синът на олимпийската медалитска Румяна Нейкова и бившия спортен министър Свилен Нейков е дал положителна проба

София Карсън

Актриса блести с почти 100 карата диаманти в Ел Ей

Любопитно Преди 5 часа

Водопад от диаманти и драматична рокля в стил стария Холивуд - София Карсън на наградите на Гилдията на актьорите

<p>Ще бъде ли поискан извънреден конвергентен доклад за еврозоната?&nbsp;</p>

"Да, България": Правителството да поиска конвергентен доклад за влизане в еврозоната

България Преди 5 часа

Това заяви депутатът Мартин Димитров в изявление за медиите

Разпитват свидетели по делото за катастрофата с участието на Лютви Местан

Разпитват свидетели по делото за катастрофата с участието на Лютви Местан

България Преди 5 часа

В залата присъстват както двамата обвиняеми, така и представители на държавното обвинение и на частното обвинение

Какво казаха българските политици по повод годишнината от войната в Украйна

Какво казаха българските политици по повод годишнината от войната в Украйна

България Преди 5 часа

"На Украйна трябва да бъдат дадени надеждни и стабилни гаранции за сигурност, като незаменимо условие за устойчив мир"

Полет 292 се приземи на римското летище „Леонардо да Винчи“

Изтребители ескортираха пътнически самолет след "бомбена заплаха"

Свят Преди 5 часа

Полет 292 се приземи на римското летище „Леонардо да Винчи“ „поради възможен проблем със сигурността“